کد خبر: 1184272 A

​در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه و سازمان حج آخرین تحولات در خصوص حج آینده و سفرهای زیارتی زائران ایرانی به اعتاب مقدسه در عراق و سوریه بررسی شد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.

دراین نشست، اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت از ساختار جدید شرکت های ارائه دهنده خدمات در حج و نحوه اجرای آن از سال ۱۴۴۴ هجری قمری گزارش داد و با اشاره به تماس های صورت گرفته با شرکت های سعودی درخصوص حج آینده گفت: در سطح وزارت حج و عمره عربستان و اخبار رسمی منتشر شده ، تاکنون هیچگونه اظهارنظر رسمی در خصوص حج ۱۴۴۳ صورت نگرفته است.

وی همچنین به آمار روزانه منتشر شده در مورد اقامه نماز و زیارت درمسجد الحرام و مسجدالنبی و انجام عمره اشاره کرد و گزارش مشروحی از بررسی های انجام شده در مورد طرح حج هوشمند و اهداف اجرای آن توسط عربستان ارائه کرد. 

در ادامه این جلسه، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر لزوم بررسی و شناسایی ویژگی نرم افزارهای مورد استفاده در این طرح و ارائه آموزش های لازم به کارگزاران فرهنگی، اجرایی و زائران تاکید کرد و رعایت مسایل شرعی مطابق با موازین مذاهب مختلف اسلامی از جمله فقه جعفری را در اجرای این طرح ضروری خواند.

این جلسه با گزارش علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت از سفر اخیر خود به سوریه درقالب کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و مذاکرات انجام شده دراین سفر با طرف های سوری در خصوص اعزام زائران ایرانی به دمشق ادامه یافت.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون چهار گروه ۲۵ نفره در قالب         کاروان های زیارتی به دمشق اعزام شده اند، افزود: با توجه به پیش ثبت نامی که برای سفر زیارتی سوریه در تمامی استان ها انجام خواهد شد ساماندهی و برنامه ریزی برای اعزام مشتاقان این سفر معنوی صورت خواهد گرفت.

در این جلسه همچنین محمد آزاد معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت از توافقات جدید صورت گرفته با شرکت های هواپیمایی داخلی برای تامین بلیط سفر هوایی کاروان های زیارتی به عراق خبرداد و آن را گام مثبتی در جهت تامین حقوق زائران و تهیه بلیط با قیمت مناسب دانست. 

برپایه این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین در ابتدای این جلسه، با گرامیداشت سالروز شهادت نواب صفوی و همراهان وی، اظهار داشت: این روحانی جوان، فهیم و برومند در شکل دهی برنامه های دینی نقش آفرین بود و در سال ۱۳۲۷ با برپایی رژیم اشغالگر قدس، نخستین مبارزات، قیام ها وشعارها علیه این رژیم اشغالگر، توسط شهید نواب صفوی در کشور طنین انداز شد.

انتهای پیام/
حقوق سوریه عراق سفرهای زیارتی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر