خبرگزاری کار ایران

| 13:36   
کد خبر : ۱۳۷۶۶۰۳
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد:

بیماری‌های غیرواگیر؛ عامل ۸۳ درصد از مرگ‌ها / برنامه پزشکی خانواده؛ از اولویت‌های مهم دولت

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم اجرای کامل برنامه‌های مقابله با بیماری‌های واگیر، بر مراقبت و رصد فعال برنامه‌های در حال اجرا برای مقابله با این بیماری‌ها تاکید کرد.

بیماری‌های غیرواگیر؛ عامل ۸۳ درصد از مرگ‌ها / برنامه پزشکی خانواده؛ از اولویت‌های مهم دولت

به گزارش ایلنا، حسین فرشیدی در اجلاس مدیران و روسای گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار داشت: چند روز پیش مقاله‌ای چاپ و مشخص شد که پس از ۲۰ سال که مالاریا در آمریکا وجود نداشت، ۵ نمونه جدید شناسایی شد.

وی با اشاره به تسهیل رفت و آمدها بین کشورها و مناطق مختلف در دوران کنونی و نقش آن در انتقال برخی بیماری‌ها، یادآور شد: کووید۱۹ درس‌های زیادی به دنیا داد که باید این درس آموخته‌ها برای مقابله با بیماری‌ها و بحران‌های احتمالی آینده، به تجربه اجرایی در برنامه‌های نظام سلامت تبدیل شود. کووید۱۹ بسیاری از برنامه‌های مبارزه با بیماری‌های واگیر را تحت تاثیر قرار داد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: توجه به بیماری‌های غیرواگیر نباید ما را از بیماری‌های واگیر، غافل کند؛ بنابراین نظام مراقبت و رصد بیماری‌ها باید پویا و فعال باشد. از سوی دیگر همیشه باید آمادگی لازم برای شناسایی و شیوع احتمالی یک بیماری نوپدید را داشته باشیم.

فرشیدی با اشاره به موفقیت های نظام سلامت در کنترل مرگ و میر نوزادان، کودکان و مادران باردار و بسیاری از بیماری‌های واگیر، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷۵ تا ۸۳ درصد از موارد مرگ و میر، مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که یکی از عوامل آن می‌تواند موفقیت در اجرای برنامه‌های مقابله با بیماری‌های واگیر و کاهش سهم این بیماری‌ها در عوامل مرگ و میر باشد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی اولویت‌های معاونت بهداشت وزارت بهداشت در سال جاری را اجرای قانون جوانی جمعیت و همچنین سلامت خانواده دانست و گفت: اجرای این برنامه ها می تواند در راستای کنترل بیماری های واگیر، موثر باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اجرای برنامه سلامت خانواده از اولویت های مهم دولت است و منابع مورد نیاز آن نیز تامین شده است. رییس جمهور نیز تاکید ویژه‌ای بر اجرای این برنامه دارد بگونه‌ای که در مراسم افتتاح کلان بیمارستان غدیر، سه بار در زمینه تقدم بهداشت بر درمان و اجرای برنامه سلامت خانواده، تاکید کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز