کد خبر: 674908 A

سالاری خبر داد:

استاندار گیلان از احیاء ساختمان تاریخی کارخانه ابریشم لاهیجان به‌عنوان مجموعه فرهنگی و گردشگری خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، مصطفی سالاری در نشست با اعضای انجمن حمایت از میراث تاریخی و طبیعی گیلان با اشاره به سیاست حمایتی دولت تدبیر و امید از میراث فرهنگی و بخش‌های گردشگری گفت: توجه به حفظ، مرمت و احیاء بناهای تاریخی به رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال کمک می‌کند.

وی با اشاره به ثبت ساختمان کارخانه ابریشم لاهیجان به عنوان یک اثر تاریخی و فرهنگی افزود: مرمت و بازسازی ساختمان و محوطه این کارخانه به عنوان مجموعه فرهنگی و گردشگری با حفظ مالکیت مرکز نوغانداری کشور در قالب تفاهم‌نامه‌ای توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام می‌گیرد.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: در احیاء این مجموعه انجمن میراث تاریخی و طبیعی گیلان، شهرداری لاهیجان، مرکز نوغانداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تعیین ساز و کارهای مشخص همکاری می‌کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به حمایت از احیاء این مجموعه با تأمین بخشی از اعتبار لازم از طریق منابع استانی اظهار کرد: در این مسیر از ظرفیت حداکثری بخش خصوصی نیز بهره می‌گیریم.

وی با بیان اینکه بخشی از این مجموعه به منظور اقدامات نمایشگاهی، آموزشی و ترویجی مرکز نوغان‌داری مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: بخش دیگری از این مجموعه پس از مرمت به فعالیت‌هایی همچون عرضه صنایع دستی، غذاهای محلی و فروش سوغات گیلان می‌پردازد.

در این نشست که فرماندار لاهیجان و برخی مدیران استانی و شهرستانی حضور داشتند رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از میراث تاریخی و طبیعی گیلان با اشاره احداث ساختمان کارخانه ابریشم در سال 1280 گفت: این ساختمان تا دهه 50 به عنوان کارخانه پیله خشک کنی فعال بوده است.

عباسی به ثبت ساختمان قدیمی کارخانه ابریشم لاهیجان در مردادماه سال‌جاری به‌عنوان اثر تاریخی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه این ساختمان دارای معماری سنتی منحصر به فردی است می‌تواند در قالب مجموعه فرهنگی و گردشگری فعال شود.

صنایع دستی و گردشگری لاهیجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر