خبرگزاری کار ایران

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با ایلنا:

دست دولت و مجلس برای افزایش نرخ ارز در یک کاسه است/ مردم درگیر جنگ زرگری نشوند

asdasd
کد خبر : ۱۰۲۰۸۲۶

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: نرخ ارز را به حجم نقدینگی ربط می‌دهند که در دنیا چنین چیزی وجود ندارد. با قیمت حال حاضر دلار، ارزش ارزی نقدینگی کشور نصف شده. بعد از آن بحث ترامپ هراسی را در کشور به راه انداختند و با این بهانه باز هم نرخ دلار را افزایش دادند. حالا هم که ترامپ دیگر رییس جمهور نیست، برای افزایش نرخ ارز و دلار از طریق نمایندگان مجلس و بودجه سال آینده وارد عمل شده‌اند.

احسان سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره احتمال تصویب نرخ تسعیر ارز به 17 هزار و 500 تومان در مجلس برای بودجه 1400 اظهار داشت: برنامه این است که نرخ ارز به صورت مستمر افزایش یابد و در سه سال گذشته برنامه تمام تصمیم‌گیران این است که نرخ ارز روند رو به رشد داشته باشد.

وی افزود: توجیهاتی هم مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه پایین بودن نرخ ارز توان رقابت را کاهش می‌دهد و تصمیم گرفتند قیمت دلار را تا بیش از 5 هزار تومان بالا ببرند اما به 18 هزار تومان رسید. پس از آن هم گفتند که بازار باید نرخ ارز را تعیین کند و دولت نباید دخالتی در روند تعیین قیمت‌ها داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی درباره محاسبات انجام شده برای افزایش نرخ تسعیر ارز به 17 هزار و 500 تومان گفت: انتخاب این اعداد معمولا هیچ حساب  و کتابی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه دلایلی که برای افزایش نرخ ارز مطرح می‌کنند بی‌معناست، ادامه داد: نرخ ارز را به حجم نقدینگی ربط می‌دهند که در دنیا چنین چیزی وجود ندارد. با قیمت حال حاضر دلار، ارزش ارزی نقدینگی کشور نصف شد. بعد از آن بحث ترامپ هراسی را در کشور به راه انداختند و این بهانه باز هم نرخ دلار را افزایش دادند حالا که ترامپ دیگر رییس جمهور نیست برای افزایش نرخ ارز و دلار از طریق نمایندگان مجلس و بودجه سال آینده وارد عمل شده‌اند.

سلطانی افزود:‌ سوال این است که وقتی در این مدت  نرخ 3 هزار و 800 تومانی ارز در بودجه را به 17 هزار و 500 تومان در بودجه سال بعد می‌رسانند، منبع محاسبات چه بوده است؟

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در روند افزایش نرخ ارز منافع کلانی برای عده‌ای از جمله خصولتی‌ها، ارگان‌های دولتی، افراد متصل به قدرت و افرادی که در اتاق‌های بازرگانی فعال هستند، حاصل شد، اظهار داشت: وقتی نرخ فروش در صادرات به یکباره به 7 برابر می‌رسد منافع کلانی برای افرادی در این مسیر حضور دارند، ایجاد می‌شود. در صنایع پایین دستی هم افرادی به مواد اولیه ارزان قیمت دسترسی داشتند اما محصول را با نرخ آزاد به مردم فروختند.

وی افزود: تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با وام‌های بانکی صورت گرفته که ارزش آنها امروز به یک ششم رسیده و همه هم به این منابع بانکی دسترسی ندارند.

سلطانی تاکید کرد:‌ از سوی دیگر ارزش سپرده‌های بانکی در مدت سه سال گذشته به یک سوم رسیده است یعنی سرمایه سپرده گذاران را به نفع بانک‌های خصوصی و عده‌ای خاص غارت کردند. ‌ارزش دلاری مزد کارگران و کارمندان به یک سوم رسیده که به معنای کاهش قدرت خرید بخش عمده جامعه است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: تحریم‌ها، بالا رفتن پایه پولی و غول نقدینگی همه بهانه است و تلاش دولت و مجلس این است که نرخ دلار در بازار بالای 20 هزار تومان بماند. در حال حاضر امکان ایجاد ثبات در قیمت دلار وجود دارد اما می‌خواهند همچنان آب را گل‌آلود نگه دارند تا ماهی‌های درشتی بگیرند.

وی گفت: اقتصادی که نرخ ارز و ارزش پول ملی آن با عطسه رییس جمهور آمریکا تغییر می‌کند و بالا و پایین می‌شود نباید ادعایی داشته باشد. 

سلطانی با بیان اینکه دست مجلس و دولت برای افزایش نرخ ارز در یک کاسه است و مباحث مطرح شده برای بودجه 1400 جنگ زرگری بین آنها است، اظهار داشت: مردم نباید درگیری بازی‌های بین دولت و مجلس شوند  تمام تصمیماتی که در مجلس گرفته می شود از جمله اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها راهکاری است که به افزایش نرخ ارز برسند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز