کد خبر: 687257 A

مدیرکل اوقاف گیلان:

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه حق موقوفه را نمی‌توان به مردم بخشید گفت: راهی برای خارج کردن لشت نشاء از وقفیت وجود ندارد چرا که این حکم قانون و شرع است.

به گزارش ایلنا از رشت،حجت الاسلام علیزاده در دیدار با آیت الله حسینی اشکوری، نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مسائل مطرح شده درخصوص موقوفه فخر الدوله لشت نشاء، گفت: موقوفه فخرالدوله مراحل قانونی را طی کرده و از نظر قانون به رسمیت شناخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: موقوفه بودن لشت نشاء برای اوقاف بنابر مستندات محرز و قطعی است و حکم آن در سال 1302 صادر شده است.

مدیرکل اوقاف گیلان با بیان اینکه نیت موقوفه فخر الدوله هزینه برای درمانگاه ولیعصر(عج) لشت نشاء است، گفت: این یک فرصت برای لشت نشاء است که از محل پرداخت حقوق موقوفه از سوی مردم، این شهر می تواند به قطب درمانی در کشور و منطقه تبدیل شود.

وی اعلام کرد: استاندار و نمایندگان شهرستان رشت نسبت به خدمات اوقاف در لشت نشاء به نفع مردم و تسهیل امورات مردم به ویژه در عبور و مرور اشراف کامل دارند.

حجت الاسلام علیزاده یادآور شد: تا جاییکه شرع به ما اجازه می دهد فضا برای خدمت رسانی به مردم لشت نشا فراهم است.

  وی با بیان اینکه حق موقوفه را نمی توان به مردم بخشید، گفت: در شهریور سال گذشته از سوی نماینده ولی فقیه در سازمان تخفیفات و تسهیلاتی  بسیار خوبی برای مردم لشت نشاء درنظر گرفته شد که بعضی از مردم این شرابط استثنایی استفاده کردند.

مدیرکل اوقاف گیلان اضافه کرد: راهی برای خارج کردن لشت نشاء از وقفیت وجود ندارد چرا که این حکم قانون و شرع است.

این مقام مسئول گفت: اگر مستندات موقوفه بودن لشت نشاء  قوی، محکم و شرعی و قانونی نبود، خود سازمان اوقاف پیشقدم خروج این منطقه از وقفیت بود چون اوقاف وظیفه ندارد اموال و املاک دیگران را به عنوان موقوفه محسوب و عواید آن را هزینه کند.

وی اظهار کرد: بسیاری از اماکن و مناطق را ما معتقدیم موقوفه است اما چون قانون، به عنوان فصل الخطاب، مخالف رای ما حکم داده تابع قانون هستیم.

حجت الاسلام علیزاده افزود: اظهارات حضرتعالی که خوب منعکس نشد باعث امیداواری بعضی به موقوفه نبودن لشت نشا شده و  سبب می شود حقوق موقوفه ادا نشده و لشت نشا پیشرفت نکند.

در مسئله موقوفه بودن لشت نشاء فراتر از قانون نظری ندارم

آیت‌الله سیدعلی حسینی اشکوری، نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری نیز پس از استماع سخنان مدیرکل اوقاف گیلان اعلام کرد: من آمادگی همکاری با اداره اوقاف گیلان را دارم، تداخل در امور اوقاف نمی کنم بلکه تلاشم بر حمایت از اوقاف است.

وی افزود: اینکه نیت موقوفه لشت نشاء تامین هزینه درمانگاه شهر است بسیار خوب است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: این نیت، موضوعات مربوط به موقوفه بودن لشت نشاء و تسهیلات و مشوق هایی که از سوی سازمان اوقاف برای مردم این شهر در نظر گرفته شده را به اطلاع مردم برسانید.

وی ادامه داد: کمک 200 میلیونی سال گذشته از محل درآمد موقوفات لشت نشاء به درمانگاه باید به مردم گفته شود.

آیت الله حسینی اشکوری گفت: در مسئله موقوفه بودن لشت نشا تابع قانون هستم و فراتر از قانون نظری ندارم.

اوقاف و امور خیریه حقوق خدمت رسانی به مردم قانون نماینده ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر