خبرگزاری کار ایران

جزئیات مبلغ و شرایط اجرای طرح‌های ترافیک و کنترل آلودگی هوا در سال ۱۴۰۳

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۴۳۷۳

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران، جزئیات مبلغ و شرایط اجرای طرح‌های ترافیک و کنترل آلودگی هوا در سال ۱۴۰۳ در سطح پایتخت را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، شهریار افندی‌زاده درباره نحوه اجرای طرح ترافیک تهران در سال جدید که از امروز (۱۴ فروردین) آغاز شده است، گفت: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، طرح ترافیک برای روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸:۰۰ (به استثنای روز‌های تعطیل) و روزهای پنجشنبه طرح فقط شامل طرح کنترل آلودگی هوا بوده که از ساعت ۶:۳۰ لغایت ۱۳:۰۰ اجرا می‌شود. 

وی با بیان این که براساس مصوبه شورای شهر تهران، نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، افزود: همانند سنوات گذشته هر شهروند دارای پلاک با سرشماره شهر تهران، ۲۰ روز سهمیه تردد فصلی رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا دارد که در صورت اتمام ۲۰ روز سهمیه مذکور، عوارض تردد از وی دریافت می‌شود.

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران گفت: رزرو طرح ترافیک از طریق درگاه اینترنتی و اپلیکیشن‌های مورد تایید شهرداری تهران انجام می‌شود و افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به طرح ترافیک را دارند، باید تردد خود را رزرو کنند. 

افندی‌زاده با اشاره به این که شهروندان می‌توانند عملیات رزرو را به صورت روزانه یا هفتگی از روز چهارشنبه هفته قبل انجام دهند تصریح کرد: امکان رزرو طرح حتی پس از بازگشت به مبدأ، تا ساعت ۲۴ همان روز نیز وجود دارد.

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای ترافیک شهر تهران، سقف سهمیه ورود به محدوده طرح ترافیک ۱۰۳ هزار دستگاه خودرو است و در صورتی که سهمیه تردد روزانه تکمیل نشده باشد، شهروندان تا پایان همان روز امکان رزرو دارند. 

افندی‌زاده با بیان این که نرخ پایه عوارض سال ۱۴۰۳، مبلغ ۷۵هزار تومان تعیین شده است، گفت: نخستین ورود و آخرین خروج خودروها ملاک محاسبه میزان پرداختی عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا خواهد بود. 

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران اظهار داشت: داشتن معاینه فنی برتر نیز ملاک تاثیرگذاری بروی قیمت تمام‌شده تردد است و اگر خودرویی با معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰:۰۰ وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده خارج شود، باید مبلغ ۶۳ هزار تومان به ازای هر روز تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۱هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا پرداخت کند. 

افندی‌زاده تصریح کرد: خودروهایی که دارای معاینه فنی برتر هستند، اگر قبل از ساعت ۱۰ وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۹۰ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۴۵ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازند. 

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر قبل از ساعت ۱۰:۰۰ وارد و بعد از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده طرح خارج شود، باید مبلغ ۱۳۵ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد. 

این مقام مسئول در شهرداری تهران یادآور شد: اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر بعد از ساعت ۱۰:۰۰ وارد و بعد از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۹۰ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۴۵ هزارتومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد. 

افندی‌زاده با تاکید بر این که در صورت داشتن معاینه فنی عادی به تعرفه‌های فوق مبلغ ۲۵ درصد اضافه خواهد شد، گفت: خودروهای برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، معاف از پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی هوا هستند. 

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران همچنین از اختصاص تخفیف ۹۰ درصدی به افراد دارای بیماری خاص یا معلولیت خبر داد و افزود: این افراد می‌توانند با مراجعه به نهادهای تحت پوشش، نسبت به دریافت سهمیه خود اقدام کنند. 

افندی‌زاده عنوان کرد: برای ساکنین محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا هم مانند سال گذشته تسهیلاتی ارائه می‌شود و مالکان و مستاجران با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری می‌توانند از تسهیلات تعیین‌شده همانند سنوات قبل استفاده کنند. 

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران در پایان به بسته‌های زمان‌دار تردد در محدوده طرح ترافیک اشاره کرد و افزود: برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی بسته‌های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه به ترتیب مبلغ یک میلیون ۶۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان، ۴ میلیون و ۴۸۵ هزار و ۷۰۰ تومان و ۸ میلیون ۴۴۳هزار و ۳۰۰ تومان است و در مورد خودروهای دارای معاینه فنی برتر مبلغ بسته‌های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه به ترتیب برابر با یک میلیون و ۳۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان، ۳ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۶۰۰ تومان و ۶ میلیون ۷۵۴ هزار و ۶۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. 

براساس اعلام روابط‌عمومی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، خرید بسته‌های زمان‌دار از طریق سامانه و اپلیکیشن‌های مورد تایید شهرداری تهران برای شهروندان امکان‌پذیر است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز