خبرگزاری کار ایران

پیام وزیر بهداشت به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها

asdasd
کد خبر : ۱۴۰۰۵۸۱

وزیر بهداشت در پیامی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید تحصیلی دانشگاه ها بر ضرورت توجه بیش از پیش به فرهنگ، اخلاق، ارزش‌های معنوی و ورزش و نشاط نیز در دانشگاه ها تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا، متن پیام بهرام عین اللهی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ

با حمد و ستایش خداوند متعال، سلام بر پیامبرخاتم(ص) و اهل بیت طیبین و طاهرین ایشان و درود بر امام راحل و مقام رفیع ولایت، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای که چراغ راه حق جویان و آزادگان جهانند، آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ را به استادان و دانشجویان ارجمند و کارکنان خدوم دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ‌تبریک و تهنیت می‌‌گویم.

آغاز سال تحصیلی با سالگرد شروع امامت حضرت ولی عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء و هفته دفاع مقدس مقارن شده است؛ از این رو با استمداد از ساحت مقدس آن حضرت و گرامیداشت یاد و نام شهدای هشت سال دفاع مقدس به ویژه استادان و دانشجویانی که در راه دفاع از آرمان های الهی فداکاری کردند و از خون خویش مایه گذاشتند، رجای واثق دارم که سال تحصیلی جدید در  فضایی معنوی و آکنده از  عطر ایثار و فرهنگ انتظار آغاز می شود.

نقش و منزلت تاریخی دانشمندان مسلمان و ایرانیان در پیشرفت علوم و معارف جهان بر کسی پوشیده نیست. در مقاطعی از تاریخ که دروس پزشکی و داروسازی در ایران تدریس می‌شد، ساختارهای تمدنی غرب هنوز شکل نگرفته بود و حال آن که کتاب قانون ابن‌سینا که در همان روزگار نوشته شده است، امروز در بزرگترین دانشگاه ‌های دنیا تدریس می‌شود . افزون بر این، خبرهای افتخارآمیز از ارتقای مستمر جایگاه علمی ایران اسلامی در حوزه سلامت تائید و تأکیدی دوباره بر پویایی و شکوفایی تمدن نوین اسلامی است.

کسب علم و معرفت همواره یکی از پرشکوه ترین مجاهدت های دینی و ملی ایرانیان در طول تاریخ بوده است و  امروز نیز دانشگاه های علوم پزشکی کشور همه در یک جهت با هم ‌افزایی قابل تحسین در مسیر اعتلای نسل‌ ها، عبور از مرزهای دانش و فتح قله‌های افتخار در حرکتند.

موجب افتخار است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با ادغام آموزش، بهداشت و درمان، جهشی بزرگ در حوزه سلامت کشورمان پدید آمد و میهن عزیز اسلامی مان در تمامی رشته ‌های پزشکی و پیراپزشکی از سرمایه های انسانی خبره و دانشمند برخوردار شد.

امروز فرزندان این مرز و بوم در خطه پهناور جمهوری اسلامی ایران در ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی به تولید علم مشغولند و وجود ۲۲ هزار عضو هیات علمی، ۲۷۰ هزار دانشجو، ۸۵۰ مرکز تحقیقاتی و تربیت استادان و دانشمندان برجسته، نمونه بارز پیشرفت‌های علمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

بی تردید رسالت اصلی دانشگاه های علوم پزشکی، تامین نیازهای مردم در حوزه سلامت است و جایگاه  دانش‌ پژوهان و سرمایه های اصیل و گرانبهای اجتماعی در جهان کنونی و نظام سلامت مبتنی بر دانایی، تنها با  نوآوری و یافته های علمی نافع، ناب و پویا  معنا می شود. از این رو دانشگاه های علوم پزشکی کشور بر پایه آموزه اسلامی «یعلوا و لا یعلی علیه» مجدّانه می کوشند تا با اتکا به حمایت های بی دریغ رهبر فرزانه انقلاب و رییس جمهور مردمی از گسترش جهاد علمی، ضمن تحقق بخشیدن به دانشگاه های نسل سوم، بر پایه برنامه های آمایشی کلان، به تربیت دانشجویان توانمند، متعهد، با انگیزه و برخوردار از اخلاق اسلامی مبادرت ورزیده و همزمان با افزایش همکاری های علمی بین المللی، افق هایی جدید و روشن را در دستیابی به مرجعیت علمی  در سلامت منطقه و جهان اسلام ترسیم کنند.

ناگفته پیداست توسعه عِلمی سلامت که نیاز جامعه امروز ماست، بدون استفاده از مشارکت فرد فرد شما عزیزان دانشگاهی ممکن نیست. از این رو لازم است تلاش های علمی و پژوهشی شما دانشگاهیان گرامی، برای تولید علم و فنّاوری های پزشکی گسترش یافته و مشارکت تان در استفاده از یافته های علمی برای تأمین سلامت جامعه، دو چندان شود. قطعا در کنار توسعه دانش و پژوهش، توجه بیش از پیش به فرهنگ، اخلاق، ارزش ‌های معنوی و ورزش و نشاط نیز در دانشگاه ها ضرورت دارد؛ به ویژه از دانشجویان عزیز انتظار می رود در کنار تحصیل علم، با روحیه ای شاداب و پُرنشاط و با روشن‌ بینی وروشنگری، همچون گذشته، پیشتاز دفاع از آرمان های اسلام و انقلاب اسلامی مان باشند.

در پایان ضمن قدردانی از خدمات و تلاش های استادان، پژوهشگران، نخبگان و دانشجویان علوم پزشکی کشور، از خداوند متعال می خواهم که این سال تحصیلی، با حضور پُرنشاط و پُر انگیزه و با موفقیت ها و پیشرفت های علمی فراوان آنان سپری شود تا فصل تازه ای از خدمت نهاد علم به «عدالت و تعالی نظام سلامت» را رقم زند.

 

دکتر بهرام عین اللهی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز