خبرگزاری کار ایران

| 09:49   
کد خبر : ۱۳۸۹۳۴۶
مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی:

هیچ جای قانون نیامده که شهرداری مسئولیت اصلی در حوزه آسیب‌های اجتماعی دارد

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: امروزه بیش از ۳۲ آسیب اجتماعی مطرح می شود که رسیدگی به برخی از آنها مانند کودکان کار و معتادان متجاهر دارای اولویت است.

 هیچ جای قانون نیامده که شهرداری مسئولیت اصلی در حوزه آسیب‌های اجتماعی دارد

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در نشست خبری خود که ظهر امروز برگزار شد، گفت: امروز در حوزه جهاد تبیین، سربازان خط مقدم تبیین، خبرنگاران و عکاسان هستند.

 وی ادامه داد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی در کلانشهر تهران یک سوال مهم وجود دارد که آیا شهرداری تهران مسئول ساماندهی آسیب‌های اجتماعی است یا خیر. در قانون به صراحت آمده است حوزه آسیب‌های اجتماعی وظیفه بهزیستی با همکاری شهرداری ها است و در هیچ جای قانون نیامده است که شهرداری مسئولیت اصلی در این زمینه دارد.

 او افزود: امروزه بیش از ۳۲ آسیب اجتماعی مطرح می شود که برخی از آنها مانند کودکان کار و معتادان متجاهر دارای اولویت است.

احمدی صدر با اشاره به اقدامات شهرداری تهران درخصوص آسیب‌های اجتماعی گفت: همه ما در حوزه اجتماعی در تمام کشور مسئول هستیم امروز ۱۴ الی ۱۵ نهاد به صورت مستقیم و بیش از ۲۰ نهاد به صورت غیرمستقیم در حوزه آسیب‌های اجتماعی مسئولیت دارند.

وی با بیان اینکه قرار بود آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم کاهش پیدا کند، گفت: فقط در مقوله معتادان متجاهر در ابتدای برنامه ششم ۵ هزار معتاد متجاهر در تهران داشتیم اما در پایان برنامه ششم ۲۵هزار معتاد متجاهر داریم. آسیب‌های اجتماعی متوقف نشده است.

 وی با اشاره به اینکه آسیبهای اجتماعی به دلیل موضوعات مختلف از جمله مهاجرت اتباع و... ایجاد می شود ادامه داد: از همه دستگاهها دعوت کردیم که در جلسه قرارگاه اجتماعی حضور پیدا کنند. تمام دستگاههای متولی هر کدام به تنهایی نقش خود را در زمینه آسیبهای اجتماعی انجام می دادند اما ما پیشنهاد دادیم تا همه نهادها در قرارگاهی به اسم قرارگاه اجتماعی جمع شوند تا همکاری بهتری درخصوص آسیب‌های اجتماعی داشته باشند.

 احمدی با اشاره به بروکراسی دستگاهها درخصوص اجرای برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی تصریح کرد: ۳۴ جلسه قرارگاه اجتماعی برگزار شده بیش از ۳۰۰ مصوبه داشته که بیش از ۸۰ درصد آن عملی شده است که ۵۰ درصد از این تعداد مصوباتی است که در گذشته بین دستگاهها پاسکاری شده است. از اقدامات این قرارگاه پلمب ۴۰۰ خانه پلاک قرمز بود.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر ادامه داد: امروز ظرفیت کامل برای نگهداری معتادان متجاهر وحود دارد. امروز نزدیک به ۲۳ هزار ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر در استان تهران داریم و این کار بزرگی است.

احمدی صدر تصریح کرد: اولین دوره ای که برای معتادان متجاهر توسط شهرداری ظرفیت ایجاد شده است در این دوره شهرداری بوده است و ۵ هزار ظرفیت برای در کمتر از ۸ ماه ایجاد شد.

 مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: قرار بود هر گرمخانه جنرال ۱۵۰ تخت به ظرفیت تهران اضافه کند و باید سه گرمخانه جنرال ایجاد می شد اما با گذشت سه دوره از شهرداری حتی یک تخت هم اضافه نشد.

احمدی صدر با اشاره به ایجاد ظرفیت برای معتادان متجاهر منع پذیرش توسط شهرداری تهران گفت: ما برای اینکه معتادان متجاهر را نگه داریم برنامه مداخله ای ۹ گام تدوین کردیم. در گذشته  فقط یک گام در خصوص معتادان انجام می شد آن هم سم زدایی اما ما در این ۹ گام برنامه های مختلفی را برای معتادان در نظر گرفته‌ایم که آخرین گام صیانت پس از خروج است‌. مرکز جامعه پذیری را نیز برای بهبودیافتگانی که خانواده آنها را نمی پذیرد آماده کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برنامه مداخله ای ۹ گام اگرچه برای معتادان متجاهر عادی اجرا می شود اما ما برای معتادان منع پذیرش نیز اجرا کردیم و پاسخ هم گرفتیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اینکه شهردار تهران نماینده ویژه رییس جمهور در امور آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران شده است، گفت: وقتی که یک مسئله می شود دغدغه مردم و نگرانی برای تمام خانواده ها ایجاد می کند دیگر این مسئله چالش اجتماعی با ابرچالش نیست بلکه بحران است و در قانون آمده است در چنین زمانی باید رییس جمهور به موضوع ورود کند. براساس اصل ۱۲۷ قانون رییس جمهور نیز در یک موضوع یا چند موضوع مشخص اختیارات خود را به یک نماینده تفویض می کند. ما در قرارگاه اجتماعی از دستگاهها درخواست می کردیم که نهایت همکاری را داشته باشند اما دیدیم کافی نیست و پیچیدگی هایی وجود دارد. سالها شهرداری ها به دنبال مدیریت یکپارچه شهری بودند و یکی از دستاوردهای شهرداری تهران این بود که مدیریت یکپارچه شهری در حوزه آسیب‌های اجتماعی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: آقای زاکانی نماینده رییس جمهور در حوزه کودکان کار، معتادان متجاهر، متکدیان، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی وخانواده این گروه‌ها است. قرار نیست مسئولیتی از دستگاهها گرفته شود بلکه قرار است بر عملکرد دستگاهها نظارت داشته و از آنها سوال کرده و ماهانه به رییس جمهور گزارش دهد ما می خواهیم از این طریق رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کنیم.

احمدی صدر تصریح کرد: ما می‌خواهیم دولتمردان را نسبت به موضوع آسیب‌های اجتماعی در کلانشهر تهران حساس کنیم و تمام قوای شهرداری را جمع کنیم که در حوزه آسیب‌های اجتماعی هم در کنار موضوعات دیگر ورود کند.

وی ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی با یک الی دو سال حل نمی شود اما امیدواریم با همدلی دستگاهها به سمت کاهش آسیب‌های اجتماعی پیش برویم.

وی با اشاره به ساماندهی کودکان کار ادامه داد: در قرارگاه اجتماعی کارگروه‌های مختلفی از جمله کارگروه ویژه کودکان کار و خیابان و زباله گرد تشکیل داده بودیم. ما در حوزه کودکان کار یک طرح ویژه کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت استعدادیابی حرفه آموزی و توانمندسازی کودکان کار را پیشنهاد دادیم اما اجرایی نشد ما با جمع آوری کودکان کار مشکل داریم چراکه دوباره برمی گردند. ما الان در حال ایجاد مراکز استعدادیابی حرفه آموزی و توانمندسازی کودکان هستیم. در تهران ۳۲ بار طرح جمع آوری کودکان کار انجام شده است اما بی نتیجه بود اقتصاد نهفته و پهن شده در کف خیابان باید جمع شود.

وی ادامه داد: ما کودکانی داریم که به همراه خانواده از شهرستان آمده اند و به سر چهارراه می آیند و کار می کنند. منظور از شبکه این است که در شهرستان ها در ازای یک مبلغی کودکان را برای کار به تهران می آورند و در میان آنها اتباع هم هستند. ما لیست دادیم که با این سر شبکه ها برخورد شود اما در قانون اگرچه تکدی گری جرم است اما چیزی برای برخورد با سرشبکه نداریم و قانون باید اصلاح شود.

وی درباره همکاری دستگاهها گفت: حتما باید امیدوار باشیم که در دو سال باقی مانده از شهرداری تهران در این حوزه اتفاقات خوبی رخ دهد اگرچه آسیب‌های اجتماعی بسیار پیچیده است و نیازمند کمک همه دستگاهها است.

وی درباره برخورد با پیمانکارانی که در زباله‌گردی از کودکان استفاده می‌کنند، ادامه داد: شهرداری با پیمانکارانی که از کودکان کار استفاده کند همکاری نمی کند اما پیمانکاران با یک فرد بزرگسال قرارداد می بندند و آن فرد از کودکان استفاده کرده و با مبلغ بسیار کم این کودکان را بکارگیری می‌کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز