خبرگزاری کار ایران

برای اولین بار در کشور؛

میز نهال، بذر و اندام های تکثیری در فارس راه اندازی شد

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۵۰۳۲

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: پیرو درخواست تعدادی از فعالان بخش کشاورزی و ارائه موضوع در صحن شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس، ایجاد میز نهال، بذر و اندام های تکثیری در استان در این شورا تصویب شد که هم اکنون این میز فعالیت خود را با حضور فعالان این بخش در استان آغاز کرده است.

به گزارش ایلنا، محمد صادق حمیدیان در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد: فارس یکی از استان های مهم و پیشرو در امر تولید نهال در کشور است در سال ۱۴۰۱ تولید کنندگان نهال عضو انجمن تولید نهال استان فارس مبادرت به تولید بیش از دو میلیون اصله نهال لیبل دار و استاندارد در نهالستان های خود کرده‌اند به طوریکه در حال حاضر استان فارس یکی از استان های مهم در امر تولید نهال در سطح کشور می‌باشند.

وی افزود: نهال های تولید شده از انواع متنوعی از درختان میوه سردسیری، نیمه گرمسیری و انواع گیاهان زینتی و سبزی و صیفی را شامل می شود نهال های تولید شده توسط اعضای انجمن نهال استان فارس علاوه بر تامین نیاز باغداران استان به سایر استان های کشور نیز ارسال می شود.

حمیدیان اظهار داشت: در همین رابطه از سالهای گذشته نیز تولید نهال های مختلف درختان میوه در استان فارس رواج داشته به طوریکه در حال حاضر ۵.۷ میلیون اصله نهال استاندارد توسط تولیدکنندگان نهال استان فارس تولید می شود و به مناطق مختلف کشور ارسال می شود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همسو با این موضوع در حال حاضر تعداد ۶۰ تولیدکننده مجوزدار نهال تحت پوشش انجمن صنفی تولید نهال بوده که نهال های خود را با توجه به استانداردهای وضع شده توسط موسسه ثبت و گواهی تولید بذر و نهال تولید می کنند. 

وی ادامه داد: این درحالی ست که در حال حاضر 250 واحد توزیع کننده نهال تحت پوشش انجمن تولید نهال نیز در استان فارس فعال می باشند که عمدتا محصولات خود را از تولیدکنندگان نهال مجوز دار فعال در استان فارس تهیه می نمایند. کیفیت بالا و مرغوبیت نهال های تولید شده در استان فارس به گونه ای است که به سایر استان ها نیز ارسال می شود.

حمیدیان عنوان داشت: موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد استان در کشور از لحاظ دسترسی آسان به فرودگاه، بنادر صادراتی و همچنین امکانات ریلی و وجود ارتباطات فامیلی با ساکنین کشورهای حوزه خلیج فارس ، این استان به عنوان نقطه استراتژیک در بحث صادرات محصولات کشاورزی در جنوب کشور مطرح باشد. 

وی گفت: تلفیق این ظرفیت های منحصر به فرد با کیفیت بالای نهال های تولید شده در استان به همراه ایجاد میز نهال، بذر و اندام های تکثیری می‌تواند زمینه ساز گسترش صادرات نهال در استان گردیده و قدم موثری در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال در استان باشد.

وی با تاکید بر اینکه نهال یک بخش مهم و ظرفیت و پتانسیل بالایی در استان است؛ از جمله اهداف راه اندازی این میز را در راستای تقویت و بهینه سازی نهالستان های استان، هدایت مند کردن تقاضاهای نهال شناسنامه دار از استان، افزایش صادرات نهال عنوان کرد.

حمیدیان تصریح کرد: با توجه به مزیت بخش کشاورزی استان در حوزه اقتصادی و توسعه ای استان؛ اقدامی موثر در حوزه کشاورزی استان است.

وی گفت: با توجه به اینکه اتاق بازرگانی فارس همواره پیگیر حل مسائل و کمک به رفع مشکلات فعالان اقتصادی بوده موضوع تشکیل و راه اندازی میز های استانی و ملی مورد مطالبه فعالان اقتصادی استان بوده است و در حال حاضر چهار میز ملی در استان فارس فعال است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز