کد خبر: 1184466 A

دیپلمات بلژیکی در گفت‌وگو با ایلنا:

دیپلمات بلژیکی با تاکید بر اینکه هدف باید رسیدن به توافق نهایی باشد و توافق موقت ضرورتی ندارد، گفت: برای رسیدن به توافق، صبر استراتژیک لازم است.

مارک اوته، متولد ۲۶ آوریل ۱۹۴۷، یک دیپلمات بلژیکی است. او در واشنگتن دی سی خدمت کرده و سرکنسول بلژیک در لس آنجلس و همچنین سفیر کشورش در سرزمین‌های اشغالی بوده است. او همچنین مدیر امور استراتژیک و خلع سلاح و مدیر برنامه‌ریزی سیاست در وزارت امور خارجه بلژیک بود. وی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ مشاور سیاسی، امنیتی و دفاعی نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای روند صلح خاورمیانه بود. او در چهار سال گذشته مدیرکل مؤسسه سلطنتی روابط بین‌الملل اگمونت بود. او در حال حاضر نماینده ویژه بلژیک در امور سوریه و نایب رئیس موسسه اروپایی صلح است. او چندین مقاله نوشته و در کتاب‌هایی در زمینه دفاع و امنیت اروپا و همچنین خاورمیانه همکاری کرده است.

عدم  اعتماد بین طرفین در مورد اهداف سیاسی مانع اصلی برای مذاکرات است

مارک اوته در گفت‌وگو با ایلنا در مورد موانع موجود در مذاکرات وین گفت: عدم اعتماد بین طرفین در مورد اهداف سیاسی نهایی دو طرف مانع اصلی برای مذاکرات است. آمریکایی‌ها می‌گویند اگر ایران برای همیشه از تسلیحات هسته‌ای چشم‌پوشی کند (موردی که بارها بر حرام بودن آن لحاظ شرعی در داخل ایران تاکید شده است) آمریکا تحریم‌های مرتبط را لغو می‌کند.

وی در مورد اظهارات هر کدام از اعضای برجام در مذاکرات گفت: این اظهارات در واقع بیانیه‌های عمومی برای تحت تأثیر قرار دادن طرف مقابل در مورد عواقب برآورده نشدن انتظارات است. اسرائیل بخشی از چارچوب مذاکرات نیست. اسرائیل بارها تهدیدات و خرابکاری‌هایی علیه ایران انجام داده است اما تا آنجا که من می‌دانم، ایالات متحده این کار را نکرده است!

همچنان باید بر تناقضات غلبه کرد

برای رسیدن به توافق صبر استراتژیک لازم است

مارک اوته افزود: من از اصل مذاکرات اطلاعی ندارم اما فکر نمی‌کنم محتوای مذاکرات کاملا مبهم باشد. هر طرف اولویت‌های خاص خود را دارد و هنوز باید بر تناقضات غلبه کرد. این یک فرآیند کند و پیچیده است، صبر استراتژیک لازم است.

وی در ادامه اظهار کرد: ماهیت و پویایی مذاکرات وین در مورد کاهش منافع ایران نیست. پیگیری منافع متقابل به نفع منطقه و جهان است.

هدف دستیابی به توافق نهایی است

نایب رئیس موسسه اروپایی صلح با رد احتمال دستیابی به توافق موقت گفت: هدف، دستیابی به توافق نهایی است. من فکر نمی‌کنم یک توافق موقت ضروری باشد.

این مقام بلژیکی گفت: هرچند من داخل اتاق مذاکره نیستم اما فکر می‌کنم تفاوت چندانی بین تیم‌های ایرانی و پیشنهادات آنها بر اساس دستورالعمل ریاست‌جمهوری و بیانات رهبری وجود ندارد. تا زمانی که در مورد همه چیز توافق نشود، برجام احیا نمی‌شود.

وی در مورد احتمال گفت‌وگو در مورد موضوعات دیگر گفت: قطعا زمینه برای ادامه مذاکرات وجود دارد. اما هیچ پیش‌بینی از طرف من برای تاریخ رسیدن به توافق وجود ندارد.

حضور دولت جدید آمریکا فرصتی است که نباید از دست داد

مارک اوته با تاکید بر کارآمدتر بودن مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا در مقایسه با مذاکرات غیرمستقیم گفت: جلسات مستقیم کارآمدتر هستند. دولت جدید آمریکا فرصتی است که نباید از دست داد.

وی در ادامه گفت: ایران می‌توانست به جای افزایش غنی‌سازی اورانیوم به تعامل بیشتر با جامعه بین‌الملل و کشورهای منطقه بپردازد.

این کارشناس حوزه بین‌الملل گفت: اتحادیه اروپا و نماینده عالی به طور فعال مشغول توسعه یک استراتژی برای امنیت و همکاری برای کمک به کشورهای حوزه خلیج فارس برای ایجاد اعتماد در منطقه هستند، اتحادیه اروپا همچنین مشتاق ایجاد مشارکت نزدیک‌تر با کشورهای حوزه خلیج فارس برای پیشبرد برنامه جهانی خود مانند مبارزه با بیابان‌زایی و مدیریت منابع آب، اتصال، اقتصاد دیجیتال، مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر یا حمایت از چندجانبه‌گرایی و پاسخ موثر به نیازهای فزاینده بشردوستانه است.

انتهای پیام/
ایران آمریکا اروپا بایدن برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر