خبرگزاری کار ایران

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رشد صادرات ایران به برزیل در یکسال اخیر/ استفاده از خطوط کشتیرانی منظم به ونزوئلا

asdasd
کد خبر : ۱۳۶۵۳۶۹

رییس اتاق بازرگانی ایران و برزیل خاطر نشان کرد: با توجه به ایجاد خطوط منظم کشتیرانی میان ایران و ونزوئلا این بستر فراهم است که بتوانیم برای صادرات به سایر کشورهای آمریکایی لاتین از ظرفیت خطوط موجود کشتیرانی استفاده کنیم و در بنادر شمال شرقی برزیل کالای ایرانی را به این کشور برسانیم؛ که این موضوع می‌تواند به صادرکنندگان ایرانی کمک نسبی کند.

فخرالدین عامریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به اقدام مثبت کشتیرانی ایران برای ایجاد خطوط مستقیم به ونزوئلا، افزود: با توجه به ایجاد خطوط منظم کشتیرانی میان ایران و ونزوئلا این بستر فراهم است که بتوانیم برای صادرات به سایر کشورهای آمریکایی لاتین از ظرفیت خطوط موجود کشتیرانی استفاده کنیم و در بنادر شمال شرقی برزیل کالای ایرانی را به این کشور برسانیم؛ که این موضوع می‌تواند به صادرکنندگان ایرانی کمک نسبی کند.

وی از رشد صادرات ایران به برزیل در یک سال گذشته خبر داد و افزود : روند صادرات ایران به برزیل در یک سال اخیر مثبت بود و انتظار می‌رود با تقویت نگاه به حوزه آمریکای لاتین شاهد تداوم توسعه تجارت بر پایه صادرات باشیم. در یکسال اخیر شاهد افزایش دو برابری حجم تعاملات اقتصادی میان ایران و برزیل بودیم و تلاش بر این است تا با تنوع بخشی به سبد کالاهای صادراتی ایران به برزیل تراز تجاری دو کشور را متعادل کنیم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه با گفتار درمانی امکان متعادل‌سازی تراز تجاری میان دو کشور وجود ندارد، تصریح کرد: در یک سال گذشته این موضوع را به صورت مدام مطرح و انتظار می‌رود که ارکان‌های خصوصی و دولتی برای ایجاد و تقویت زیرساخت‌های توسعه صادرات تمرکز بیشتری کنند.

عامریان با اشاره به اهمیت تکمیل چرخه توسعه صادرات، اضافه کرد: اتاق مشترک، مرکز تجاری ایران در برزیل، سفیر ایران در برازیلیا برای ایجاد روابط دو سویه و شناخت میان تجار دو کشور تلاش و زمینه اعتماد سازی برای انعقاد معاملات تجاری را فراهم کردند، ولی این موضوع برای توسعه روابط اقتصادی کافی نیست از این‌رو  صندوق‌ها، بانک‌ها، سرمایه گذاران، گمرک و ... باید برای رفع مشکلات لجستیک و برخی قوانین کند کننده تلاش بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه لیست نیازمندی‌های وارداتی کشور برزیل مشخص است، گفت: تولیدکنندگان ایرانی امکان تامین و تولید کالاهایی وارداتی برزیل را دارند، بنابراین بازار بزرگی پیش روی ماست و فرصت برای همه تجار  در این بازار فراهم است.

عامریان با تاکید بر اینکه نرخ ورودی کالای ایرانی به برزیل بسیار بالاست، گفت: کاهش تعرفه کالاهای وارداتی به برزیل از جمله مواردی است که در گفت‌وگوهای میان دولت‌ها باید حل و فصل شود و پس از  آن اتاق مشترک و سایر بخش‌های خصوصی می‌توانند به تقویت بهره‌گیری از این فرصت بپردازند.

وی بستر گفت‌و‌گوهای دو سویه برای ایجاد پیمان‌های پولی مشترک بین دو کشور را مناسب اعلام کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنم مقدمات مذاکرات با دولت برزیل برای ایجاد پیمان پولی مشترک صورت بپذیرد که این اقدام گام بزرگی برای اکتساب سهم بزرگی از بازار برزیل و به تبع کشورهای حوزه آمریکای لاتین خواهد بود.

رییس اتاق مشترک ایران و برزیل در پایان با تاکید بر ضروت تشکیل کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور در دوره جدید روابط اقتصادی، خاطر نشان کرد: یکی از موضوعاتی که به فرایندهای تنظیم مناسبات تجاری میان دو کشور کمک می کند امضای موافقت نامه‌های پایه‌ای از جمله گمرکی، حمل و نقل، بازرگانی، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و .... است که برای تحقق این اهداف باید کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور برگزار تا مذاکرات به صورت رسمی انجام و توافقات شکل بگیرد .

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز