کد خبر: 966631 A

معاون گمرک در گفت‌وگو با ایلنا:

اعلام جزییات مجازات گمرکی برای عدم رفع تعهد ارزی/ اسامی متخلفان بصورت محرمانه به گمرک ارایه شد

معاون گمرک با اعلام جزییات مجازات گمرکی برای افرادی که ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصاد نکرده‌اند، گفت: اسامی افراد و شرکت‌هایی که هنوز نسبت به رفع تعهدات ارزی اقدام نکرده‌اند به صورت طبقه بندی و محرمانه به گمرک ارایه شده است و این مجازات برای این افراد اعمال می‌شود.

اعلام جزییات مجازات گمرکی برای عدم رفع تعهد ارزی/ اسامی متخلفان بصورت محرمانه به گمرک ارایه شد

 مهرداد ارونقی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا  درخصوص مجازات های گمرکی برای افرادی که ارز حاصل از صادرات خود را برنگردانده‌اند، اظهار داشت: در راستای اجرای مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی و تصمیمات کمیته سیاست گذاری نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات، بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال 99 و نحوه رفع تعهد ارز صادراتی ایفا نشده سال های 97 و 98 صادرکنندگان تدوین شده است.

وی ادامه داد: در چند بند از این بسته موضوعات مختلفی مطرح شده از جمله اینکه صادرکنندگانی که نسبت به صادرات اقدام کرده اند باید ارز حاصل از صادرات خود را با چه درصد و با چه نسبتی برگردانند. باید توجه داشت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات، 4 ماه پس از صدور پروانه صادراتی درنظر گرفته شده است. همچنین مسائل مرتبط با رتبه بندی و پایش کارتهای بازرگانی و ارز ناشی از پیمان ها و قرارداد های ارزی در این بسته ذکر شده است. در این بسته مسئولیت پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات و همچنین صادرات از محل ورود موقت شرح داده شده ‌است.

معاون گمرک افزود: در بند هفتم این بسته سیاستی به این موضوع اشاره شده که ارایه هرگونه خدمات از سوی کلیه دستگاه ها، سازمان های اجرایی، بانک های عامل و صرافی ها به صادرکنندگانی که بر مبنای این بسته سیاستی اعلام شده نسبت به برگشت ارز اقدام نکرده اند، ممنوع است و مجازات هایی هم برای این متخلفان درنظر گرفته شده است.

ارونقی درباره جزییات این مجازات در نظر گرفته شده گفت: مجازات متفاوتی توسط وزارت صمت، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی، بانک های عامل، صرافی ها،صندوق ضمانت صادرات، راهداری و گمرک برای این متخلفان صادراتی درنظر گرفته شده است که در بخش گمرک چهار مجازات اعمال می شود.

وی با اشاره به مجازات اعمال شده در بخش گمرک برای افرادی که نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نکرده اند، اظهار داشت: یکی از مجازات‌ها به مسیر اظهارنامه ارتباط دارد. این افراد دیگر نمی توانند از مسیر سبز استفاده کنند و معمولا کالاهایی که توسط این افراد اظهار می شود در مسیر قرمز اظهار نامه قرار داده می شود و به صورت فیزیکی کنترل های لازم به عمل می آید و مورد ارزیابی کامل قرار می گیرد.

معاون گمرک ادامه داد: مجازات بعدی درباره بحث ضمانت نامه های بانکی است که این افراد به عنوان تضمین یا حقوق ورودی، دیگر نمی توانند ضمانت نامه بانکی تودیع کنند و گمرک نمی تواند علاوه بر حقوق ورودی، ضمانت نامه دیگری که بابت تفاوت حقوق ورودی است را به صورت ضمانت نامه بانکی اخذ کند و این افراد باید به صورت نقدی تمامی حقوق ورودی و تضامین مربوطه را تودیع کنند.

ارونقی با اشاره به سومین مجازات افرادی که نسبت به بازگشت ارز صادراتی خود اقدام نکرده اند، گفت: مجازات سوم درباره بحث عدم استرداد حقوق ورودی است. این افراد اگر کالاهایی را به صورت ورود موقت وارد و آن را مجددا تبدیل به یک کالای صادراتی کرده باشند تا از کشور صادر کنند یا اینکه یک کالایی را به صورت اجزا و قطعات وارد کرده و حقوق ورودی آن را پرداخت و آن را تبدیل به یک کالای صادراتی کرده باشند تا زمانی که رفع تعهد ارزی را انجام نداده‌اند نمی‌توانند از تسهیلات استرداد حقوق ورودی استفاده کنند.

وی افزود: چهارمین مجازات هم بحث عدم ارایه برخی از تسهیلات به این افراد است. در حال حاضر از سوی گمرک  به  فعالان مجاز اقتصادی تسهیلات 18 گانه ای ارایه می شود که اگر تعهد ارزی رفع نشده باشد، افراد مربوطه جزو فعالان مجاز اقتصادی نخواهند بود و اگر قبلا هم در لیست این گروه باشند، حذف می شوند.

ارونقی گفت: اسامی افراد و شرکتهایی که هنوز نسبت به رفع تعهدات ارزی اقدام نکرده‌اند به صورت طبقه بندی شده به گمرک ارایه شده است و این مجازات برای این افراد اعمال می شود.

انتهای پیام/
ارز گمرک معاون ضمانت نامه بانکی کالای صادراتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر