کد خبر: 628034 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان مطرح کرد:

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان جزئیات سدهای لاستیکی در استان گیلان و اهمیت اجرای آن را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا از رشت، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: ساخت سدهای لاستیکی تکنولوژی نسبتاً جدیدی است که برای مهار آب‌های سطحی به کار گرفته می‌شود.

وی افزود: این شرکت نیز با توجه به نیاز مبرم به کنترل آبهای سطحی به عنوان یک برنامه کوتاه مدت تا زمان احداث سازه های بزرگ منابع آب (سدهای بزرگ) اقدام به ساخت 11 سد لاستیکی در اکثر شهرستانهای استان کرده که تاکنون در سال 96 سد لاستیکی دهنه سر آستانه اشرفیه با ظرفیت حجم آب قابل تنظیم یک میلیون متر مکعب افتتاح و وارد مدار شده و10سد لاستیکی دیگر را نیز در دست اجرا دارد.

وی سدهای لاستیکی در دست اجرا در استان گیلان 10 سد عنوان کرد و ادامه داد سدهای لاستیکی پهلوان بست لنگرود با پیشرفت فیزیکی 90 درصد، باغبانان فومن92 درصد، گالشکلام لنگرود 85 درصد، انبار سر آستانه اشرفیه50 درصد، فخرآباد رشت 50 درصد، خالکائی ماسال 55 درصد، تولم شهر صومعه سرا 40 درصد، کرگانرود تالش 20 درصد، خانه های آسیاب بر آستارا15 درصدو رادارکومه لنگرود با پیشرفت فیزیکی 5 درصد در حال انجام و اجرا هستند.

 کاظم لطفی حجم آب قابل تنظیم سدهای لاستیکی در حال اجرایی را حدود 90 میلیون متر مکعب دانست و اظهار داشت؛ با توجه به پیشرفت فیزیکی قابل توجه این طرحها تا پایان سال 97، سه سد لاستیکی باغبانان، پهلوان بست و گالشکلام افتتاح خواهند شد و در صورت تأمین بودجه و تخصیص اعتبار تا 6 سد قابل افزایش می باشد و بر اساس برنامه ریزی همه سدهای لاستیکی در دست می بایست تا پایان سال 98 مورد بهره برداری قرار گیرند.

وی اعلام کرد:این شرکت علاوه بر سدهای لاستیکی در اجراء ، 10 سد لاستیکی دیگر را نیز با حجم آب قابل تنظیم 50 میلیون متر مکعب در سطح شهرستانهای استان گیلان در دست مطالعه دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجراء را از ویژگی های مهم این سدها دانست و افزود: با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سیکلی سدهای لاستیکی می توانند جایگزینی مناسبی برای سازه های مهار سیلابها در استانهای شمالی کشور محسوب شوند.

کاظم لطفی در خصوص نحوه ساخت سدهای لاستیکی اظهار داشت: این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و ادامه داد از مولفه های کاربرد ی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ است.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در خصوص ضرورت اجرای طرحهای لاستیکی در استان افزود: توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه ها، افزایش سطح ترازآب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه ها، بهره برداری تفریحی و توریستی، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه ها و هدایت آن به کانال های شبکه آبیاری جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین  اهداف اجرای طرح‌های لاستیکی در استان گیلان است.

استان گیلان بودجه کشاورزی برنامه ریزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر