کد خبر: 594216 A

سالاری خبر داد:

استاندار گیلان از شناسایی بیش از 400 روستای دارای جذابیت گردشگری در گیلان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، مصطفی سالاری در کمیته تخصصی ساماندهی مسکن روستایی بر ضرورت بهره‌گیری هرچه بیشتر از معماری بومی و سنتی در مسکن روستایی تأکید کرد و گفت: باید ضمن حفظ معماری سنتی و بافت تاریخی، نیازهای روز را در طراحی‌ خانه‌های روستایی در نظر گیریم.

وی با بیان اینکه معماری سنتی تنها یک تیپ خاص نیست بلکه چارچوب کلی و با طرح‌های مختلف است، اظهار داشت: منظور از معماری سنتی این نیست که عیناً همان ساختمان قدیمی صدها سال پیش ساخته شود، بلکه هدف حفظ سیما و منظر خانه‌ها به صورت سنتی با کاربردی متناسب با نیاز و فرهنگ امروز است.

استاندار گیلان با بیان اینکه نمای خانه‌های روستایی باید تداعی معماری سنتی و بافت تاریخی آن منطقه را به همراه داشته باشد، تصریح کرد: خانه‌های روستایی باید معرف استان و الگوی معماری سنتی گیلان باشد.

سالاری از شناسایی بیش از ۴۰۰ روستای دارای جذابیت گردشگری در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: باید با بهره‌گیری از ظرفیت و توانمندی‌های این مناطق و ساخت واحدهای بوم‌گردی در جهت جذب گردشگران تلاش کنیم.

وی معماری شهری را متفاوت با معماری روستایی دانست و ابراز داشت: معماری شهری باتوجه به محدودیت‌های منظر و اشراف به واحدهای پیرامون با معماری روستایی که با این محدودیت‌ها مواجه نیست کاملاً  تفاوت دارد.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت ساخت واحدهای حمایتی با بهره‌گیری از معماری سنتی بیان کرد: در ساخت واحدهای حمایتی کمیته امداد و بنیاد مسکن می‌توان از الگو و معماری سنتی و رونق بوم گردی بهره گرفت.

استاندار گیلان به ساخت دو هزار واحد مددجویان کمیته امداد استان اشاره کرد و یادآور شد: در ساخت این واحدها در مناطقی که مستعد جذب گردشگر است می‌توان با افزایش بنا علاوه بر تامین مسکن در جهت بوم گردی و اشتغال مددجویان کمیته امداد نیز بهره گرفت.

در این نشست تعدادی از دستگاه‌ها به ارائه گزارش و اقدامات خود در این بخش پرداختند و با دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هر بخش اتخاذ شد.

اشتغال کمیته امداد گردشگری مسکن معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر