کد خبر: 846596 A

فرماندار کارون در گفت‌وگو با ایلنا:

فرماندار کارون نسبت به سرریز آب‌های جاری و فاضلاب به کوت‌عبدالله و وضعیت بغرنج مردم این منطقه هشدار داد.

«معصومه خنفری» فرماندار کارون در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با مشکلات طولانی مدت اهالی کوت‌عبدالله شهرستان کارون در پی جاری شدن فاضلاب به این منطقه گفت: این منطقه در گذشته تالاب و نیزار بود و شدت مشکلات هم به همین موضوع و وسیع‌بودن آن برمی‌گردد. وسعت منطقه از گامیش‌آباد شهر کوت‌عبدالله شروع می‌شود و تا محله گندم‌کار ادامه می‌یابد. این ناحیه محل سرریز فاضلاب‌های جاری بود. 

۶ سال پیش تالاب را پر کردند و پروانه ساخت و ساز دادند
طی سال‌های اخیر منطقه به آهستگی در حال فرونشست بود

وی با اشاره به اینکه در این محل، آب‌های موسمی جمع می‌شدند، گفت: ۶ سال پیش (قبل از تفکیک کارون از اهواز) این منطقه خاکریزی می‌شود و در آن ساخت و ساز انجام می‌دهند. ساخت‌ و ساز تمام منطقه با پروانه ساخت انجام شد، اما خاکبرداری‌ها و خاک‌گذاری‌ها به درستی انجام نشد، لذا به آرامی و در طی گذر زمان با فرونشست سطح منطقه، مواجه بودیم.

سال پیش (قبل از تفکیک کارون از اهواز) این منطقه خاکریزی می‌شود و در آن ساخت و ساز انجام می‌دهند.

7

فرماندار کارون یادآور شد: در سیلاب اخیر دو ماه آب در حاشیه منطقه باقی ماند و سفره‌های زیرزمینی را اشباع کرد. بنابراین خاکی که به عنوان زیرساخت در نیزار ریخته شده بود تا ساخت‌‌وساز را ممکن کند، شسته‌ شد و نشست کرد. 

آب‌های جاری و جریان فاضلاب به خطُّالقعر سرریز می‌شود
۱۲ هزار نفر درگیر آبگرفتگی و ۵۰ هزار نفر در معرض خطر آن هستند

خنفری در تشریح سرریز فاضلاب به این منطقه در کوت‌عبدالله اظهار کرد: توجه کنید که منطقه کوت عبدالله فاضلابی ندارد که به آنجا منتهی شود. فاضلاب شهر در مناطق اطراف رها می‌شده‌، گاها به دلیل شریان مسیر آن مسدود و برگشت داده می‌شد. در این بارندگی‌های اخیر با توجه به نشست منطقه مذکور و عدم دارا بودن شبکه فاضلاب در منطقه، تمام آب‌های جاری، من جمله جریان جاری فاضلاب در این منطقه وسیع تجمیع شد. 

فقط منطقه‌ای که تصاویر آن منتشر شده و درگیر آب گرفتگی است، جمعیتی حدود ۱۲ هزار نفر دارد.

خنفری در تشریح وسعت منطقه‌ای که درگیر نشست و آبگرفتگی شده است، گفت: منطقه‌ای که در تصاویر منتشر شده می‌بینید که درگیر آب گرفتگی شده‌اند، جمعیتی حدود ۱۲ هزار نفر دارند، اما کل مناطق خطرناک، یعنی مناطقی که روی تالاب ساخته شدند و مورد تهدید هستند، مساحتی با جمعیت بالغ بر ۵۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهد. آن منطقه‌ای که تصاویر آن منتشر شده است، منطقه خطُّ‌القعر است، اما کل منطقه‌ای که تالاب بوده است با شست‌و‌شوی خاک، نشست سطح خاک و مشکلات مشابه درگیر هستند. 

کل مناطق خطرناک، یعنی مناطقی که روی تالاب ساخته شدند و مورد تهدید هستند، مساحتی با جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهد.

6

فرماندار کارون بیان کرد: مشکل این منطقه همیشگی بوده است، اما رفته رفته نشست زمین بیشتر شد و با توجه به افزایش بارندگی‌های امسال و سال گذشته بحران ایجاد شد.

منطقه هم وسیع‌تر از آن است که بشود مردم را جابه‌جا کرد
شهرداری سطح خیابان‌ها را ارتفاع داد، اما سطح خیابان از خانه‌ها بالاتر رفت

فرماندار کارون در پاسخ به این پرسش که چه اقدامی باید برای شرایط بحرانی اهالی خطُّالقعر یا مناطق دیگر آب گرفته انجام شود، گفت: واقعیت این است که ما با استاندار به این منطقه آمدیم. ایشان هم دستور دادند سازمان آب‌وفاضلاب، شهرداری و معاونان شهردار ورود کنند تا برای این قضیه راه‌حلی پیدا کنیم. مشکل خیلی بغرنج است. شهرداری آمد و سطح خیابان‌ها را ارتفاع داد، اما مشکل حل نشد و سطح خیابان از خانه‌ها بالاتر رفت. منطقه هم وسیع‌تر از آن است که بشود مردم را جابه‌جا کرد و از طرفی تراکم جمعیت بالائی دارد. تنها خطُّالقعر که با هر بارندگی با مشکل روبرو می‌شود، ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. 

تراکم جمعیتی در منطقه بالاست، تنها خطُّالقعر که با هر بارندگی با مشکل روبرو می‌شود، ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. 

وی در ادامه افزود: ما مکنده تعبیه کردیم تا آب را از منطقه بیرون بکشد، اما بسته به میزان بارندگی، یک یا دو هفته زمان برای تخلیه آب نیاز است. مضافا که در بارندگی‌های سال اخیر مکنده پاسخگو نبوده است، این منطقه در سیل فروردین ماه بیش‌ از قبل فرو نشست. شهرداری معابر را زیرسازی می‌کند، اما خانه‌ها را که نمی‌تواند زیرسازی کرد. خانه‌ها مدام فرونشست می‌کنند. فیلمی که منتشر شده، برای زمانی است که سطح آب پایین آمده است. چهار روز گذشته مکنده‌‌ها روشن بود و در نهایت منطقه تخلیه کامل شده است. 

8

۲ نقطه از اتوبان اهواز- آبادان ۲ متر فروریخت
فاضلاب به منطقه می‌ریزد، طبیعی است که تولید بیماری کند

فرماندار کارون تصریح کرد: کمااینکه معابر ما هم فرونشست داشته‌اند. در هفته گذشته یکی از اتوبان‌های مواصلاتی اهواز به آبادان که از وسط کوت‌عبدالله می‌گذرد، به دلیل شسته شدن زیرخاکریز‌های جاده، در دو نقطه به ارتفاع دو متر فروریخت.  

اینکه بیماری در منطقه ایجاد شود، یک مسئله طبیعی است، چرا که مجرای فاضلاب به آنجا سرریز می‌شود.

خنفری در ارتباط با شیوع بیماری در منطقه گفت: البته بیماری‌ خاصی در منطقه نداریم که شیوع پیدا کرده باشد، منظور بنده این است که بیماری مشخصی که وزارت بهداشت اعلام کرده باشد و در منطقه شایع شده‌ باشد به فرمانداری ابلاغ نشده است، اما اهالی معتقدند که این شرایط باعث بیماری فرزندان آنها می‌شود. البته اینکه بیماری در منطقه ایجاد شود، یک مسئله طبیعی است، چرا که مجرای فاضلاب به آنجا سرریز می‌شوند.

انتهای پیام/
کوت‌عبدالله فرماندار کارون معصومه خنفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر