خبرگزاری کار ایران

| 19:48   
کد خبر : ۱۳۴۷۶۲۱
رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی:

تقویت آموزش مهارت محور نیاز به عزم ملی دارد

نخستین جلسه شورای علمی و هماهنگی کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیاز محور به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد.

تقویت آموزش مهارت محور نیاز به عزم ملی دارد

به گزارش ایلنا از روابط عمومی موسسه در ابتدای این نشست «علی باقر طاهری نیا» رئیس موسسه و دبیرکل کنگره ضمن اشاره به تاریخچه، کارویژه ها، ماموریت‌ها و اقدامات نوآورانه موسسه در پانزده ماه گذشته گفت: یکی از محورهای برنامه تقدیمی وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی بحث افزایش سطح اشتغال‌پذیری تحصیلات دانشگاهی و توسعه مهارت‌پذیری دانشجویان بوده که به این موضوع در سند تحول دولت مردمی نیز اشاره شده است و یکی از چالش‌های آموزش عالی راعدم پیوند جدی آموزش و بازار کار می‌داند. در این زمینه در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم نیز اقدامات خوبی در حال اجراست و همچنان نیز به عنوان یک دغدغه در حال پیگیری است اما برای تقویت آموزش عالی مهارت محور نیاز به یک عزم ملی است. 

طاهری نیا ادامه داد: برای آموزش مهارت محور شرط تعامل و همکاری سایر دستگاه‌ها نیاز است و لذا حسب نظر وزیر علوم قرار بر این شد تا کنگره‌ای در این خصوص برگزار شود. این کنگره بستری است برای گفتگو ذینفعان حوزه مهارت محور، لذا با برگزاری این کنگره دستگاه‌های متولی تقسیم کار می‌کنند. 

عضو شورای معاونین وزارت علوم انتظار از این کنگره را مشارکت موثر و مسئله محور تمام ذینفعان حوزه آموزش مهارت محور دانست و افزود: کمک به شفاف‌سازی تقسیم کار ملی و بسترسازی برای تولید سند برخوردار از اجماع ملی از دیگر انتظارات برگزاری این کنگره می‌باشد. 

وی ضمن اعلام تاریخ برگزاری کنگره در ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری گفت: با اشاره به ماهیت کنگره که یک کنگره علمی و اجرایی است زمان برگزاری کنگره در آینده‌ای نزدیک پیش بینی شده است و این کنگره از نظر اعتبار علمی نیز مورد تایید ISC خواهد بود

در ادامه «غلامرضا ذاکرصالحی» مشاور رئیس موسسه محورهای کنگره را برای حاضرین تشریح و اعلام کرد مستندات برگزاری پیش همایش‌ها و همایش اصلی به صورت یک گزارش سیاستی منتشر خواهد شد. 

«طباطبائیان» دبیر علمی کنگره نیز برگزاری آنرا فرصت مناسبی برای رفع نقایص و خلاء‌های قانونی در این زمینه دانست و گفت: در پایان کنگره موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموز عالی به عنوان متولی برگزار این گنگره مجموعه درخواست‌های مطرح شده را آماده و آن را جهت سیاستگذاری و تصمیم گیری در اختیار مسئولین امر قرار دهد. 

در پایان نشست اعضا نظرات خود را در خصوص چگونگی برگزاری کنگره و عناوین همایش‌ها و نشست‌های تخصصی مطرح نمودند. 

گفتنی است کنگره ملی آموزش عالی هدفمند، مهارتی و نیاز محور با مشارکت مراکز علمی و دستگاههای متولی این حوزه از جمله وزارت کار، وزارت آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی، پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه‌ها و سازمانهای تابع وزارت علوم ۳۱ خردادماه برگزار خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز