خبرگزاری کار ایران

رئیس پلیس راهور فراجا:

اتوبوس‌ها، بزرگترین تولیدکننده آلودگی هوا هستند

asdasd
کد خبر : ۱۴۲۶۰۰۵

رئیس پلیس راهور فراجا با بیان این که اتوبوس‌های شهرداری تهران بزرگترین تولیدکننده آلودگی هوا هستند و بیش از ۸۳ درصد اتوبوس‌های در حال تردد در پایتخت دودزا محسوب می‌شوند، گفت: ۹۱ درصد موتورسیکلت‌های در حال تردد در کشور در سن فرسودگی قرار دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار سید کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، ظهر امروز (شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲) در حاشیه مراسم اهدای کلاه ایمنی به شرکت‌کنندگان در طرح گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر نزدیک ۴۰ میلیون وسیله نقلیه در کشور وجود دارد، یعنی به ازای هر ۲ ایرانی یک وسیله نقلیه موجود است.

وی افزود: ۱۲.۵ میلیون موتورسوار در سطح کشور تردد می‌کنند و این در حالی است که حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آنها فاقد گواهینامه هستند. کسانی که گواهینامه ندارند، بیمه هم نمی‌توانند داشته باشند و همچنین آمار تخلفات در میان موتورسواران بدون گواهینامه بیشتر است.

هادیان‌فر با بیان این که موتورسیکلت وسیله امرار معاش بیش ۸۵ درصد از موتورسواران محسوب می‌شود، اظهار داشت: به‌دلیل طولانی بودن فرآیند دریافت گواهینامه موتورسیکلت و هزینه بالای آن، حدود دو ماه است که اجرای طرح صدور یک‌روزه گواهینامه موتورسیکلت را در دستور کار قرار داده‌ایم که در آن، علاوه بر کاهش زمان دریافت گواهینامه توسط متقاضیان، هزینه این کار نیز یک‌سوم حالت عادی است.

رئیس پلیس راهور فراجا با بیان این که تا کنون بیش از ۸۰ هزار نفر گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت دریافت کرده‌اند، گفت: در حال حاضر این طرح در ۱۲۲ شهر در ۲۳ استان اجرا می‌شود و بنا داریم که به‌زودی طرح صدور یک‌روزه گواهینامه موتورسیکلت را در تمام ۳۱ استان کشور اجرایی کنیم.

این مقام ارشد انتظامی با بیان این که ۹۱ درصد موتورسیکلت‌های در حال تردد در کشور در سن فرسودگی قرار دارند، عنوان کرد: در دو ماه گذشته با تسهیل شرایط ترخیص موتورسیکلت‌ها، به مردم بخصوص کسانی که از موتور به عنوان وسیله امرار معاش خود استفاده می‌کنند، کمک کردیم تا موتورسیکلت‌های خود را که به دلایل تخلفات مختلف در پارکینگ‌ها توقیف بود، ترخیص کنند. 

وی با بیان این که ۶۲ درصد موتورسوارانی که در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، ضربه مغزی شده‌اند، یادآور شد: استفاده از کلاه ایمنی به‌شدت در کاهش احتمال مرگ‌ومیر در تصادفات مربوط به موتورسیکلت تاثیرگذار است و امروز با هدف فرهنگ‌سازی، ۶ هزار کلاه ایمنی باکیفیت را در سطح کشور به شرکت‌کنندگان در طرح گواهینامه یک‌روزه اهدا کردیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور همچنین به موضوع آلودگی هوا اشاره و تاکید کرد: اتوبوس‌های شهرداری تهران بزرگترین تولیدکننده آلودگی هوا هستند و بیش از ۸۳ درصد اتوبوس‌های در حال تردد در پایتخت دودزا محسوب می‌شوند؛ بنابراین ضرورت نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی برای کاهش آلودگی هوا بخصوص در پایتخت به‌شدت احساس می‌شود. 

هادیان‌فر ادامه داد: تسریع فرآیند اسقاط خودروهای فرسوده و برقی‌سازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران و سایر کلانشهرها از جمله مواردی است که می‌تواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند. ضمن این که هرچه بیشتر ناوگان حمل‌ونقل عمومی را توسعه دهیم، تمایل مردم به استفاده از خودروهای شخصی کمتر خواهد شد که در نتیجه آن، هم ترافیک و هم آلودگی هوا کمتر می‌شود‌.

وی در پایان با اشاره توافق اخیر بین پلیس راهور و بیمه مرکزی گفت: براساس توافق انجام‌شده با بیمه مرکزی و بسیاری از شرکت‌های بیمه، کسانی که در طرح گواهینامه یک‌روزه شرکت می‌کنند، از تخفیف قابل توجه برای دریافت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خود بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز