کد خبر: 1234440 A

زالی مطرح کرد:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حرکت جمعیت کشور به سوی سالمندی را یک سونامی و ابر بحرانی جدی تلقی کرد.

به گزارش ایلنا، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اولین نشست اولین نشست قرارگاه تعالی سلامت و جوانی جمعیت این دانشگاه حرکت جمعیت به سمت سالمندی را یک سونامی و ابربحران جدی برشمرد و افزود: در حال حاضر یکی از بحرانی ترین و استراتژی ترین مسایلی که نظام سلامت کشور را تهدید می کند، حرکت برق آسا به سمت جمعیت سالمندی در ایران است.

وی با اشاره به کاهش چشمگیر نرخ موالید از سال ۹۵ تا ۹۹ در کشور گفت: در سال ۹۹ بیشترین کاهش نرخ موالید را شاهد بودیم که ضربه جبران ناپذیری به ساختار جمعیتی کشور وارد کرد. همچینین از سال ۸۶ تاکنون نرخ جانشینی جمعیت سیر نزولی داشته و از دو و یک دهم در زنان در سنین باروری پایین ترآمده است.

زالی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سال ۹۳، ابلاغ سند بالادستی تعالی جمعیت و ابلاغ  قانون جوانی جمعیت توسط مجلس در سال گذشته تاکید کرد: در این فرصت کم باید با استفاده بهینه از به سند بالادستی مقام معظم رهبری و قانون تعالی جمعیت برای بازسازی جمعیت کشور اقدام بهینه را انجام داد.

به گفته وی برای بازسازی جمعیت کشور باید از یک پنجره جمعیتی بهره‌مند شویم که دارای دو مولفه است؛ جمعیت زیر ۱۵ سال و جمعیت بالای ۶۵-۱۵ سال. افرادی که در گروه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال قرار دارند این پنجره جمعیتی استثنایی را به عنوان یک فرصت ایجاد می کنند.

زالی بهترین و مطلوبترین پنجره جمعیتی را وضعیتی عنوان کرد که دو سوم جمعیت در گروه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال قرار داشته باشند و یادآور شد که در حال حاضر در ایران در میانه این پنجره هستیم.

رییس دانشگاه با تاکید بر این که فرصت بسیار اندکی داریم گفت: به نظر می رسد حداکثر بین ۱۵ تا ۲۰ سال آینده این پنجره بسته می شود. ساختار جمعیتی ما به گونه ای است که اگر این پنجره بسته شود شاید قرنها طول بکشد تا دوباره باز شود. بنابر این این فرصت استثنایی را نباید نادیده گرفت.

وی با اشاره به افزایش نرخ رشد سالمندی در ایران خاطرنشان کرد که سالمندی دارای سه فاز است و ما هم اکنون در فاز دوم سالمندی قرار داریم .

زالی با اشاره به وجود ۱۳ میلیون جوان مجرد در کشور گفت: یک سوم زنان ایرانی در حال حاضر ازدواج نکردند یا فاقد فرزند هستند و یا تک فرزند هستند.

به گفته رئیس دانشگاه به طور متوسط سن ازدواج بین دو و نیم تا چهار و دو دهم سال در خانمها و آقایان افزایش یافته است. همچنین به دلیل افزایش سن ازدواج و افزایش سن بارداری، ۱۷ درصد موالید ایرانی بالای سن ۳۵ سالگی رخ می‌دهد و به طور متوسط تولد فرزند اول پنج سال پس از ازدواج رخ می دهد و فاصله بین فرزند اول تا دوم در کشور بین پنج تا هفت سال است.

وی با اشاره به آسیب شناسی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت در سالهای اخیر خاطرنشان کرد: با یک سونامی واقعی سالمندی و اختلال در ساختار جمعیتی روبه‌رو هستیم  که از آن به عنوان یک ابرچالش یاد می کنیم. 

زالی خاطرنشان کرد:  زمان برای جبران این کاهش جمعیتی بسیار محدود است و پس از مسدود شدن پنجره جمعیتی دیگر اقدامی نمی‌توان کرد و برنامه ریزی و اقدام در این راستا یک فرض شرعی و ملی است.

به گفته زالی در سالهای اخیر با پدیده ای به عنوان تجرد قطعی در کشور روبه‌رو هستیم  که براساس آن اگر زنی تا ۴۵ سالگی ازدواج نکند مشمول تجرد قطعی می شود که متاسفانه در سالهای اخیر به صورت چشمگیری این پدیده رو به افزایش است و موالید را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با توجه به این که امید به زندگی در خانم‌ها دو تا سه و نیم سال بیش از آقایان است یادآورد شد که در سالهای آتی به سمت سالمندی بانوان در جامعه پیش می‌رویم.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی در این نشست با اشاره به گستره جمعیتی بالای تحت پوشش این دانشگاه خاطرنشان کرد که هر مدلی که در این زمینه در دانشگاه طراحی و اجرا شود می‌تواند به یک الگوی ملی تبدیل شود.

انتهای پیام/
ازدواج پوشش رئیس دانشگاه علوم پزشکی سونامی علوم پزشکی شهید بهشتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر