کد خبر: 621662 A

با محوریت استان گیلان ؛

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران فصلنامه « توسعه روستایی پایدار (JSRD) »را به زبان انگلیسی منتشر کرد.

به گزارش ایلنا از رشت، سومین نشست تخصصی انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران شعبه گیلان با موضوع « توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی در برنامه ششم با تأکید بر استان گیلان» ، با حضور استادان و صاحب نظران و جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی در سالن جلسات دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

 نصراله مولائی هشجین استاد تمام گروه جغرافیای دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و سرپرست انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران - شعبه استان گیلان گفت:انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران بر اساس تقاضای تعداد کثیری از جغرافی دانان متخصص برنامه ریزی روستایی دانشگاهها و مراکز علمی مختلف کشور و با موافقت کمیسیون انجمن های علمی ایران ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ پنجم دی ماه 1392 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: این انجمن با موضوع گسترش و پیشبرد ارتقای علمی حوزه مطالعات و برنامه ریزی و توسعه روستایی و توسعه کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه مطالعات برنامه ریزی و توسعه روستایی، وظایف و مأموریت هایی را به دنبال دارد.

مولائی با برشمردن وظایف این انجمن، بیان کرد: یکی از وظایف این انجمن، انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطوح ملی و بین المللی با محققان و متخصصانی که به گونه ای با علم جغرافیا و برنامه ریزی و توسعه روستایی سروکار دارند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت افزود: همکاری با نهاد های اجرایی ، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری طرح ها و برنامه های مربوط به امور آموزش و پژوهش در زمینه علمی موضوع فعالیت انجمن، ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از محققان و استادان ممتاز، برگزاری گردهمایی های علمی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی و انتشار کتب و نشریات علمی از دیگر وظایف انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران بوده که از آن جمله می توان به انتشار مجله « توسعه روستایی پایدار (JSRD) » را به زبان انگلیسی و به صورت فصلنامه اشاره کرد.

مولائی تصریح کرد:در راستای ماموریت های انجمن جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران شعبه استان گیلان ، مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، در تاریخ 23 اردیبهشت 1394 مصوب و از سال 1395 فعالیت های رسمی خود را آغاز کرد که با عضوگیری از اعضای هیات علمی، دانش آموختگان و دانشجویان دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد در سطح استان گیلان و از طریق ارتباط با دانشگاهها و مراکز علمی استان و دستگاههای مرتبط با برنامه ریزی و توسعه روستایی فعالیت خود را شروع کرد.

سرپرست انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران - شعبه استان گیلان، خاطر نشان کرد: بر اساس جزء یک از ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد در طول برنامه، هر ساله جهت 5000 روستای هدف در قالب دهستان های اولویت دار و در مجموع برای 2500 روستا سند راهبردی توسعه دهستان های اولویت دار و برنامه عملیاتی روستاهای هدف دار تدوین شود که در این راستا در استان گیلان تعداد 261 روستای هدف هر ساله و در مجموع 1305 روستا در طی برنامه ششم توسعه و در قالب رهستان های اولویت دار طرح مذکور تهیه و به مرحله اجرا در خواهد آمد.

 دراین نشست ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی توسط هر یک از سخنرانان ارائه شد و در پایان به پرسش‌های مطرح شده توسط سخنرانان، پاسخ داده شد.

IMG_0533
انجمن علمی ایران دانشگاه آزاد اسلامی دی ماه برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر