خبرگزاری کار ایران

| 15:23   
کد خبر : ۱۳۷۹۰۷۴

پیش‌بینی آب‌گرفتگی معابر در ۱۲ استان/ تداوم خیزش گرد و خاک در شرق کشور

سازمان هواشناسی ضمن پیش‌بینی آب‌گرفتگی معابر در ۱۲ استان، از تداوم وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در مناطق شرقی کشور خبر داد.

پیش‌بینی آب‌گرفتگی معابر در ۱۲ استان/ تداوم خیزش گرد و خاک در شرق کشور

به گزارش ایلنا، براساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از غرب گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و برخی مناطق استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم و همچنین در شمال آذربایجان غربی ابرناکی، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. در ساعات بعد از ظهر در ارتفاعات البرز مرکزی واقع در این استان‌ها و ارتفاعات شرق و شمال هرمزگان انتظار وقوع رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی می‌رود.

فردا پنجشنبه علاوه بر این که در برخی مناطق استان‌های گیلان، مازندران و غرب گلستان ابرناکی و بارش روی می‌دهد، در شمال آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی،‌ اردبیل، زنجان، قزوین، ارتفاعات در استان‌های البرز و تهران افزایش ابر، رگبار پراکنده و وزش باد پیش‌بینی شده است.

روز جمعه نیز برای برخی مناطق آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی و اردبیل رگبار،‌ رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده علاوه بر این مناطق در سیستان و بلوچستان نیز رگبار پراکنده روی می‌دهد. یکشنبه آینده نیز در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آرامی مستقر می‌شود و فقط در ارتفاعات واقع در آذربایجان غربی و گلستان رگبار پراکنده دور از انتظار نیست.

طی ۳ روز آینده در نوار شمالی کشور به‌ویژه در سواحل دریای خزر روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

همچنین طی ۵ روز آینده در شمال شرق و شرق کشور و بخش‌هایی از مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید همراه با گرد و خاک ادامه دارد. فردا و روز جمعه نیز خلیج فارس مواج پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

نوع مخاطره: رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گرد و خاک

زمان و منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۸: خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز، تهران، سمنان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز و تهران.

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۳۰: شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و نیمه جنوبی اردبیل.

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۳۱: شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و دامنه و ارتفاعات سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری 

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد همراه با خیزش گرد و خاک

زمان و منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹: خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۳۰: خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۳۱: خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خیزش گرد و خاک (در مناطق مستعد توفان شن و گرد و خاک)، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنرها، تیرهای برق، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، پرهیز از سفرهای بین‌شهری، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز