کد خبر: 619724 A

به همت دانشگاه علوم پزشکی انجام شد؛

به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از 55 مامای نمونه استان گیلان تجلیل شد.

به گزارش ایلنا از رشت، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی ماما(پنجم ماه(MAY مراسم بزرگداشت روز ماما و تجلیل از 55 مامای نمونه استان گیلان، پیش از ظهر امروز- یکشنبه با حضور مسوولان، اساتید و پیشکسوتان مامایی و بیش از 500 نفر از ماماهای استان گیلان، در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) رشت برگزار شد.

 محمدتقی آشوبی ضمن تبریک روز ماما، به تمامی تلاشگران حوزه سلامت، در این مراسم گفت: تلقی یک روز به‌عنوان روز ماما صرفا بهانه‌ای برای تجلیل از جمع کثیری از خادمان حوزه سلامت است که در سلامتی مادران و نوزادان جامعه نقش دارند.

وی تاکید کرد: در واقع هر روز متعلق به ماما و جامعه پرتلاش مامایی است چراکه در لحظه لحظه تکامل یک نوزاد، سلامتی مادر و نوزاد توسط ماما و تیم پر تلاش عرصه سلامت پایش می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: بهبود وضعیت سلامتی مادر و نوزاد طی بارداری و پس از زایمان یکی از اهداف مراقبت‌های اولیه دانشگاه علوم پزشکی گیلان است که ماما ها برای رسیدن به این هدف نقش به‌سزایی را ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: ماماها علاوه بر اینکه برای سلامتی مادر و نوزاد تلاش می‌کنند، با شرکت در برنامه‌های غربالگری در سطح جامعه برای سلامت آحاد جامعه به ویژه بانوان نیز در تلاشند.

آشوبی خاطرنشان کرد: سلامت مادر طی بارداری تابع سبک زندگی سالم است که ماما با آموزش و آگاه‌سازی مادر به اصول سبک زندگی سالم، او را با اطمینان خاطر وارد مرحله زایمان می‌کند تا مادر علاوه بر غلبه بر اضطراب و افسردگی در حین و بعد از زایمان با سلامتی و شادابی، نوزاد خود را به دنیا بیاورد.

معاون درمان دانشگاه با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت و توجه به بحث زایمان طبیعی در این طرح، تصریح کرد: در تمام دنیا بالغ بر 60 تا 80 درصد زایمان‌ها به صورت طبیعی و فیزیولوژیک انجام می‌شود، ولی متاسفانه در کشور ما علی‌الخصوص در استان گیلان شاهد افزایش چشمگیر سزارین در سال‌های گذشته بوده‌ایم که با اجرای طرح تحول و حمایت همه جانبه وزارت بهداشت از ترویج زایمان طبیعی توانسته‌ایم از 76 درصد سزارین در سال 92 به 67 درصد در سال 96 دست پیدا کنیم که رقم خوبی است ولی هنوز با استاندارد های اصلی فاصله داریم که باید با فرهنگ سازی به آن دست پیدا کنیم.

آشوبی از احداث و تجهیز 30 اتاق زایمان طبیعی (LDR ) در 9 بیمارستان دولتی استان خبر داد و افزود: علی‌رغم داشتن مشکلات مالی فراوان در دانشگاه، با حمایت‌های ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان توانستیم سال گذشته بالغ بر 30 اتاق زایمان طبیعی استاندارد با تجهیزات به روز دنیا برای حمایت و ترویج زایمان طبیعی ایجاد کنیم که همه این ها گوشه ای از ثمرات طرح تحول نظام سلامت در استان گیلان است.

در ادامه از 55 نفر از ماماهای نمونه استان با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

اجرای موسیقی سنتی و اهدای جوایز به قید قرعه به حاضرین، از جمله دیگر برنامه های این مراسم بود.

استان گیلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر