خبرگزاری کار ایران

اجرای طرح ارزیابی ایمنی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه

asdasd
کد خبر : ۱۳۰۴۰۴۵

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از اجرای طرح ارزیابی ایمنی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، علی نصیری گفت: در نگاه کلان اوضاع شهر مجموعا امیدوار کننده است یعنی شاید با مشکلات زیادی مواجه باشیم و از شرایط مطلوب فاصله داشته باشیم اما زمانی که شرایط را با یک یا دو دهه قبل مقایسه می کنیم روند آن رو به بهبود است و سامانه های تخمین خسارت و هشدار که در سازمان مدیریت بحران شهر تهران وجود دارد نشان می دهد شهر رو به بهتر شدن و شهرسازی رو به ایمن تر شدن است و در کل شهر مهندسی سازتر ساخته می شود.

وی افزود: اما از آنجا که این روند تدریجی است در مقایس کوتاه شاید قابل مشاهده نباشد ولی در مقایسه امسال با 15 سال پیش تفاوت های معناداری وجود دارد. بهرحال تمرکز سازمان بر پیشگیری قبل از وقوع حادثه است.

نصیری تصریح کرد: وقتی حادثه ای رخ داد دستگاه های تخصصی و خدماتی در حوزه اطفای حریق و تامین آب و گاز وظایف خود را انجام می دهند، سازمان مدیریت بحران شهر تهران نیز نقش هماهنگ کننده بین دستگاه ها را بر عهده دارد ولی موضوع این است که چه کنیم حادثه ای همچون پلاسکو رخ ندهد و از قبل چاره سازی کنیم.

وی افزود: یک سال اخیر علاوه بر زحمات دوره های گذشته، تمرکز بیشتری بر بخش پیشگیری شده است. یکی از این پروژه های جدید طرح ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و بلند مرتبه است در واقع با اعزام گروه های ارزیاب از وقوع حوادثی همچون حادثه پلاسکو جلوگیری می شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در تشریح این طرح افزود: تعداد ساختمان های ناایمن از قبل توسط سازمان آتش نشانی مشخص شده است اما تیم های ارزیابی ایمنی متشکل از حدود 9 دستگاه تخصصی هستند که دور هم جمع شده اند و بر اساس کار مطالعاتی 22 گروه به 22 منطقه تهران اعزام می شوند و ضمن بازدید ساختمان های مهم شامل بیمارستان ها، مراکز اداری و مراکز دارای تمرکزِ حضور و نیز ساختمان های بلند مرتبه ایمنی آنها را ارزیابی می کنند.

نصیری افزود: ساختمان های 6 طبقه به بالا و با مساحت بیشتر از 5 هزار متر مربع مشمول این ارزیابی هستند. به این منظور حدود 20 صفحه برگه کنترل برای ارزیابی تهیه شده که توسط افراد آموزش دیده تکمیل می شود. ساختمان های دارای مشکل پس از ارزیابی طبقه بندی و به دسته های پرخطر، میان خطر و کم خطر تقسیم می شوند و برای آنها اقدامات اصلاحی صورت می گیرد تا از وقوع حوادث محتمل دور بمانند.

وی با اشاره به عضو گیری گروه های دواطلب واکنش اضطراری محله "دوام" افزود: در هر محله تهران یک سرای محله و در هر سرای محله یک خانه دوام و ایمنی داریم. این گروه ها تا کنون 22 هزار نفر عضو دارند که قرار است گسترش یابند علاوه بر دوام محله ، دوام مسجد محور و دوام مدرسه محور هم اضافه می شوند.

نصیری افزود: شهروندان می توانند به سرای محلات یا پایگاه های مدیریت بحران شهر تهران و یا پرتال سازمان مراجعه و ثبت نام نمایند تا تحت آموزش های رایگان قرار گیرند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز