کد خبر: 506539 A

عضو کمیسیون‌قضایی‌وحقوقی‌مجلس مطرح کرد:

هشدارنسبت به رواج قاچاق اعضای بدن کودکان‌خانواده‌های معتاد/ فروش و اجاره کودکان در سایه بی‌قانونی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس‌نسبت به رواج قاچاق اعضای بدن کودکان خانواده‌های معتاد هشدار داد.

هشدارنسبت به رواج قاچاق اعضای بدن کودکان‌خانواده‌های معتاد/ فروش و اجاره کودکان در سایه بی‌قانونی

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری‌خانه ملت، محمدعلی پورمختار در واکنش به اظهارات عضو شورای‌شهرتهران مبنی بر اجاره کودکان و قاچاق اعضای بدن‌شان، گفت: متاسفانه اجاره و قاچاق اعضای کودکان به ویژه در بین خانواده‌های معتاد وجود دارد، از این رو در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تکلیف این افراد از حیث قانونی مشخص می‌شود.
 
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس مفاد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اجاره کودکان ممنوع و غیرقانونی تلقی شده، مجازات بازدارنده‌ای نیز برای این افراد اعم از حبس، محرومیت‌های اجتماعی و جزای نقدی تعیین می‌شود.
 
وی یادآور شد: در شرایط فعلی قانون مشخص و بازدارنده‌ای در رابطه با فروش، اجاره یا قاچاق اعضای کودکان وجود ندارد. یکی از دلایل افزایش این نوع جرم نیز بر همین مبناست اما با تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تمامی خلاها و ابهامات برطرف می‌شود زیرا تمامی مصادیق مذکور در این لایحه تعریف شده است.
 
پورمختار ادامه داد: در قوانین فعلی برای والدین کودک فروش‌تکالیف مبهم است و گاها مجرم شناخته نمی‌شوند اما با تصویب لایحه حمایت از کودکان مجازات فروش، اجاره و قاچاق اعضای بدن کودکان به روشنی پیش‌بینی شده، حتی والدین کودک فروش هم  مجرم شناخته شده و مشمول مجازات خاص می‌شوند.
 
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: یکی از ابعاد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مورد قاچاق اعضای کودک است، هرچند قاچاق اعضای بدن انسان جرم تلقی شده و ممنوع و غیرقانونی است، اما در این لایحه باز به طور خاص به کودکان اشاره شده است.

انتهای پیام/
خانواده قاچاق کودکان معتاد کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر