کد خبر: 1341912 A

در شیراز؛

موزۀ پارچه در باغ‌موزه نارنجستان قوام راه اندازی شد

موزۀ پارچه، در زیرزمین ضلع جنوبی باغ موزۀ نارنجستان قوام در شیراز راه‌اندازی شد.

 موزۀ پارچه در باغ‌موزه نارنجستان قوام راه اندازی شد

به‌گزارش ایلنا، آیین گشایش موزۀ پارچه با حضور مسؤولانی از دانشگاه شیراز و اداره‌کل میراث فرهنگی فارس برگزار شد.

به‌ گفتۀ حمیدرضا کونجانی، رئیس موزۀ نارنجستان، پروژۀ مرمت زیرزمین ضلع جنوبی باغ موزه‌ی نارنجستان قوام که به‌همت دانشگاه شیراز از سال ۱۳۹۷ آغاز شد؛ با اعتباری بالغ‌بر ۶۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به اینکه زیرزمین ضلع جنوبی باغ موزه‌ی نارنجستان قوام بیش از ۵۰سال مرمت نشده بود، توضیح داد: اعتبار این طرح در زمینۀ مرمت، تعمیر، نورپردازی و ویترین هزینه شده است.

رئیس موزۀ نارنجستان خبر داد: پس از اتمام مرمت این پروژه در موزۀ نارنجستان، تصمیم گرفتیم این بخش را برای رونمایی و نمایش پارچه‌‌های یافت‌شده از قدیم در این باغ و همچنین دیگر پارچه‌های جمع‌آوری شده طی سالیان گذشته، به‌ موزۀ پارچه اختصاص دهیم.

به‌گفتۀ کونجانی، این پارچه‌ها که امروز در ویترین موزۀ پارچۀ نارنجستان به نمایش گذاشته شده و تعدا آن‌ها به حدود ۲۰ نمونه می‌رسد، از سراسر ایران، طی سالیان جمع‌آوری شده است.

وی اظهار کرد: مجموعۀ حاصل‌شده، شامل پارچه‌های بسیارنفیس و ارزشمندی است که به‌گفتۀ پژوهشگران، قدمت بیشتر آن‌ها در این موزه، باتوجه به بررسی‌های اولیه به دورۀ قاجار بازمی‌گردد.

رئیس موزۀ نارنجستان گفت: این پارچه‌ها از طرح و نقش بسیارزیبا و ارزشمندی برخوردار است و علاوه‌بر نمایش هنر، فن و مهارت صنعتگران ایرانی در ادوار گذشته، می‌تواند الهام‌بخش صنعتگران و هنرمندان فعال در صنعت نساجی و پوشاک کشور نیز باشد.

وی در پایان، از عموم هموطنان و گردشگران خارجی دعوت کرد تا ضمن حضور در باغ موزه‌ی نارنجستان قوام، به‌ویژه در ایام نوروز، از موزۀ پارچه در این مکان نیز بازدید کنند.

انتهای پیام/
ایام نوروز ایران صنعت موزه نساجی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر