کد خبر: 613018 A

با هدف تسریع در فرآیند آبرسانی انجام شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: از مجموع یک هزار و ۷۱ کیلومتر انهار نیازمند لایروبی تا کنون بیش از ۷۵۲ کیلومتر لایروبی شده است.

به گزارش ایلنا از رشت، کاظم لطفی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گیلان در محل سد سفید‌رود با اعلام اقدام بی سابقه این شرکت در لایروبی انهار گفت: لایروبی انهار در جهت مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی  و تسریع در فرآیند آبرسانی انجام شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان حجم ذخیره آب سد سفید‌رود را تا ۲۶فروردین ماه ۸۶۸ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: حجم آب سد سفید رود نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۰میلیون متر مکعب کاهش را نشان میدهد و افزود ، دبی ورودی آب سد در حال حاضر ۶۲ متر مکعب بر ثانیه است که در مدت مشابه سال گذشته ۳۴۱ متر مکعب بر ثانیه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان سطح زیر کشت اراضی شالیزارهای استان را ۲۳۸ هزار هکتار عنوان کرد واظهار داشت: از این مجموع ۱۷۱هزار هکتار از اراضی در داخل شبکه آبیاری و زهکشی سد سفید رود و حدود ۶۶هزار هکتار خارج از شبکه قرار دارد.

 لطفی حداقل حجم آب مورد نیاز برای مصارف مختلف در محدوده شبکه سد سفید رود را در یک دوره آبیاری را دو میلیارد و ۸۹ میلیون متر مکعب دانست و افزود: از این مقدار یک میلیارد و ۹۸۵ میلیون متر مکعب مورد نیاز شالیزارها و و حدود ۱۰۴میلیون متر مکعب آب مورد نیاز در استخرهای پرورش ماهی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص منابع آب داخل استان گفت: پتانسیل حجم آب ذخیره در آب بندان‌های  استان برابر با ۱۰۰ میلیون متر مکعب است که تا کنون حدود۸۰ درصد از این حجم ذخیره سازی انجام شده است و ادامه داد از تعداد ۴۱۸ ایستگاه پمپاژ آب در سطح استان تا کنون ۳۰۳ مورد آماده بهره برداری است که پتانسیل تأمین آب از محل ایستگاه های پمپاژ در سطح شبکه ۱۱۰ میلیون متر مکعب و از محل برداشت از زهکش ها و باز چرخانی آب و آورد رودخانه ها حدود ۱۰۰میلیون متر مکعب خواهد بود.

وی تعداد کل چاههای مجاز و غیر مجاز سطح شبکه بصورت عمیق و سطحی را ۲۵ هزار مورد دانست و افزود: با توجه به بهره‌برداری از آنها پتانسیل تأمین آب در سطح شبکه حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب و در کل استان حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی ادامه داد: تعداد چاههای عمیق نیازمند سرویس و راه اندازی ۲۸۸ مورد است که از این تعداد ۲۲۲ مورد سرویس و راه اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اظهار داشت: طبق شرایط موجود، تأمین نفت و گازوییل کشاورزان به منظور استفاده از ظرفیت های چاههای نیمه عمیق،زهکش ها، رودخانه ها ضروری به نظر می‌رسد.

وی تاکید  کرد: کشاورزان حتما بیمه کشاورزی را انجام دهند و ادامه داد سازمان جهاد کشاورزی از ظرفیت های خویش در جهت تجهیز لوازم مورد نیاز شبکه‌های درجه ۳و۴ و چاه‌های مورد نیاز استفاده کنند.

وی در پایان تسریع در ابلاغ ۱۰۰درصدی همه اعتبارات استانی شرکت آب منطقه‌ای گیلان را با توجه به مصوبات و دستور استاندار گیلان ضروری دانست و بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه استان همکاری لازم را در جهت تنظیم موافقتنامه‌های اعتبارات ابلاغ شده جهت تسریع در فرآیند خرید تجهیرات مورد نیاز را داشته باشند.

استفاده از ظرفیت پرورش ماهی سازمان برنامه و بودجه کشاورزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر