خبرگزاری کار ایران

رییس اتاق ایران و چین در گفت‌وگو با ایلنا:

احتمال جهش دو برابری مبادلات ایران و چین با لغو تحریم‌ها/ ظرفیت تجارت ۳۰ میلیارد دلاری با پکن داریم/ آینده اقتصاد ایران بیشتر به تیم دیپلماسی مربوط است

asdasd
کد خبر : ۱۰۹۳۲۸۵

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ها میزان مبادلات دو کشور نسبت به سال ۲۰۲۰ یک جهش دوبرابری داشته باشد. مجموع مبادلات دو کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۶ میلیارد دلار بود ولی این قابلیت را دارد که به مرز ۳۰ میلیارد دلار برسد.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد روند تجارت ایران و چین اظهار کرد: مبادلات ایران و چین به دو قسم نفتی و غیرنفتی تقسیم می‌شود. آمار مبادلات نفتی محرمانه است، هم وزارت نفت و هم خریدار چینی از ارائه آمار و ارقام دقیق پرهیز می‌کنند. در بخش غیرنفتی نیز چین در طی چند سال اخیر حدود یک چهارم از صادرات غیرنفتی و واردات ما را دربرمی‌گرفت. در حال حاضر هم روابط تجاری ما با چین به روال سال گذشته بوده و تغییرات چندانی رخ نداده است.

وی افزود: با توجه به چشم‌اندازی که از آینده و لغو احتمالی تحریم‌های نفتی در پی مذاکرات وین پیش‌بینی می‌شود اگر تحریم‌ها لغو شود میزان مبادلات ایران و چین تغییر محسوسی نسبت به سال 2020 خواهد داشت؛ چراکه چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و می‌تواند در رفتار تجاری ایران و چین را تحت تاثیر قرار دهد.

حریری خاطرنشان کرد: در صورت لغو تحریم‌ها حتما گشایشی در واردات هم ایجاد می‌شود، وقتی به چین نفت بیشتری بدهیم فضا برای واردات بیشتر از چین هم آماده می‌شود.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تصریح کرد:  پیش‌بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ها میزان مبادلات دو کشور نسبت به سال 2020 یک جهش دو برابری داشته باشد. مجموع مبادلات دو کشور در سال 2020 حدود 16 میلیارد دلار بود ولی این قابلیت را دارد که به مرز 30 میلیارد دلار برسد.

وی در ادامه افزود:  آمار دقیقی از مبادلات 5 ماهه دو کشور در دسترس نیست اما آمار مبادلات چند ماهه اول نمی‌تواند بیانگر میزان مبادلات دو کشور باشد چراکه در سه ماهه اول سال میلادی سه تعطیلات سال نو از جمله سال نو میلادی، سال نو چینی و نوروز را داشتیم. بنابراین نمی‌توان این بازه را ملاک ارزیابی قرار داد.

حریری در پاسخ به سوالی در مورد اولویت‌های وزارت صمت دولت بعدی گفت: وزارت صمت بخشی از مجموعه تیم اقتصادی دولت است، وزیر صمت به تنهایی خیلی مهم نیست بلکه یکی از حلقه‌های زنجیره اجرایی سیاست‌‌گذاری اقتصادی در حوزه  تولید و تجارت است. مهم‌تر این است که تیم اقتصادی دولت چه کسانی هستند و چقدر با هم هماهنگ هستند؛ آنچه در چند سال اخیر باعث آزار تجارت خارجی شد ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت بود.

وی افزود: اگر سیاست‌گذاری اقتصادی، دیپلماسی اقتصادی و سیاست‌های پولی، مالی و بانکی ما مشخص نباشد، نمی‌توان انتظار داشت وزارت صمت ظرفیت حداکثری از خود نشان دهد. اگر تحریم‌ها برداشته نشود صادرات موفق نخواهد شد  و همین وضعیت ادامه خواهد داشت. اگر تکلیف ما با همسایگان و کشورهایی که با آنها تنش داریم مشخص نشود بسیاری از بازارهای ما از دست می‌رود بنابراین همه اینها تشکیل یک مجموعه می‌دهد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین خاطرنشان کرد: با شناختی که ما کم و بیش از کسانی که می‌توانند در تیم اقتصادی دولت حضور داشته باشند می‌بینیم یک هماهنگی نسبی وجود دارد. البته نمی‌توان گمانه‌زنی کرد که چه کسانی روی کار می‌آیند ولی بعضی از افراد در تیم آقای رییسی سبقه اقتصادی دارند که می‌توان رفتار اقتصادی آنها را حدس زد.

وی در ادامه بیان کرد: آینده اقتصادی کشور بیش از آنچه به تیم اقتصادی دولت مربوط باشد به تیم دیپلماسی مربوط است. سیاست‌های بین‌المللی و دیپلماسی نیز چندان در اختیار دولت‌ها نیست و شورای عالی امنیت ملی و نظام در مورد آن نظر می‌دهند. اگر مذاکرات وین با موفقیت پیش برود آن وقت باید مطالباتی را از تیم اقتصادی بیان کرد؛ اولویت اول که باید به آن فکر شود، برنامه مدون، زمان‌بندی شده و قابل اندازه‌گیری و پایش برای تورم باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز