خبرگزاری کار ایران

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان:

آنفولانزا در استان از مهر ماه شیوع پیدا کرده است/ واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی راهکارهای مهم در پیشگیری از بیماری آنفولانزا است/ استفاده 6 درصدی دانش آموزان استان از ماسک

asdasd
کد خبر : ۱۲۸۸۸۲۴

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، با اشاره به شیوع ویروس آنفولانزا از مهرماه امسال در استان گفت: واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی راهکارهای مهم در پیشگیری از بیماری آنفولانزا است.

به گزارش ایلنا از زنجان، مشهود تقیلو، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، ظهر امروز 28 مهرماه در خبرنگاران به شیوع ویروس آنفولانزا اشاره کرد و گفت: در سنوات گذشته از آذرماه شاهد شیوع این بیماری بودیم ولی امسال این بیماری از مهرماه گسترش یافته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با یادآوری اینکه سرماخوردگی و کرونا علائم خود را به تدریج نشان می دهند، افزود: در آنفولانزا علائم بیماری به سرعت خود را نشان می دهد همچنین سرعت انتقال این بیماری بیشتر است و از طریق عطسه و سرفه منتقل می شود.

این مسئول واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی را از راهکارهای اصلی کنترل این بیماری خواند و گفت: تب و لرز، سرفه خلط دار، درد عضلانی، بی حالی و تهوع از علائم بیماری آنفولانزا می باشد.

به گفته تقیلو، برای درامان ماندن از این بیماری باید کودکان و سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و نقض ایمنی باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

وی خاطرنشان کرد: کادر درمان، افرار دارای بیماری های صعب العلاج، بیماران هموفیلی، اچ ای وی، افراد دارای بیماری زمینه ای، مادران پس از یک هفته زایمان این واکسن را به صورت رایگان دریافت می کنند.

این مسئول ادامه داد: تمام واکسن های موجود در داروخانه مورد تایید علوم پزشکی است و افراد می توانند با مراجعه به داروخانه واکسن تهیه کنتد.

تقیلو ضمن اعتقاد از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و ماسک در مدارس گفت: در حال حاضر تنها 6 درصد از دانش آموزان از ماسک استفاده می کنند.

وی رعایت فاصله یک متری از افراد، استفاده از دستمال در هنگام عطسه و سرفه، شستشوی مرتب دست ها و استفاده از ماسک را راهکاری پیشگیری از بیماری انفولانزا خواند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز