خبرگزاری کار ایران

صدور ۲ هشدار هواشناسی و دریایی در هرمزگان

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۱۰۹۶

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان از صدور همزمان 2 هشدار سطح نارنجی و سطح زرد هواشناسی و دریایی در استان خبر داد.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، مهرداد حسن زاده با اشاره به صدور ۲ هشدار هواشناسی گفت: بنا بر اطلاعیه سازمان هواشناسی و رصد فعالیت سامانه های بارشی، یک سامانه جدید وارد استان شده که بخش‌هایی از استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حسن زاده افزود: این سامانه از فردا اواخر وقت سه شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹تا اواخر روز چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۱ در سطح استان فعال خواهد بود و به موجب آن شاهد رگبار باران و رعد و برق، گاهی تندباد لحظه ای با احتمال تگرگ ، همچنین احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال ظغیان رودخانه های فصلی و بالا آمدن آب رودخانه ها خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان به مناطق تحت شعاع این سامانه بارشی را سواحل غربی استان و ارتفاعات دانست و بیان کرد : مناطق تحت تاثیر این سامانه شهرهای بستک، پارسیان، جزیره کیش، جزیره لاوان، حاجی آباد، جزیره سیری، سواحل غربی استان و ارتفاعات خواهد بود و همچنین مناطق خلیج فارس و مناطق دور از ساحل غرب تنگه هرمز و را در بر خواهد گرفت که بر اثر فعالیت سامانه شاهد سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، احتمال خسارت در اثر تندباد لحظه ای، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه مردم از از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه خورداری کنند تصریح کرد: مردم از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه ها، از صعود به ارتفاعات و چرای دام در مناطق مرتفع خوداری کنند و همچنین اطمینان از سازه های سبک، احتیاط در ترددهای جاده‌ای و حفاظت از محصولات کشاورزی را در این روزها فراموش نکنند.

حسن زاده از صدور هشدار سطح نارنجی دریایی نیز خبرداد و اظهار داشت: بر اثر این سامانه از روز سه شنبه تا اواخر پنج شنبه شاهد وزش باد شدید و مواج شدن دریا خواهیم بود.

وی ادامه داد : از اواخر روز سه شنبه تا اواخر چهارشنبه وزش باد شدید شمال غربی در محدوده ۴۰کیلومتر بر ساعت (۲۴ نات) همراه با رگبار نسبتا شدید باران و رعد و برق گاهی با تند باد لحظه ای افزایش ارتفاع موج تا نزدیک۱۸۰سانتیمتر نزدیک (۶پا) در خلیج فارس و فراساحل غرب تنگه هرمز را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان ارتفاع موج و شدت باد در روز پنج شنبه در خلیج فارس و تنگه هرمز را بیشتر دانست و افزود : در روز پنج شنبه نیز وزش باد شدید شمال غربی تا جنوب غربی در محدوده ۵۰ کیلومتر بر ساعت (٢٨ نات) همراه با رگبار نسبتا شدید باران و رعد و برق گاهی با تند باد لحظه ای افزایش ارتفاع موج تا نزدیک ۲۰۰ سانتیمتر نزدیک (۷پا) در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز خواهد بود.

حسن زاده به خسارات احتمالی در این مخاطره نیز اشاره داشت و تاکید کرد: اثر مخاطره احتمال خسارت در اثر تندباد لحظه ای و رگبار نسبتا شدید ،باران اختلال در ترددهای دریایی قایقهای صیادی و فعالیت های تفریحی اختلال در تردد شناورهای مسافربری در بنادر ،استان اختلال در تردد کشتیهای تجاری احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی است.

وی تصریح کرد: توصیه می‌شود دستگاه‌های اجرایی و امدادی بویژه در سواحل مرکزی و شرقی استان و تنگه هرمز پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها را در دستور کار قرار دهند همچنین مردم نیز از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها پرهیز و در عبور از سیل‌ها احتیاط کنند همچنین در این مدت فعالیت‌های کوه نوردی باید ممنوع شود و کشاورزان از محصولات کشاورزی خود محافظت کنند.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود آمادگی دستگاه های امداد رسان در مناطق دریایی‌ استان حفظ شود و تمهیدات لازم در مناطق دریایی استان و مناطق ساحلی جهت جلوگیری از خسارت احتمالی اندیشیده شود و از تردد شناورهای سبک و فعالیت تفریحی خودداری شود و همچنین تمدیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی های تجاری در خلیج فارس و نیمه غربی تنگه هرمز انجام شود.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز