خبرگزاری کار ایران

| 07:42   
کد خبر : ۱۳۶۶۸۵۹
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نباید رتبه علمی کشور در تولید علم کاهش یابد/ ضرورت اصلاح رتبه ارتباط دانشگاه با صنعت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نباید رتبه علمی کشور را در تولید علم را کاهش دهیم، بیان کرد: باید رتبه نامناسب ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را ارتقا دهیم.

نباید رتبه علمی کشور در تولید علم کاهش یابد/ ضرورت اصلاح رتبه ارتباط دانشگاه با صنعت

به گزارش ایلنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین «عبدالحسین خسروپناه» دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه شورای مدیران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آغاز روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور اظهار کرد: نقشه جامع علمی کشور ۱۳ سال پیش نوشته شده و نیاز است که براساس تأکیدات مقام معظم رهبری به روزرسانی شود. 

وی افزود: روزآمدسازی نقشه علمی در ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود و لازم است که در نسخه جدید به رتبه علمی کشور و ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه توجه ویژه شود. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انتقاد برخی درخصوص توجه به مقاله گفت: بحث در این زمینه مغاطله است و اشکالاتی که مطرح می‌شود دقیق نیست چراکه نباید رتبه علمی کشور در تولید علم را کاهش دهیم، بلکه باید رتبه نامناسب ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را ارتقا دهیم. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: خوشبختانه جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها با جدیت از سوی وزیر علوم و اعضا دنبال می‌شود اما به نظر می‌رسد که گفتمان‌سازی لازم درباره این سند صورت نگرفته است چراکه بسیاری از رؤسای دانشگاه‌ها از وجود آن بی‌اطلاع هستند. لازم است در این زمینه جلسات مباحثه‌ای با حضور رؤسای دانشگاه‌ها صورت بگیرد تا آشنایی لازم با این سند ایجاد شود. 

وی درباره الگوی حکمرانی علم و فناوری تأکید کرد: سه نوع حکمرانی هرمی، شبکه‌ای و بازاری در دنیا مطرح است باید مدل حکمرانی در علم و فناوری را مشخص کنیم، اگر این‌گونه نشود در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد. 

خسروپناه توصیه کرد: باید مدلی برای حکمرانی انتخاب شود که اعضای هیأت علمی بیشترین مشارکت را داشته باشند، این‌گونه موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمرانی را دارای سه رکن سیاستگذاری، تنظیم‌گری و تصدی‌گری دانست و بیان کرد: متأسفانه هم‌اکنون اساتید دانشگاه‌ها فقط در تصدی‌گری ایفای نقش می‌کنند در صورتی که باید بتوانند در سیاستگذاری و تنظیم‌گری مشارکت داشته باشند. 

استاد خسروپناه پیشنهاد داد که هیأت‌های اندیشه‌ورز استانی یا منطقه‌ای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مشارکت استادان تشکیل شود تا از طریق این هیأت‌ها اقداماتی نظیر روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور صورت گیرد. 

وی همچنین با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه عنوان کرد: نباید وحدت حوزه و دانشگاه منحصر به یک هفته و برگزاری همایش‌ها باشد بلکه نیاز است تشکیلاتی با عنوان کانون حکمت و علم و دین ایجاد شود که ثمرات علمی و کاربردی داشته باشد. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موافقت خود را با تشکیل مراکز یکپارچه آموزش عالی در استان‌ها اعلام کرد و ادامه داد: این مراکز می‌توانند موضوع ادغام‌های مراکز دانشگاهی را دنبال کنند. 

خسروپناه در پایان با انتقاد از توسعه نیافتن رشته‌های هنر در دانشگاه‌های کشور گفت: مقطع تحصیلات تکمیلی برای بسیاری از رشته‌های بومی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی نشده است، باید در این زمینه اقدامات جدی صورت گیرد. 

وی در این نشست درباره تصمیماتی که در زمینه سازمان ملی سنجش صورت گرفته نظراتی ارائه داد و بیان کرد: این موضوع در ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال می‌شود و اگر نظرات اصلاحی در این زمینه وجود دارد می‌توان از آن طریق پیگیری کرد. 

همچنین «محمدعلی زلفی گل» وزیر علوم تحقیقات و فناوری، در این نشست در سخنانی اظهار کرد: از زمان حضور حجت الاسلام خسروپناه ارتباطات خوبی با شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته است. 

وی با بیان اینکه جراحی بزرگی در پیش داریم و نیاز داریم که به ما کمک کنید، ادامه داد: سه استان تصمیم گرفتند که دانشگاه‌هایشان یکپارچه شوند، در این زمینه نیاز است که به آموزش عالی کمک شود تا رتبه علمی دانشگاه‌ها بالا رود. 

وزیر علوم همچنین از ادغام آی اس سی و کتابخانه مرکزی حمایت کرد و گفت: بودجه موسسه ISC به میزان صد در صد افزایش پیدا کرده است، امیدواریم این افزایش بودجه نتایج مبارکی داشته باشد. 

در ادامه این نشست «رجبعلی برزویی»، دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تشکیل میزهای تخصصی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ۱۰۰ میز تخصصی ذیل ۴ ستاد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته که تعدادی از آن‌ها مربوط به ستاد علم و فناوری است. 

وی خواستار مشارکت معاونان وزارت علوم و استادان در این میزهای تخصصی شد و گفت: این میزها با حضور صاحبنظران اداره می‌شود و در آینده نزدیک خروجی فاخر نظیر اسناد تخصصی یا سیاستگذاری با هدایت این میزها صورت خواهد گرفت. 

گفتنی است، در پایان نشست محمد علی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از معاونان این وزارتخانه خواست برنامه‌های در حال پیگیری خود را اعلام کنند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز