کد خبر: 101321 A

رئیس کمسیون کسب و کار اتاق بازرگانی مازندران مطرح کرد:

اگر موانع و مقررات دست و پاگیر شناخته نشود و از بین نرود روز به روز وضعیت اقتصادی کشور بدتر و موجب تورم، بیکاری و فقر در جامعه خواهد شد.

ایلنا: رئیس کمیسیون کسب و کار اتاق بازرگانی مازندران، فضای کسب و کار و اوضاع اقتصادی کشور را نابسامان دانست و گفت: اوضاع اقتصادی کشور از سال ۱۳۰۰ تا امروز به این اندازه منزوی و ضعیف نبوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، باقر اصفهانی در جلسه کمیسیون کسب و کار استان مازندران که در اتاق بازرگانی برگزار شد افزود: فضای کسب و کار و رونق به این فضا از اصلیترین محور‌های گفتگو و شعارهای تبلیغاتی کاندیدای محترم ریاست جمهوری بود که نشان از اهمیت این موضوع در اقتصاد کشور است.

وی در ادامه با بیان اینکه ۴/۵ درصدی رشد منفی اقتصادی کشور یک هشدار اقتصادی است، افزود: بیکاری بیش از یک میلیون نفر در چهار سال اخیر و تعداد ۵ میلیون جویای کار، تعطیلی بیش از حد کارخانجات و کاهش ارزش پول ملی از پیامدهای رشد منفی اقتصادی کشور است.

اصفهانی سوء مدیریت‌ها و برخی قوانین دست و پاگیر را از دلایل مهم اوضاع نابسامان اقتصاد کشور اعلام کرد و در ادامه اظهار داشت: اگر موانع و مقررات دست و پاگیر شناخته نشود و از بین نرود روز به روز وضعیت اقتصادی کشور بد‌تر و موجب تورم، بیکاری و فقر جامعه خواهد شد.

وی با ابراز تاسف از روند نزولی رتبه ایران در ۸ سال اخیر طبق گزارش بانک جهانی اعلام کرد: متاسفانه ایران در آخرین گزارش سال ۲۰۱۳ بانک جهانی از رتبه ۱۰۸ در سال ۲۰۰۵ به رتبه ۱۴۵ در بین ۱۸۵ کشور جهان در سال ۲۰۱۳ سیر نزولی داشت.

اصفهانی واردات بی‌رویه ایران از کشور چین را از دیگر معضلات اقتصادی عنوان کرد و گفت: واردات بیش از ۴۲۰ میلیارد دلار کالا به ایران در ۸ سال گذشته از کشور چین که بخش عمده آن میوه، گندم، برنج بوده که ایران در این بخش‌ها به خودکفایی رسیده است.

رئیس کمسیون کسب و کار اتاق بازرگانی مازندران خاطر نشان کرد: طبق سند چشم انداز مقرر شد طی ۲۰ سال ایران کشور نخست منطقه گردد اما متاسفانه طبق آمار بانک جهانی ایران بین ۱۸ کشور منطقه رتبه ۱۶ را کسب به دست آورد.

وی در پایان با انتقاد از روند اخذ مجوز برای تاسیس یک شرکت اقتصادی تصریح کرد: در ایران برای دریافت مجوز حداقل نیاز به یکسال وقت صرف شود در صورتی که در امارات ظرف ۲۴ ساعت اخذ مجوز امکان پذیر است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر