کد خبر: 1240155 A

ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک ایران و نیجریه به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور هیات هایی از وزارتخانه ها، سازمان های دولتی و نهادهای عمومی 2 کشور ایران و نیجریه آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، در این کمیسیون نمایندگان وزارتخانه ها، سازمان های دولتی و نهادهای عمومی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال نیجریه حاضر شدند تا در کمیته های تخصصی به گفت و گو در مورد بندهای مندرج در تفاهم نامه های مشترک میان 2 کشور بپردازند.
 
در ابتدای این نشست، سیدمحمد صادق قنادزاده، مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران ضمن خوش آمدگویی به هیأت های حاضر در کمیسیون مشترک، نیجریه را یک شریک مهم تجاری برای جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: متاسفانه با وجود اشتراکات زیاد ۲ کشور و مناسبات سیاسی خوب میان ایران و نیجریه، تبادلات تجاری میان این دو کشور نتوانسته به آنچه مدنظر است، نزدیک شود.
 
وی ادامه داد: تبادلات تجاری ایران و نیجریه در سال گذشته 125 میلیون دلار بوده است که اصلا تناسبی با اشتراکات و مناسبات سیاسی ندارد.
 
قنادزاده هدف از تشکیل این کمیسیون بعد از 8 سال وقفه را ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور خواند و افزود: تفاهمنامه های زیادی میان 2 کشور وجود دارد و در این اجلاس نیز چند مورد از جمله تفاهم نامه ایجاد خطوط هوایی و کشتیرانی میان 2 کشور منعقد می شود تا سطح مبادلات تجاری افزایش یابد.
 
در ادامه این نشست یاکوبو سنتوراکی سلیمان، سفیر نیجریه در ایران نیز با استقبال از افزایش مبادلات تجاری 2 کشور گفت: نیجریه اماده است تا با انعطاف پذیری لازم، هر تفاهمنامه ای که به سود این کشور است را با ایران به امضا برساند.
 
همچنین مصطفی مکایلا، مدیرکل مناطق وزارت خارجه نیجریه نیز هدف اصلی از برگزاری ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک ایران و نیجریه را توسعه همکاری های تجاری عنوان و تاکید کرد: در سفر 2 روزه هیأت نیجریه ای به تهران، تفاهمنامه هایی منعقد می شود که به نفع اقتصاد هر 2 کشور است و به توسعه روابط تجاری ایران و نیجریه ختم می شود.
 
ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک ایران و نیجریه 17 و 18 خرداد در تهران برگزار می شود.
انتهای پیام/
ایران تجارت دلار وزارتخانه نیجریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر