کد خبر: 661410 A

وزیر نیرو خبر داد:

وزیر نیرو از 355 پروژه در دست اجرای این وزارتخانه در بخش های آب و برق در گیلان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رودبار، رضا اردکانیان امروز در سفر به گیلان و در حاشیه بهره‌برداری از نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد آیت‌الله بهجت در جمع خبرنگاران گفت: وزارت نیرو در استان گیلان، 355 پروژه دردست اجرا دارد که از این تعداد 309 پروژه در بخش آب و فاضلاب، 26 پروژه در بخش تامین آب که به طور عمده سدها و شبکه‌ها هستند و نیز 20 پروژه در بخش برق و انرژی است. 

وی افزود: برای مجموع این پروژه ها، اعتباری بالغ بر شش هزار و 500 میلیارد تومان هزینه شده و یا در حال انجام است. 
 
وزیر نیرو در تشریح برنامه های سفر خود به گیلان گفت: امروز علاوه بر برگزاری جلسات در گیلان، 10 پروژه را در مناطق مختلف استان افتتاح می‌کنیم که شش پروژه در بخش برق و مابقی در بخش آب است. 
 
به گفته دکتر اردکانیان، از جمله این پروژه‌ها، نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی در منطقه شهربیجار است که حدود 23 گیگابایت ساعت انرژی تولید خواهد کرد؛ سرمایه گذاری این نیروگاه برق آبی توسط بخش خصوصی انجام شده و نقش موثری در تقویت پایداری شبکه برق این منطقه دارد. 
 
وی خاطرنشان کرد: همچنین در همین محل، عملیات اجرایی خط انتقال آب از خروجی سد به تصفیه‌خانه گیلان شروع شد که 2 خط لوله پیش ساخته بتنی به طول شش و نیم کیلومتر است و نقش مهم آن کاهش آلودگی های احتمالی آب شرب در مسیر است. 
 
وزیر نیرو اعتبار پیش بینی شده امسال برای این پروژه را حدود 20 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: این پروژه به 30 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد. 
 
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که وزارت نیرو بتواند از منابع دولتی و نیز با جلب بخش خصوصی و همچنین در صورت امکان با حمایت نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، از سایر منابع از جمله صندوق توسعه ملی اعتبارات لازم را برای پروژه های این وزارتخانه در استان تامین کند. 
 
وزیر نیرو با بیان اینکه گیلان از پرباران‌ترین استان‌های‌کشور است،افزود: برنامه داریم تا با احداث آب بندان‌ها، سدهای لاستیکی و سدهای مخزنی و در عین حال رعایت ملاحظات زیست محیطی و نیز بهره گیری از ظرفیت مناسب مهندسی، مشکلات منابع مالی را رفع کرده و با ذخیره این بارش‌ها و جلوگیری از هدر رفت آنها، در جهت رفاه و آسایش مردم حرکت کنیم.
استان گیلان برق منابع مالی وزارتخانه نیروگاه برق آبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر