کد خبر: 654489 A

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سیاست‌های غیرپایدار در کشور ما موجب فرسایش آب و خاک شده است و مردم مقصر نیستند.

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری (رئیس سازمان محیط زیست) مهمان هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها  با بیان اینکه از انرژی استفاده نابه‌جا شده است، گفت: استفاده از آب‌های زیرزمینی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های وارد شده باعث شده از آب‌های زیرزمینی بهره بیش از حد گرفته شود و در پی آن امروز شاهد خارج کردن درختان افتاده در جنگل‌های شمال کشور هستیم. در حقیقت بهره‌گیری بیش از حد از محیط زیست باعث تخریب آن شده است.

وی  با تاکید بر اینکه بهره‌گیری از تکنولوژی بدون وجود فرهنگ استفاده از آن موجب ضربه زدن به محیط شده است، افزود: سیاست‌های غیرپایدار در کشور ما موجب فرسایش آب و خاک شده است ومردم مقصر نیستند. اولین قربانی در کشور،  سیاست‌های تحمیلی و سیاست‌های حاصل از محدودیت‌ها سبب شده که محیط زیست باشد. هنگامی که در سال ۵۹ موضوع خودکفایی گندم مطرح شد حمله همه جانبه‌ای به مراتع و کشتزارها انجام شد تا کشور به استقلال دست پیدا کند اما از سوی دیگر با تخریب خاک و مراتع مواجه شدیم به شکلی که این موضوع ما را تبدیل کرد به اولین کشور در جهان در حوزه تخریب خاک کرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر  اینکه سالانه۱۲ تن در هر هکتار شاهد فرسایش خاک هستیم، گفت: سیاست‌های احساسی و ناپایدار و کوتاه مدت وضع محیط زیست کشور را به گونه‌ای درآورده که امروز خیلی شرایط بدتر از آن چیزی است که اعضای شورای عالی استان‌ها گمان می‌کنند. متاسفانه اطلاعات نادرست به مردم می‌دهیم. ۵۰ سال پیش میزان منابع آب‌های زیرزمینی حدود ۱۳۲ میلیارد مترمکعب بود. روند بهره گیری از منابع آغاز شد و به جایی رسیدیم که نهایتا در زمان وزارت آقای چیت‌چیان در وزارت نیرو این رقم به زیر ۹۰ میلیارد مترمکعب رسید.

وی با بیان اینکه باید مصرف آب را ۴۰ تا ۵۰ میلیارد مترمکعب کاهش دهیم و اگر این اتفاق نیفتد با مشکل جدی روبرو خواهیم شد، افزود: باید واقعیات را به مردم بگوییم و همه معضلات را با آنان مطرح کنیم. تصور می‌کردیم چند شهر دچار کم آبی شده اما همه کشور دچار کم آبی است.

کلانتری با تاکید بر اینکه نباید مسائل را امنیتی کرد، ادامه داد: برای حل مشکل باید تمام اطلاعات را به مردم بدهیم تا اطلاعات شهروندان نسبت به محیط زیست افزایش پیدا کند.

سازمان حفاظت محیط زیست شورای عالی استان‌ها اولین کشور جهان در حوزه تخریب خاک هستیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر