کد خبر: 662186 A

جلسه بررسی روند ثبت شهر اکوسیتی رشت(شهر سبز) با حضور مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در دفتر معاونت خدمات شهری شهرداری رشت برگزار شد.

به گزارش ایلنا از رشت، علی مقصودی معاون خدمات شهری شهرداری رشت ضمن تقدیر از زحمات فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای‌شهر، ثبت رشت به عنوان اکوسیتی (شهر سبز) را ظرفیت و فرصت مناسبی برای توسعه رشت عنوان کرد و گفت: از این طرح به طور کامل حمایت می کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت تصریح کرد: می‌خواهیم ثبت رشت به‌عنوان اکوسیتی رخ دهد و در چارچوپ آیین نامه برای آن نیز هزینه می کنیم.

مقصودی با اشاره به اینکه شهر رشت به شهر اولین‌ها معروف است بیان کرد: می‌خواهیم با ثبت رشت به عنوان شهر سبز به شاخص‌های رشت اضافه کنیم.

وی به نقش سمن‌ها اشاره کرد و گفت: رشت سمن‌های خوب و فراوانی دارد و می‌توانیم از ظرفیت و مشارکت سمن‌ها برای ثبت رشت به عنوان اکو سیتی بهره برد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت فقدان مدیریت جامع شهری را یکی از معضلات موجود در شهرداری های کشور دانست و یادآور شد: باید اقداماتی را در رشت شروع کنیم که به صورت کامل شهرداری متولی آن باشد.

طیبه بینا، مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت، رشت را بزرگترین و پرجمعیت ترین شمال کشور بین سه استان حاشیه دریای کاسپین، سومین شهر گردشگر پذیر بودن ایران و فشرده ترین شهر ایران به لحاظ نسبت به جمعیت و وسعت عنوان کرد.

وی افزود: ویژگی‌های اقلیمی و منحصر به فرد رشت موجب پیدایش جنگل‌های حاشیه‌ای و مزارع فراوانی در حواشی شهر را فراهم کرده است.

بینا همچنین سبک معماری رشت را متفاوت از سایر مناطق کشور دانست و گفت: شهر رشت از گذشته بسیاری از اولین ها را برای خود ثبت کرده است.

مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت با قدردانی از پیگیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای‌شهر رشت خاطرنشان کرد: شهر رشت با توجه به سطح فرهنگی مطلوب شهروندان، خصوصیات جغرافیایی و اقلیمی و مواهب خدادادی متعدد دارای پتانسیل مناسب برای پیوستن به شبکه جهانی سامانه اکوسیتی است.

صدرا علی پور مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این جلسه رشت را دارای ظرفیت مناسب برای پیوستن به شهرهای سازگار با حوزه محیط زیست عنوان کرد.

وی ثبت رشت به عنوان اکو سیتی(شهر سبز) را فرصتی مناسب برای معرفی و برند سازی رشت در دنیا دانست و گفت: شهر رشت نخستین شهر ایران خواهد بود که شبکه جهانی اکوسیتی می پیوندد.

حیدرزاده مشاور حوزه خدمات شهری شهرداری تهران نیز در این جلسه به ترسیم نقشه راه برای ثبت رشت به مجموعه شبکه های اکوسیتی تاکید کرد.

وی افزود: ثبت رشت به عنوان مجموعه شهرهای اکوسیتی می‌تواند به حل معضلات زیست محیطی آن کمک کند و منجر به جذب اعتبارات ملی بیشتری برای آن شود.

گلی، دبیر کارگروه سازمان‌های مردم نهاد کشور نیز در این جلسه با اشاره به معرفی یکی از نواحی تهران به عنوان ناحیه سبز اظهار کرد: می‌توانیم در ابتدا یکی از نواحی رشت را به عنوان ناحیه سبز معرفی و در مراحل بعدی آن را توسعه داد.

در این جلسه سیاست‌ها و برنامه‌های عملی برای توسعه الگوی شهر سبز مورد بررسی قرار گرفت و همچنین در پایان جلسه اعضای جلسه از محل راه اندازی دبیرخانه اکوسیتی در رشت بازدید به عمل آوردند.

شهرداری شهرداری تهران محیط زیست شهرداری رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر