کد خبر: 57746 A

پزشكیان در آئین افتتاح سایت انصاف‌نیوز:

نمی‌توان یك گروه و جناح را حذف كرد

اگر آقای خاتمی و آقای رفسنجانی بیایند طبیعتا آنها هم با تجربه تر هستند و اصولا راحت‌تر می‌توانند در جامعه وحدت و هماهنگی ایجاد کنند.

ایلنا: سایت خبری تحلیلی «انصاف نیوز»، به عنوان رسانه‌ مجازی کمپین انتخاباتی مسعود پزشکیان، با حضور پزشکیان فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش ایلنا، پزشکیان در آیین افتتاح این پایگاه اطلاع رسانی گفت: امامان ما، همچنین شهید بهشتی، رهبری، حضرت امام؛ همه ی آنها می‌گویند که نصف دین، «انصاف» است؛ حتی شهید بهشتی می‌گفت به نظر من همه‌ی دین انصاف است. چیزی را که برای خودت نمی‌پسندی برای دوستت، برای دشمنت، برای برادر مسلمانت هم نپسند. انصاف یعنی هر چیزی که برای خودت می‌پسندی برای دیگران هم همان را بپسند.

وی افزود: نمی‌شود که مثلا من «آدم‌های خودم» را بر سر پست‌ها بیاورم و به «آدم‌هایی که با من نیستند» کار ندهم. نمی شود که فرض کنید من برای گروهی که در مجلس هستند یا مثلا در قدرت هستند درمان تکمیلی بگذارم اما برای مردمی که در اینجا(مجلس) نیستند درمان تکمیلی نگذارم (اشاره‌ی دکتر پزشکیان به مصوبه‌ای در مجلس برای بیمه‌ی تکمیلی نمایندگان مجلس است). نمی‌شود که در یک مملکت فرض کنید وقتی داریم پست می‌دهیم، به یک گروه و حناح و دسته‌ای پست بدهیم ولی یک گروه و جناح دیگر را اصلا حذف کنیم و حقشان را نبینیم.

پزشکیان تاکید کرد: اگر منصفانه با همه برخورد کنیم مشکل مملکت حل می‌شود. حضرت علی علیه السلام در خیلی جاها از انصاف بحث می‌کند و بنده هم بارها این را در صحبت‌هایم گفته‌ام، از جمله بعد از جریانات سال 88 در مجلس از انصاف حضرت علی گفتم(اشاره به نطق دکتر پزشکیان در 7 تیرماه 88، دو هفته پس از انتخابات 22 خرداد 88). یا مثلا حضرت علی می‌فرماید «انصف الله و انصف الناس من نفسك و من خاصه اهلك و من لك فیه هوی من رعیته ». ما باید منصفانه با مردم برخورد کنیم.

وی ادامه داد: حضرت علی علیه السلام می‌گوید: «الناس إما أخ لك فی الدین أو نظیر لك فی الخلق». یعنی این مردم یا با تو برادر دینی هستند یا در خلقت با تو برابرند. تو حق نداری با اینها متفاوت برخورد کنی، اگر اشتباه کردند از آنها درگذر و با آنها کنار بیا. «وَ یُؤْتَی عَلَی اَیْدِیِهمْ فِی الْعَمْدِ وَ الْخَطَا». عمدا یا سهوا خطا می‌کنند، «فأعْطهم من عفوک و صفحک ». تو از گذشت و عطایت به آنها ببخش؛ با آنها کوتاه بیا. «مثل الذی تحب ان یعطیک الله من عفوه و صفحه»، یعنی همان‌طور که تو دلت می‌خواهد خدا در روز قیامت از تو بگذرد. چه کسی جرات دارد که بگوید «در روز قیامت نمی‌خواهم خدا بگذرد و من همین طوری با حساب و کتاب خودم می‌روم»؟!. همه‌ی ما عیب داریم.

پزشکیان گفت: حالا که قدرت در دست ماست باید با مردم با انصاف برخورد کنیم، چه با آن کسی که مسلمان است و چه با آن کسی که مسلمان نیست؛ که او هم در خلقت با ما برابر است. انصاف یکی از چیزهایی است که ما می‌توانیم به آن دست بزنیم و جامعه را منصفانه جلو ببریم؛ انصاف یعنی عدالت.

همچنین در حاشیه‌ی این مراسم، پزشکیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در صورت کاندیداتوری آقایان خاتمی یا هاشمی، احتمال کاندیداتوری شما می‌رود؟ گفت: طبیعی است که نه؛ البته اگر آنها بیایند. هر چند هنوز قرار نیست که من کاندیدا بشوم، هنوز هیچ تصمیمی نگرفته‌ام. ولی اگر آقای خاتمی و آقای رفسنجانی بیایند طبیعتا آنها هم با تجربه تر هستند و اصولا راحت‌تر می‌توانند در جامعه وحدت و هماهنگی ایجاد کنند. البته باید از خود آنها پرسید که آیا می‌خواهند بیایند یا نمی‌خواهند؛ ولی اگر مجموعه‌ی حاکمیت از آنها دعوت کند و آنها بیایند، شاید خیلی از مشکلات را بتوان در این روند حل کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر