خبرگزاری کار ایران

| 12:02   
کد خبر : ۱۳۸۹۳۶۴
در سازمان منابع طبیعی کشور صورت گرفت:

بررسی مشکلات راه‌اندازی زیرسامانه پایش پنجره واحد مدیریت زمین

شورای راهبری سامانه پنجره واحد مدیریت زمین متشکل از نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی در محل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تشکیل جلسه داد و مشکلات و موانع راه‌اندازی زیرسامانه پایش پنجره واحد مدیریت زمین و راهکارهای دستیابی آسان مردم به این سامانه را مورد بررسی قرار داد.

بررسی مشکلات راه‌اندازی زیرسامانه پایش پنجره واحد مدیریت زمین

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، حسین میررجبی، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی در این جلسه  درباره پیگیری روند اجرای پنجره واحد مدیریت زمین گزارشاتی ارائه کرد و گفت: برابر ماده ۵ ضوابط اجرایی مدیریت زمین، منشور پنجره واحد تهیه شد و جهت اظهار نظر و رسیدگی در کارگروه فراقوه‌ای قرار گرفت و خوشبختانه در مردادماه امسال با تلاش کارگروه فراقوه‌ای و همچنین ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ابلاغ شد.

میررجبی از اتصال ۱۸ استان کشور به زیرسامانه پنجره واحد مدیریت زمین خبر داد و افزود: در صدد فراهم کردن شرایطی هستیم تا سایر استان‌ها به این سامانه اتصال پیدا کنند.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی کشور ادامه داد: با وجود این که همه دستگاه‌ها اطلاعات اولیه و مقدماتی را بارگذاری کرده‌اند، اما هنوز برخی دستگاه‌ها به درگاه صدور مجوز متقاضیان اتصال پیدا نکرده‌اند و متاسفانه صدور مجوزی از این طریق صورت نپذیرفته است که ما پیگیری می‌کنیم قطعا باید نسبت به کوتاهی‌ها و قصوری که دارند، پاسخگو باشند.

در ادامه این جلسه، مازیار مباشری، مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات و مجری پروژه پنجره واحد مدیریت زمین، ضمن مروری بر آخرین وضعیت سامانه پنجره واحد مدیریت زمین بیان داشت: سامانه یک پلتفرمی بین دستگاهی است که به انجام دو اقدام مهم و اساسی در حوزه اراضی شامل صدور الکترونیکی مجوزهای حوزه زمین و پایش اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌پردازد.

وی در موضوع پایش اراضی به سه بخش تامین تصاویر، پردازش تصاویر و توزیع تصاویر اشاره کرد و گفـت: در این سه حوزه با چالش و مشکلاتی روبه‌رو هستیم و هنوز برای تمامی پهنه‌ها نقشه لازم وجود ندارد و از این بابت روند کار پنجره واحد مدیریت زمین به‌کندی پیش می‌رود.

در پایان این جلسه، عباسعلی نوبخت، رئیس سازمان منابع طبیعی و مدیر راهبری و هماهنگی امور سامانه پنجره واحد مدیریت زمین گفت: نتیجه کار سامانه باید دسترسی سهل‌الوصول مردم محلی و روستایی به سامانه باشد؛ مردمانی که ناچارند برای گرفتن یک مجوز ماه‌ها به ادارات مختلف مراجعه کنند و در صف انتظار بمانند. این سامانه باید موجب رضایت‌مندی مردم شود.

نوبخت افزود: ما نباید نگاه یک بعدی به موضوع سامانه داشته باشیم، زیرا برخی دستگاه‌ها اقدامات زیادی انجام دادند تا این سامانه راه‌اندازی شود و شکل بگیرد. برخی دستگاه‌ها هم در این میان کوتاهی و قصور داشته‌اند. این کم‌کاری‌ها از سوی برخی دستگاه‌ها باید مشخص و اعلام شود.

نوبخت گفت: با توجه به این که راهبر این سامانه سازمان منابع طبیعی است، قطعا نگاه افکار عمومی و رسانه‌ها بیشتر متوجه این سازمان است. تلاش می‌کنیم تا پایان شهریورماه تمام استان‌ها را در زیرسامانه پایش حداقل در یک پهنه اتصال بدهیم و این اتصال و صدور مجوز زمانی می‌تواند جنبه کامل عملکردی به خود بگیرد که دیگر دستگاه‌ها نیز وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز