خبرگزاری کار ایران

| 00:51   
کد خبر : ۱۳۷۹۲۰۲

واکنش وزیر برق عراق به گزارش‌‌ها درباره سازوکار جدید پرداخت بدهی‌های بغداد به تهران

وزیر برق عراق تاکید کرد که وزارتخانه اش هیچ مجوز رسمی درباره اجازه عراق برای پرداخت بدهی‌های گازی به ایران دریافت نکرده است.

واکنش وزیر برق عراق به گزارش‌‌ها درباره سازوکار جدید پرداخت بدهی‌های بغداد به تهران

به گزارش ایلنا از خبرگزاری رسمی عراق (واع) زیاد علی فاضل، وزیر برق عراق تاکید کرد که وزارتخانه اش هیچ مجوز رسمی درباره اجازه عراق برای پرداخت بدهی‌های گازی به ایران دریافت نکرده است.

 فاضل افزود: موضوع اجازه امریکا به عراق برای پرداخت بدهی های عراق بابت خرید گاز از ایران به مدت 120 روز، تنها در رسانه ها منتشر شده و هیچ دستور رسمی به ما نرسیده است.

وزیر برق عراق ادامه داد: مبالغ بلوکه شده ای متعلق به طرف ایرانی وجود دارد و پرداخت آن یا به صورت نقدی و یا از طریق تهاتر با نفت است.

وی اظهار داشت: در صورت موافقت امریکا با پرداخت این بدهی ها، می توان بخشی از این اموال را نقدی و بخشی دیگر را با تهاتر نفتی پرداخت کرد.

پیش از این، خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام امریکایی خبر داد که امریکا به عراق اجازه پرداخت بدهی‌های خود بابت خرید سوخت از ایران «از طریق بانک‌های غیر عراقی» را داده است.

بر اساس این گزارش «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا اسناد معافیت 120 روزه‌ای را امضا کرده که به عراق اجازه می‌دهد بدهی‌های خود به ایران بابت فروش گاز را از طریق کشوری سوم و بانک‌های غیر عراقی پرداخت کند.

این مقام امریکایی که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرده که این اموال هرچند از عراق خارج می‌شود اما در حساب طرف سوم هم مشمول نظارت‌ها و تحریم‌های امریکایی است تا فقط برای کالاهای بشردوستانه هزینه شود.

این مقام امریکایی افزود: «باید به عراقی‌ها کمک کنیم تا از این فشار دائمی ایران برای رسیدن به اموالش در امان بمانند».

این مقام تأکید کرد: «عراقی‌ها از ما این را خواستند و ما موافقت کردیم» و افزود که این اقدام باعث می‌شود که ملاحظات امریکا درباره اینکه این اموال صرفا خرج هزینه‌های انسان‌دوستانه شود تضمین شود ضمن اینکه «بهانه را از ایران برای تحت فشار قرار دادن عراق می‌گیرد».

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز