خبرگزاری کار ایران

مدیرعامل پتروشیمی شیراز اعلام کرد؛

بومی سازی ساخت کاتالیست ها در راستای استقلال صنعتی کشور است

بومی سازی ساخت کاتالیست ها در راستای استقلال صنعتی کشور است
کد خبر : ۱۱۸۳۱۴۷

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شیراز، بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های توسعه در راستای بکارگیری توان داخلی و بمنظور گذر از مرحله تحریم و کسب استقلال کشور تاکید کرد .

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی شیراز؛ دکتر امرایی در دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت که به میزبانی شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو در در جزیره کیش برگزار شد، افزود: یکی از راهکارهای موفقیت دراین عرصه مشارکت دادن شرکت های  پتروشیمی در مسیر ساخت کاتالیست های تولید داخل است.

وی ادامه داد: رسیدن به خودکفایی و حمایت از تولیدات داخلی از تاکیدات مقام معظم رهبری و در راستای قوی تر شدن اقتصاد کشور است که باید به عنوان فصل الخطاب فعالیت های صنعتی و اقتصادی همواره مورد توجه باشد.

مدیر عامل  شرکت پتروشیمی شیراز خاطر نشان کرد: بخش عمده­ای از ارزش افزوده ایجاد شده در مجتمع ­های پالایشی و پتروشیمی ناشی از فرایندهای تحت کاتالیستی می باشد به همین منظور نیز انتخاب و استفاده کاتالیست مناسب از مهمترین عوامل ایجاد ارزش­ افزوده  پایدار در این صنعت خواهد بود.

وی اضافه کرد : تاکید بر تولید و بومی سازی تولید کاتالیست ها بخشی از زنجیره ارزش است که مسوولان و مدیران صنعتی کشور نیز بر آن تاکید دارند و دراین میان بنگاه ­های اقتصادی صنعت پتروشیمی و صنایع  پالایشگاهی می توانند؛ در تعامل با شرکت­ های توانمند دانش بنیان داخلی، برنامه ریزی و اقدامات لازم را به منظور تامین و تولید کاتالیست های مورد نیاز خود داشته باشند.

امرایی گفت: پتروشیمی در سال های اخیر متاثر از سیاست های جهانی شدن  و همچنین  ادغام زنجیره های تامین، تولید و فروش  بوده است. در واقع پراکندگی منابع تولید شامل مواد اولیه، سرمایه ­های انسانی و مالی، تکنولوژی در مناطق مختلف   از یک سو و از سوی دیگر بلوغ صنعتی کشور  و شرکت­ های دانش بنیان  در عرصه صنعت پتروشیمی سبب شده است که در سال­ های اخیر همکاری­ های بین المللی بین کشورمان  و شرکت ­های دانش بنیان  جهت دستیابی به مزیت مضاعف و تواما افزایش سهم بازار در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه  بومی سازی کاتالیست های مورد مصرف در صنایع کمتر از دو دهه قبل از سوی شرکت نفت و گاز سرو با تأمین کاتالیست های مورد نیاز کشور آغاز گردید افزود:  شروع کار این شرکت در صنعت پتروشیمی با مشارکت فنی ،  مهندسی شرکت پتروشیمی شیراز در ساخت نخستین کاتالیست ریفرمینگ گاز طبیعی با بخار آب و بارگذاری آن در ریفرمر اولیه این شرکت بوده است.

لازم به ذکر است در حال حاضر شرکت نفت و گاز سرو توانسته است قابلیت تأمین بخش عمده ای از نیازهای صنایع پتروشیمی را در خود ایجاد نماید و کشور را از واردات این کالاهای استراتژیک به میزان قابل توجهی بی نیاز سازد.

همچنین در این همایش اطلاعات تخصصی بکارگیری از کاتالیست های شرکت نفت و گاز سرو در واحد متانول شرکت پتروشیمی شیراز توسط   دکتر زارعی کرد شولی ارائه شد و مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت با رونمایی از سه محصول کاتالیست ایران‌ساخت برگزار شد. هم اکنون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌توانند بدون نیاز به واردات این محصول به مسیر خود ادامه دهند.

 در این مراسم که با حضور جمعی از مدیران و فعالان فناور صنعت نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد، دستاوردهای ایران‌ساخت و فناوری‌های بومی این حوزه معرفی شدند. بر این اساس، نسل جدید کاتالیست‌های سنتز متانول، پری ریفرمینگ، فرمالدهید تولیدشده توسط شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو، به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تحویل داده می شود.

 در پایان نیز مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو نیز با تقدیم لوح سپاس از تلاش‌های بعمل آمده از سوی مدیریت و کارشناسان فنی پتروشیمی شیراز تقدیر و تشکر به عمل آورد.

 

 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز