خبرگزاری کار ایران

| 08:26   
کد خبر : ۱۳۸۴۹۳۹

۹ میلیون و ۴۰ هزار تُن گندم از ۶۲۴ هزار کشاورز خریداری شد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:تا ساعت ۷ صبح امروز، مجموعاً ۹ میلیون و ۴۰ هزار تُن گندم در قالب یک میلیون و ۷۲۶ هزار محموله از ۶۲۴ هزار کشاورز در ۳۱ استان کشور خریداری شد.

 ۹ میلیون و ۴۰ هزار تُن گندم از ۶۲۴ هزار کشاورز خریداری شد

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید سعید راد با اعلام اینکه خرید تضمینی گندم تا نیمه نخست مردادماه سال گذشته، ۴ میلیون و ۶۲۴ هزار تُن بود که در سال جاری به ۶ میلیون و ۴۰ هزار تُن رسیده است، افزود: امسال با رشدی بالغ بر ۳۶ و نیم درصد، تاکنون ۲ میلیون و ۴۱۸ هزار تُن بیشتر از سال گذشته گندم خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۳ درصد از کل گندم‌های خریداری شده از کشاورزان ۵ استان تحویل گرفته شده است، اظهار کرد: به ترتیب استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۷۱۹، فارس با ۹۹۳، کردستان با ۸۱۹، کرمانشاه با ۷۵۰ و گلستان با ۵۵۴ هزار تُن، بیشترین میزان خرید گندم را به خود اختصاص داده‌اند.

راد با بیان اینکه ۶۰ درصد از رشد گندم‌های خریداری شده مربوط به ۴ استان است، تصریح کرد: به ترتیب استان‌های فارس با ۵۱۷، خوزستان با ۳۶۲، کردستان با ۲۹۰ و کرمانشاه با ۲۸۸ هزار تُن، بالاترین رشد خرید گندم را داشته‌اند، ضمن اینکه خرید گندم در استان‌های لرستان، آذربایجان غربی، ایلام و بوشهر نیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تُن رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه رشد خرید گندم در استان‌های بوشهر با حدود ۶ برابر و یزد با ۵ و نیم برابر افزایش، از رشد بی‌سابقه‌ای برخوردار بوده است، اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد، حدود ۲ و نیم برابر و استان‌های اصفهان، البرز و فارس، بیش از دو برابر رشد داشته‌اند، ضمن اینکه خرید گندم در استان‌های ایلام ۸۲ درصد، سیستان و بلوچستان ۸۰ درصد و چهارمحال و بختیاری، ۷۳ درصد بیشتر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه تاکنون ۱۳۵ هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به استمرار روند خرید گندم در استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور از جمله کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی و زنجان، پیش‌بینی می‌شود میزان خرید گندم تا پایان فصل خرید به مراتب از ۹ میلیون تُنِ فعلی بیشتر شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز