خبرگزاری کار ایران

کارت بازرگانی چیست؟ (راهنمای کامل)

asdasd
کد خبر : ۱۱۴۷۴۱۰

خوب است بدانید برای بسیاری از افرادی که در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می‌کنند، یکی از مهم‌ترین مدارک برای ارائه به گمرک کارت بازرگانی است. تاجران و بازرگانان فقط با دریافت و به همراه داشتن کارت بازرگانی می‌توانند به صورت قانونی به فعالیت تجاری در این حوزه بپردازند؛ بنابراین آشنایی با چگونگی دریافت کارت بازرگانی، شرایط متفاوت اشخاص حقیقی و حقوقی، مالیات و هزینه‌ها، مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت و کاربردهای استفاده از کارت بازرگانی بسیار حائز اهمیت و ضروری است.

 با ققنوس ترخیص همراه باشید تا به صفر تا صد فرایند دریافت کارت بازرگانی، چگونگی ثبت نام، تمدید، ابطال و هرآنچه که باید بدانید به طور کامل بپردازیم.

کارت بازرگانی چیست؟

طبق قوانین موجود کشور، در واقع کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن می‌تواند اقدام به فعالیت تجاری و تجارت کالا کند و هر تاجر یا بازرگانی که قصد فعالیت در حوزه واردات کالا و صادرات کالا را دارد، برای اینکه بتواند اقدام به صدور یا وارد کردن کالا کند باید کارت بازرگانی داشته باشد. اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان انجام اموری مانند ثبت سفارش و ترخیص کالا، حق العملکاری در گمرکات، واردات و صادرات از مناطق آزاد را فراهم می‌کند و مزایای دیگری هم با خود به همراه دارد.

کارت بازرگانی به دو گروه حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شود و البته تفاوت خاصی هم باهم ندارند و فقط مدارک مورد نیاز هر یک کمی متفاوت از دیگری است. مزایای کارت‌های بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی یکسان است؛ اما باید توجه داشته باشید که براساس اعلامیه‌های وزارت صمت، برخی کالاها مخصوص کارت بازرگانی حقوقی هستند که در ادامه بیشتر در رابطه با مراحل دریافت انواع کارت بازرگانی و کاربرد آنها توضیح خواهیم داد.

همانطور که گفته شد کارت بازرگانی مجوزی برای فعالیت در حوزه واردات و صادرات کالا است و این کارت توسط شعب اتاق بازرگانی صنایع و معادن برای افراد متقاضی و واجد شرایط صادر می‌شود. یکی از اصلی‌ترین شروط دریافت کارت بازرگانی ثبت موسسه یا شرکت در دفتر ثبت تجاری است و در حقیقت تاجران و بازرگانان با این کار اطلاعات مربوط به فعالیت تجاری و بازرگانی خود را در اختیار اتاق بازرگانی قرار می‌دهند تا با تسلیم درخواست خود کارت بازرگانی با اعتبار یک تا پنج ساله را دریافت کنند.

برای دریافت کارت بازرگانی چگونه اقدام کنیم؟

مراحل دریافت کارت بازرگانی دشواری‌ها و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و معمولا به دلیل دردسرهای اداری بیش از حد آن، متقاضیان را خسته می‌کند. شما برای اخذ کارت بازرگانی از دو روش می‌توانید اقدام کنید؛ می‌توانید خودتان تمامی مراحل اداری مربوطه را پشت سر بگذارید و موفق به دریافت کارت شوید یا تمام امور را به متخصصان و کارشناسان باتجربه این زمینه بسپارید.

نداشتن تجربه و اطلاعات کافی از جمله دلایلی هستند که روند دریافت کارت بازرگانی را با مشکل مواجه می‌کنند و از آنجا که ممکن است دچار اشتباهاتی هم شوید، انجام امور و فعالیت‌ها به سختی و با سرعت خیلی کمی به پایان خواهند رسید. پیشنهاد می‌کنیم به منظور تسریع در انجام فرایند و مواجه نشدن با مشکلات احتمالی از کارشناسان مجرب این حیطه برای دریافت کارت بازرگانی کمک بگیرید تا در وقت و هزینه‌های اضافی صرفه جویی کنید.

کاربردهای دریافت کارت بازرگانی

دارندگان کارت بازرگانی مجوز انجام فعالیت‌هایی را دارند که سایر اشخاص نمی‌توانند بدون دریافت این کارت اقدام به انجام آنها کنند. امکان ثبت سفارش و ترخیص کالا، کاربرد کارت در بانک‌ها، واردات از مناطق آزاد و .. برخی از کاربردهای داشتن کارت بازرگانی برای تاجران یا حق العملکاران گمرک هستند. موارد زیر هم از دیگر مزایا و کاربردهای دریافت کارت بازرگانی می‌باشند:

 • دارندگان کارت بازرگانی از نظر قانونی امکان فعالیت تجاری را دارند و از آنجا که برای انجام هر فعالیت اقتصادی و اجتماعی نیاز به دریافت مجوزهای قانونی دارید، افراد دارای کارت بازرگانی می‌توانند به صورت قانونی در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت کنند.
 • اگر به عنوان شخص حقیقی اقدام به دریافت کارت بازرگانی کنید، به عنوان یک تاجر شناخته می‌شوید و می‌توانید از امتیازات آن به ویژه در زمان ورشکستگی بهره‌مند شوید.
 • از آنجا که دارندگان کارت بازرگانی به دلیل نوع تجارت خود نیاز به سفرهای مختلف تجاری دارند، امکان تقاضای ویزای تجاری از سفارتخانه‌های طرف معامله هم برای آنها وجود دارد.
 • از دیگر مزایای دریافت کارت بازرگانی، امکان پیوستن صاحب کارت به اتاق‌های بازرگانی و بهره‌مندی از حمایت‌های صنفی موجود است.
 • همچنین خوب است بدانید که دارندگان کارت بازرگانی امکان ثبت نام علائم تجاری به زبان لاتین و غیر فارسی را دارند.
 • داشتن کارت بازرگانی یکی از موارد اعتمادساز بین دو طرف معاملات نیز هست و باعث ادامه همکاری در آینده خواهد شد.

علاوه بر این مزایا باید بدانید که کارت بازرگانی دارای دو امضا، یکی از سمت اتاق تعاون مرکزی و امضای دیگر مربوط به وزارت صمت است؛ بنابراین متقاضیان باید شرایط ویژه‌ای جهت اقدام به دریافت کارت بازرگانی داشته باشند.

شرایط اخذ کارت بازرگانی

همانطور که گفته شد داشتن کارت بازرگانی یکی از مدارک مهم برای افرادی است که قصد فعالیت در حوزه واردات و صادرات کالا را دارند. شما به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی اگر جزو متقاضیان دریافت کارت بازرگانی هستید، باید دارای شرایط زیر باشید:

 • حداقل 23 سال سن
 • گواهی پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
 • حداقل مدرک دیپلم
 • ارائه اظهارنامه ثبت شده و داشتن دفتر قانونی
 • داشتن حساب جاری فعال
 • گواهی عدم چک برگشتی
 • نداشتن محکومیت کیفری
 • عدم ورشکستگی
 • عدم اشتغال و فعالیت در سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها
 • ارائه کد اقتصادی

ارائه گواهی پرداخت به موقع مالیات‌های مستقیم، گواهی حضور موفقیت آمیز در دوره‌های آموزشی و ارائه گواهی مبنی بر عدم بدهی گمرکی و قاچاق کالا هم از دیگر موارد و شرایط دریافت کارت بازرگانی هستند. متقاضایان واجد این شرایط می‌توانند در آزمون گمرکی شرکت و اقدام به دریافت کارت بازرگانی کنند.

انواع کارت بازرگانی

کارت بازرگانی براساس نوع فعالیت و کاربرد در گمرک به 4 گروه کارت بازرگانی تجاری، خدماتی، موردی و تولیدی / صنعتی تقسیم می‌شود و کاربرد هر کدام از آنها عبارت است از:

 • کارت بازرگانی تجاری: این نوع کارت بازرگانی بسیار رایج است و برای فعالیت در عرصه واردات و صادرات و انجام امور گمرکی نظیر ثبت سفارش و ترخیص کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کارت بازرگانی خدماتی: برای اشخاص حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه امور خدماتی هستند، کارت بازرگانی خدماتی صادر می‌شود. دارندگان این نوع کارت بازرگانی فقط می‌توانند در حوزه فعالیت خود به واردات و صادرات کالا بپردازند.
 • کارت بازرگانی تولیدی / صنعتی: این نوع کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی دارای مجوز سرمایه گذاری در زمینه تولید صادر می‌شود و این امکان را برای دارندگان خود فراهم می‌کند تا مواد اولیه خود را وارد و محصولات تولیدی خود را صادر کنند.
 • کارت بازرگانی موردی: افرادی که فقط یکبار قصد انجام امور مربوط به ترخیص کالا را دارند می‌توانند نسبت به دریافت کارت بازرگانی موردی اقدام کنند. این کارت یکبار مصرف است و برای هر دو گروه اشخاص حقیقی و حقوقی قابل اخذ است.تفاوت کارت بازرگانی حقوقی و حقیقی در چیست؟

به طور کلی اگر فردی به صورت انفرادی اقدام به دریافت مجوز برای انجام امور بازرگانی کند، کارت بازرگانی حقیقی برای او صادر خواهد شد. این افراد باید علاوه بر تهیه مدارکی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، مدارک مدیر عامل شرکت یا موسسه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند را با خود به همراه داشته باشد.

اگر شرکت یا موسسه تجاری قصد دریافت مجوز فعالیت و کارت بازرگانی را داشته باشد، تحت عنوان شخص حقیقی شناخته خواهد شد و در صورت ارائه مدارک لازم و داشتن شرایط تعیین شده می‌تواند کارت بازرگانی حقوقی را دریافت کند.

خوب است بدانید که نحوه صدور کارت باعث ایجاد تفاوت در مزایای داشتن هر کدام از   کارت های بازرگانی نمیشود و فقط در برخی موارد محدود و کالاهای خاصی که توسط اتاق بازرگانی تعیین شده است، نیاز به کارت حقوقی خواهید داشت، در غیر این صورت می‌توانید سایر اقدامات را با کارت بازرگانی حقیقی انجام دهید. البته توجه داشته باشید که کارت بازرگانی حقوقی در مجامع بین المللی از اعتبار بیشتری برخوردار است و همچنین انجام برخی فعالیت‌ها فقط با کارت بازرگانی حقوقی قابل اجرا است؛ بنابراین انتخاب نوع کارت متناسب با حیطه فعالیت بسیار مهم است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

یکی از مراحل مهم دریافت کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی، ثبت اظهارنامه در دفاتر بازرگانی است. شما باید به عنوان شخص حقیقی اظهارنامه را در دفاتر ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانده باشید و همراه با اصل گواهی پلمپ دفاتر برای دریافت کارت بازرگانی ارائه دهید.

ارائه اصل گواهی عدم سوء پیشینه که کمتر از 6 ماه از زمان صدور آن گذشته و اصل گواهی پرداخت مالیات‌های مستقیم در کنار اصل و کپی کارت ملی هم مدارکی هستند که به منظور صدور کارت بازرگانی حقیقی باید ارائه دهید. 3 قطعه عکس 6 در 4، حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، گواهی معافیت یا پایان خدمت (آقایان)، گواهی مبنی بر تائید حساب بانکی جاری نیز از دیگر مدارکی هستند که باید با خود به همراه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی

اگر شرکت یا موسسه‌ای فعال هستید و قصد اخذ کارت بازرگانی تحت عنوان شخص حقوقی را دارید، باید مدارکی همچون گواهی پلمپ دفاتر، مدارک مربوط به عدم سوء پیشینه، مهر شرکت و گواهی امضا، اصل کارت ملی مدیر عامل و اسکن تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی در کنار شش قطعه عکس رنگی و حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را ارائه دهید. همچنین لازم است اظهارنامه ثبت نام در شرکت بازرگانی را ارائه و آن را به گواهی اداره ثبت شرکت‌ها رسانده باشید.

خرید تمبر به مبلغ 10 هزار تومان، ارائه کد اقتصادی، کپی و اصل اساس‌نامه شرکت، اصل و فتوکپی سند مالکیت 6 دانگ، ارائه قبض فیش‌های پرداختی و ارائه وکالت‌نامه در صورت داشتن وکیل جهت اخذ کارت بازرگانی حقوقی نیز لازم و ضروری است.

مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی

مدت اعتبار انواع کارت‌های بازرگانی باتوجه به درخواست متقاضی بین یک تا 5 سال متغیر است و این مدت زمان تنها در صورتی قابل اجرا و معتبر است که مورد تائید وزارت بازرگانی باشد. در صورت اتمام مدت اعتبار می‌توانید نسبت به تمدید یا حتی ابطال کارت بازرگانی خود اقدام کنید که هر کدام از آنها مراحل و شرایط خاصی  دارند و بهتر است تا حدودی با چگونگی و شرایط تمدید و ابطال کارت بازرگانی آشنا شوید.

تمدید کارت بازرگانی

کارت‌های بازرگانی عمدتا توسط شعبات اتاق بازرگانی صادر می‌شوند و متقاضیان واجد شرایط می‌توانند مدت زمان اعتبار آن را از یک تا پنج سال انتخاب کنند و این بازه زمانی فقط در صورت تائید وزارت بازرگانی معتبر خواهد بود. در صورت به پایان رسیدن مدت اعتبار شما می‌توانید با ارائه مدارک لازم نسبت به تمدید کارت بازرگانی اقدام کنید. مدارکی که برای اشخاص حقیقی یا حقوقی در ادامه ذکر می‌کنیم را هنگام تمدید کارت بازرگانی باید با خود در کنار نسخه اصلی کارت بازرگانی به همراه داشته باشید.

اسناد و مدارک مورد لازم تمدید کارت بازرگانی (اشخاص حقیقی)

دو نسخه از فرم کارت بازرگانی پرینت شده از سامانه جامع امور گمرکی، ارائه یک قطعه عکس شش در چهار یا سه در چهار رنگی، ارائه اصل برگه مفاصاحساب بیمه تامین اجتماعی، اصل و کپی اجاره نامه یا سند مالکیت شش دانگ، برگه گواهی پرداخت مالیات‌های مستقیم، برگه اظهارنامه عملکرد در سال‌های مختلف و فیش پرداخت حق تمبر از جمله مدارک لازمی هستند که باید جهت تمدید کارت بازرگانی حقیقی با خود همراه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت تمدید کارت بازرگانی (اشخاص حقوقی)

ارائه دو نسخه از صفحات فرم کارت بازرگانی، برگه مفاصا حساب مالیاتی، دو قطعه عکس شش در چهار جدید و رنگی، برگه گواهی پرداخت مالیات و اظهارنامه عملکرد و ارائه کپی روزنامه رسمی جهت چاپ تغییرات جدید شرکت، مدارک و اسناد مورد نیازی هستند که باید شرکت‌ها و موسسات تحت عنوان اشخاص حقوقی جهت تمدید کارت بازرگانی و تغییر مدت اعتبار با خود به همراه داشته باشند.

چگونگی ابطال کارت بازرگانی

تحت شرایطی ممکن است قصد ابطال کارت بازرگانی خود را داشته باشید یا در شرایطی برخلاف میل شما، کارت بازرگانی باطل شده باشد. چنانچه پس از تهیه و ارائه مدارک ذکر شده و اتمام مراحل دریافت کارت بازرگانی که ذکر کردیم کارت شما مفقود شود یا به سرقت برود، می‌توانید با ارائه مدارک زیر نسبت به ابطال کارت بازرگانی اقدام کنید.

 • ارائه فرم درخواست ابطال یا تعلیق
 • اطلاع آگاهی در صورت به سرقت رفتن کارت بازرگانی
 • چاپ و نشر آگهی به منظور اطلاع رسانی

سخن پایانی

برای انجام امور اداری و تشریفاتی واردات و صادرات کالا نیاز به اخذ مجوزهایی برای انجام این گونه فعالیت‌ها دارید. کارت بازرگانی یکی از مهم‌ترین مجوزهایی است که اشخاص حقیقی یا حقوقی فعال در حوزه واردات و صادرات کالا دریافت می‌کنند تا بتوانند فعالیت‌هایی همچون ثبت سفارش کالا و ترخیص و تحویل آن از گمرک را انجام دهند. شرایط، مراحل، چگونگی و مدارک مورد نیاز دریافت کارت بازرگانی از جمله موارد مهمی هستند که هر تاجر یا بازرگان باید با آنها آشنا باشد.

از آنجا که فرایند ترخیص کالا و اموری همچون دریافت کارت بازرگانی از حساسیت بالایی برخوردار هستند، استفاده از راهنمایی‌های افراد متخصص این حوزه لازم و ضروری است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس FNXCUSTOMS.Com مراجعه کنید و برگه خدمات شرکت ترخیص کالا ما در ققنوس ترخیص را ببینید تا هزینه ترخیص کالا  مشخص شود

پایان رپرتاژ آگهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز