خبرگزاری کار ایران

| 05:23   
کد خبر : ۱۳۸۵۱۵۲

ایجاد فرصتی برابر برای شکوفایی استعدادهای همه دانش آموزان در برنامه ملی شهاب

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: برنامه ملی شهاب نه فقط برای شناسایی بلکه برای شناسایی مصداقی و مفهومی هدایت در کلاس درس است.

ایجاد فرصتی برابر برای شکوفایی استعدادهای همه دانش آموزان در برنامه ملی شهاب

به گزارش ایلنا از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان؛ «الهام یاوری» در اختتامیه دوره تربیت مربی برنامه ملی شهاب که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار شد، اظهار کرد: مسئله استعداد یک مسئله طبیعی و فراگیر در همه جوامع دنیاست و خداوند عنایت ویژه‌ای را به برخی افراد در همه جوامع کرده و این افراد را به نعمت بی‌بدیلی مجهز کرده که کمک می‌کند این افراد دقیق‌تر، سریع‌تر و عمیق‌تر از اطرافیانشان مسائل را متوجه شوند یا به مسائل واکنش دهند. 

وی اضافه کرد: این پدیده از ابتدای تاریخ بوده و این افراد که باهوش‌تر از بقیه هستند، هدایت کاروان بشری به سمت پیشرفت، رشد و توسعه به عهده گرفتند. جامعه‌ها در مقابل این افراد دو گونه جبهه‌گیری متفاوت دارند که یک مواجهه این است که با نظر بغض و حسادت به این افراد نگاه کنیم و تلاش کنیم اثبات کنیم که اینها صاحب استعدادهای برتر نیستند یا اینکه استعداد داشتن مقوله کم‌اهمیت تصور کنیم. نباید این‌طور تصور کنیم که افراد مستعد به خاطر توانمندی بیشتر به ما مدیون هستند. 

یاوری ادامه داد: نگاهی دیگر هم این است که این نعمت را مثل همه نعمت‌های الهی قدر بدانیم و فضایی فراهم کنیم تا این نعمت شکرگذاری شود. شکرگذاری نعمت استعدادها هم به این ترتیب است که اولا آن‌ها را شناسایی کنیم و اجازه ندهیم در بین سایر استعدادها هرز بروند و ثانیا فضایی را فراهم کنیم که بهترین بهره‌برداری از این استعدادها اتفاق بیفتد. 

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: بهره‌برداری از استعدادهای یک فرد مستعد، نه در خدمت او، بلکه در خدمت جامعه‌ایست که این استعداد به او تعلق دارد. 

یاوری افزود: تلقی دیگر نگاهی تحت عنوان نظریه تسخیر است که علامه طباطبایی مبدع آن هستند. در این تلقی عدالت به این مفهوم است که افراد در فضایی قرار بگیرند که توانمندی‌هایشان در شبکه ارتباطی با بقیه افراد جامعه و به نفع پیشرفت همه مردم استفاده شود. 

وی ادامه داد: یعنی اگر من به اندازه توان و استعداد خودم سهم بگیرم، اما فضایی فراهم نشود که با دیگرانی که به اندازه استعدادهایشان سهم گرفتند، تعامل کنیم، باز هم عدالت کامل محقق نشده است. 

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: اگر استعدادهایی که می‌شناسیم، به درستی در مکان خودشان به کار گرفته شوند و در شبکه مناسبی درگیر شوند تا بتوانند در جایگاهشان خدمت مناسبی با استعداد و توانشان به کشور کنند، آن‌وقت یک مجموعه اثرگذار و بهره‌ورانه از استعدادها داریم که هر کسی به درستی سر جایش قرار گفته و می‌تواند در پیشبرد این جامعه سهیم باشد. 

یاوری اضافه کرد: وقتی که استعدادها را متناسب به‌کارگیری کنیم، هر کدام از ما می‌توانیم افتخار کند که مسئولیت محوله به خودمان را درست انجام دادیم و در این پیشرفت سهیم بودیم. 

وی با بیان اینکه برنامه ملی شهاب نه فقط برای شناسایی بلکه برای شناسایی مصداقی و مفهومی هدایت در کلاس درس است، ادامه داد: برنامه ملی شهاب قرار است استعدادها، تفاوت‌ها و نیازهای فردی را در نظر بگیرد امیدواریم این طرح نتایج خوب و اثرگذاری در کل کشور داشته باشد. 

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با یادآوری این نکته که هر طرحی محدودیت‌هایی هم دارد، گفت: رسالت و اهتمام باید این باشد از آنچه که هست، یک قدم اجرای طرح مؤثرتر باشد و بعد تلاش کنیم در طول زمان و شرایط سخت، بحرانی، کمبود نیروی انسانی و امکانات فقط به نیمه خالی لیوان توجه نکنیم و همه باید هم‌قسم باشیم که این طرح را از آنچه که هست، کامل‌تر اجرا کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز