کد خبر: 688946 A

اکبر عنوان کرد:

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان گفت: با فراهم آمدن بسترهای قانونی، امکان گازرسانی به منازل نسقی فراهم شده است.

به گزارش ایلنا از رشت، حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در نشست خبری با بیان اقدامات گسترده این شرکت در زمینه گازرسانی به شهرها و روستاهای استان اظهار داشت: هم‌اکنون همه شهرهای استان (به‌جز شهر ماسوله به‌جهت دارا بودن بافت تاریخی) و 94.2 درصد خانوارهای روستایی استان از نعمت گاز بهره مند هستند که در مقایسه با متوسط کشوری (97.1درصد بهره‌مندی شهری و 80.3 درصد بهره‌مندی روستایی) در وضعیت مناسبی قرار داریم.

وی در این‌خصوص اظهار داشت: درصد بهره‌مندی خانوارهای روستایی استان در ابتدای سال 92 در حدود 60 درصد بود که این میزان در کمتر از 5 سال و بویژه با اجرای پروژه‌های بند «ق» بیش از 30 درصد رشد یافته و شرکت گاز استان گیلان با برنامه‌ریزی مناسب توانسته با کمترین هزینه این طرح را به اجرا در آورد.

 اکبر با اعلام اینکه هم‌اکنون طرح گازرسانی به 62 روستای صعب‌العبور و کوهستانی در حال انجام است، گفت: خوشبختانه با ابلاغ وزیر نفت، اجازه گازرسانی به روستاهای سردسیری که هزینه گازرسانی به هر خانوار آن تا 12 میلیون تومان برآورد می‌شود نیز داده شده فلذا با تحقق این مهم امکان گازرسانی به روستاهای باقیمانده در استان فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان ادامه داد: این شرکت هم اکنون دارای بیش از 20 هزار کیلومتر شبکه، بیش از 574 هزار انشعاب گاز و بیش از یک‌میلیون و 31 هزار مشترک گاز می باشد که این موفقیت را مدیون زحمات شبانه روزی مجموعه1400 نفری پرسنل خود می‌داند.

وی گفت: اولویت شرکت گاز در سال‌های گذشته گسترش شبکه‌های گاز و گازرسانی به اقصی نقاط استان بود ولی هم اکنون با نزدیک شدن به پایان عملیات توسعه گاز، پروژه های کیفی در اولویت قرار گرفته است.

 اکبر اظهار داشت: پروژه‌های قرائت و چاپ همزمان صورت‌حساب، GIS، سفیران انرژی، بهینه‌سازی مصرف سوخت گرمکن‌های ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و مرکز پیام و اتفاقات متمرکز و نرم‌افزار موبایلی خدمات الکترونیک گاز گیلان از جمله اقدامات شرکت گاز برای کیفی‌سازی خدمات است.

وی در همین راستا گفت: شرکت گاز استان گیلان تنها شرکتی است که دارای سیستم متمرکز امداد گاز استانی در کشور می باشد و مشترکین محترم گاز در صورت بروز هر گونه مشکل و تماس با شماره تلفن 194، به سامانه یکپارچه مرکز پیام شرکت گاز در مرکز استان متصل می شوند و کارشناسان مرکز پیام با بررسی وضعیت و با توجه به تجهیز اکیپ های امدادی به GPS، نزدیک‌ترین گروه امدادی برای برطرف کردن مشکل اعزام می‌شود.

مدیرعامل گاز گیلان با بیان اینکه این شرکت به‌طور معمول سالیانه بیش از 6 میلیارد مترمکعب گاز به بخش‌های مختلف مشترکان تحویل می‌دهد، گفت: مصرف گاز در هفت‌ماه اول سال‌جاری در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 3.5 درصد کاهش یافته و این در حالی است که تحویل گاز به بخش نیروگاهی 5.4 درصد افزایش یافته است.

اکبر سهم بخش‌های خانگی، صنعتی، حمل و نقل، تجاری و کشاورزی را از مجموع مصرف گاز در گیلان به ترتیب 33، 7، 5، 3 و 3درصد عنوان نمود.

وی از برنامه گسترده شرکت گاز برای مواجهه با فصل سرما سخن گفت و اظهار امیدواری کرد تا با همراهی همه مردم و مسئولان شاهد وقوع هیچ‌گونه مشکل گاز در سطح استان نباشیم.

مدیرعامل گاز گیلان با اشاره به وقوع دو سیل شهرستان تالش و سیل بزرگ استان در مهرماه امسال در گیلان گفت: سیل در 180 نقطه به تاسیسات و لوله‌های گاز آسیب وارد کرد و بیش از 2.5 میلیارد تومان خسارت به بار آورد ولی با مدیریت مناسب و تلاش شبانه‌روزی همکارانم در ادارات گاز شاهد وقوع هیچ‌گونه انفجار و یا قطعی طولانی مدت نبودیم.

وی درباره وضعیت گازرسانی به خانه‌های نسقی گفت: خوشبختانه با تصویب مجلس درمردادماه سال گذشته و ابلاغ آئین‌نامه اجرایی آن در تیرماه امسال اجازه ارائه خدمت توسط شرکت‌های خدمات رسان به خانه‌های نسقی داده شده است.

اکبر ادامه داد: هم‌اکنون با فراهم آمدن بسترهای قانونی، این‌گونه متقاضیان می‌تواند با مراجعه به شهرداری اجازه دریافت حق اشتراک گاز را به دست آورد و در همین راستا شرکت گاز استان گیلان تمهیدات لازم را برای نصب علمک و کنتور این خانه‌ها فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در پایان اشاعه فرهنگ مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی را نه یک هزینه بلکه یک سرمایه‌گذاری دانست و ابراز امیدواری کرد با کمک یکایک اصحاب محترم رسانه بتوان این فرهنگ شایسته را در سطح استان نهادینه کرد.

استان گیلان حمل و نقل سرما کشاورزی گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر