کد خبر: 1333712 A

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

نقشه ارجاع الکترونیک نهایی شده است/ اجرای نظام ارجاع از سال آینده

معاون درمان وزارت بهداشت از اجرای نظام ارجاع از سال آینده در کشور و نهایی شدن نقشه ارجاع الکترونیک خبر داد.

نقشه ارجاع الکترونیک نهایی شده است/ اجرای نظام ارجاع از سال آینده

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا، سعید کریمی در اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور در مجتمع شهدای سلامت مشهد مقدس، با اشاره به محوریت پزشکی خانواده و نظام ارجاع در این اجلاس، اظهار داشت: بر اساس ابلاغ وزیر بهداشت، مسئولیت اجرای نظام ارجاع به بنده محول شده که نقشه ارجاع الکترونیک با کمک دانشگاه های علوم پزشکی، نهایی شده بگونه ای که به صورت نقشه الکترونیکی مشخص است که ارجاع باید به چه مراکز درمانی و چه تخصص هایی انجام شود. 

وی افزود: در ابتدای کار، اجرای نظام ارجاع، اختیاری است تا بیماران دچار مشکل نشوند اما مشوق هایی برای مسیر ارجاع الکترونیکی در نظر گرفته شده است که اگر خدمتی در استان محل سکونت بیماران قابل ارائه است، برای دریافت آن مجبور به رفت و آمد به استان‌های دیگر و تهران نشوند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه سامانه ارجاع الکترونیک نیز آماده شده و به زودی رونمایی می شود، گفت: برای جلوگیری از استفاده از چندین سامانه، نسخه نویسی، نسخه پیچی، پرونده الکترونیک سلامت، تشخیص و ارجاع در سامانه ارجاع در نظر گرفته شده و در مراحل بعد، آزمایشگاه ها و رادیولوژی به این سامانه متصل می شوند البته راه اندازی این سامانه به معنی حذف استارت آپ ها نیست بلکه آنها می توانند در این سامانه، اقدامات جدید و کاربر پسند را انجام دهند. 

کریمی تصریح کرد: عملکرد سامانه ارجاع الکترونیک با حضور روسای دانشگاه های علوم پزشکی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. برای اجرای نظام ارجاع باید اختیاراتی به روسای دانشگاه ها واگذار شود چون شرایط هر دانشگاه، متفاوت است. 

وی با اشاره به آغاز اجرای پزشکی خانواده از دی ماه در روستاها و شهرهای کمتر از 20 هزار نفر، یادآور شد: در مرحله بعدی و از سال آینده، پزشکی خانواده و نظام ارجاع در شهرهای بالاتر از 20 هزار نفر و با اولویت حاشیه شهرها و مرحله به مرحله اجرایی می شود. 

کریمی خاطرنشان کرد: برخی مشوق ها برای استقبال و رضایت خاطر مردم از پزشکی خانواده و نظام ارجاع در نظر گرفته شده به عنوان نمونه افرادی که از مسیر ارجاع مراجعه می کنند، پرداختی کمتری می توانند داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در سامانه ارجاع الکترونیکی، امکان ارجاع بیماران از یک متخصص به متخصص رشته ای دیگر و یا از متخصص به فوق تخصص دیده شده است. 

وی با بیان اینکه امکان دریافت بازخورد از بیماران پس از مراجعه در مسیر ارجاع و پزشکی خانواده در سامانه ارجاع الکترونیکی وجود دارد، گفت: امکان نظرسنجی از بیماران در مورد خدمات دریافتی، وجود دارد.

انتهای پیام/
وزارت بهداشت سعید کریمی نظام ارجاع پرونده الکترونیک سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر