خبرگزاری کار ایران

| 05:08   
کد خبر : ۱۳۹۰۹۰۸
معاون وزیر علوم خبر داد:

آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان شرقی تا قبل از شروع مهرماه

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان شرقی تا قبل از شروع مهرماه سال‌جاری خبر داد.

آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان شرقی تا قبل از شروع مهرماه

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی وزارت علوم، جلسه بررسی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان شرقی با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌ شرقی، مدیرعامل بانک تجارت در استان، رئیس دانشگاه تبریز و سایر رؤسای دانشگاه‌های استان در دانشگاه تبریز برگزار شد.

طرح نهصت ملی مسکن بستری مناسب از سوی دولت انقلابی است

صفر نصراله‌زاده، رئیس دانشگاه تبریز طی سخنانی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: بعد از امضای تفاهم‌نامه‌ «تأمین زمین احداث واحدهای مسکونی برای اعضای هیأت علمی و‌ یاوران علمی دانشگاه‌ها و‌ مؤسسات آموزش عالی» مابین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت راه و شهرسازی در سوم خرداد سال ۱۴۰۲، تلاش مجدانه‌ای از سوی وزارت علوم صورت گرفت و دانشگاه‌ها بخشی از زمین‌های خود را در چارچوب این تفاهم‌نامه و در قالب طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دادند.

وی با بیان این که این طرح، بستری مناسب از سوی دولت انقلابی برای همه‌ی اقشار جامعه و به‌ویژه دانشگاهیان است، ادامه داد: ما هر زمینی را که امکان اختصاص دادن آن مقدور بود، برای این طرح در نظر گرفتیم و امیدواریم این جلسه در راستای تامین مسکن دانشگاهیان، جلسه‌ای پربرکت باشد.

آخرین وضعیت احداث خوابگاه متاهلی و طرح تامین مسکن دانشگاهیان

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی سخنانی در این جلسه گفت: با توجه به این که یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در بحث مهاجرت نخبگان مسائل مالی و به‌ویژه بحث مسکن است، توافق‌نامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی امضا و مقرر شد که براساس این توافق‌نامه، ۷ هزار خوابگاه متاهلی احداث شود.

علی خطیبی ادامه داد: در حال حاضر ۳۴۰ هزار دانشجوی متاهل در کشور در حال تحصیل هستند و نکته جالب این که از ابتدای تاسیس دانشگاه‌ها در کشور تا کنون تنها یک هزار و ۲۰۰ خوابگاه متاهلی ساخته شده است که از این تعداد یک هزار و ۴۰ واحد قابل استفاده است.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات بانکی در ساخت این خوابگاه‌ها و حل این مشکل توسط معاون اول رئیس‌جمهوری، خاطرنشان کرد: روسای دانشگاه‌ها به هیچ عنوان شک و تردیدی در خصوص اخذ وام بانکی نداشته باشند؛ چرا که این وام دو سال تنفس داشته و اقساط این وام بعد از دو سال شروع می‌شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث تامین مسکن برای اعضای هیات علمی و یاوران علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز گفت: براساس طرح نهضت ملی مسکن و توافقی که سه وزیر (مرحوم رستم قاسمی، وزیر فقید راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر فعلی راه و شهرسازی و محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم) امضا کرده‌اند، اراضی دانشگاه‌ها و متقاضیان را مشخص کرده‌ایم و با توجه به اینکه فرم «ج» متقاضیان مسکن باید سبز باشد (فاقد مسکن و وام مسکن باشند)، ما از وزارت راه و شهرسازی خواستیم که این بند در خصوص دانشگاهیان در نطر گرفته نشود و بر این اساس کسانی که فاقد مسکن هستند، زمین رایگان دریافت می‌کنند و افراد دارای مسکن نیز ۲۰ درصد قیمت کارشناسی را نقدی و ۸۰ درصد را در اقساط ۱۰ ساله پرداخت خواهند کرد. 

وی یادآور شد: ما حتما بحث مسکن دانشگاهیان را حل خواهیم کرد و ‌با اهتمام مقام عالی وزارت و ‌حمایت‌های دولت محترم، سه استان آذربایجان شرقی، اردبیل و تهران را به‌عنوان پایلوت و پیشران این طرح انتخاب کردیم و یک خبر خوب این که از تمامی ظرفیت‌های موجود در این سه استان شامل معاونت عمرانی استانداری، اداره‌کل راه و شهرسازی و دانشگاه‌ها استفاده خواهیم کرد تا قبل از آغاز مهرماه، عملیات اجرایی این طرح در سه استان مذکور آغاز شود.

لزوم ایجاد شهرک دانشگاهی در آذربایجان شرقی

نماینده‌ مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این جلسه گفت: اکنون که وزات علوم قصد اجرای این طرح را دارد، بهتر است به فکر احداث شهرک دانشگاهی باشد و همان‌طور که در بسیاری از شهر‌های بزرگ دنیا شهرک‌های دانشگاهی با تمامی امکانات و زیرساخت‌های لازم احداث شده است، ما نیز می‌توانیم همین الگو را پیاده‌سازی کنیم.

مسعود پزشکیان ادامه داد: بستر لازم برای ایجاد شهرک‌ دانشگاهی در استان ما وجود دارد و حتی می‌توان در کنار این شهرک، شهرک علم و فناوری را نیز ایجاد کرد و در صورت انجام این کار، بسیاری از دانشگاه‌های ما می‌توانند به تیپ چهار یا پنج برسند.

طرح نهضت ملی مسکن یک فرصت طلایی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان این که تمامی تدابیر جدی و ارکان اصلی برای شکل‌گیری مسکن دانشگاهیان استان اتخاد شده است، گفت: مهم‌ترین قسمت این طرح، بحث تامین زمین است و خوشبختانه فضای کافی در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

جبارعلی ذاکری ادامه داد: طرح نهضت ملی مسکن یک فرصت طلایی در طول دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تصمیمات لازم اتخاد شود و با توجه به اینکه سهم استان ما در این طرح سالیانه ۵۰ هزار واحد مسکن است، خوشحال هستیم که بخشی از این تعداد، سهم دانشگاهیان باشد.

وی تاکید کرد: هیچ مشکلی در خصوص کمیسیون ماده پنج وجود ندارد و ما سریعا هر طرحی که مرتبط با نهضت ملی مسکن باشد، حل و فصل می‌کنیم.

بیشترین متقاضی مربوط به شهر تبریز است

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: علی‌رغم تامین ۹ هزار هکتار زمین در استان، تنها ۱۵۰ هکتار زمین مشمول ماده ۱۰ وجود دارد و برخی از سازمان‌ها در مقابل این طرح مقاومت می‌کنند.

امیر بخشی‌زاده ادامه داد: ما نمی‌توانیم هر زمینی را انتخاب کنیم و نگرانی ما از لحاظ مکان‌یابی است و در حال حاصر بیشترین متقاضی مربوط به شهر تبریز است. با توجه به کمبود زمین دولتی، هر دانشگاهی که زمین را تامین کند، زمین‌ها در اختیار متقاضیان همان دانشگاه قرار خواهد گرفت.

گفتنی است در ادامه این جلسه، روسای دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی نیز به بیان نقطه نظرات خود در خصوص ضرورت اجرای طرح تامین مسکن دانشگاهیان در استان پرداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز