کد خبر: 567849 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان مطرح کرد:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، برگزاری نمایشگاه کتاب را مطالبه عمومی گیلان دانست و گفت: وجهه گیلان در کل کشور فرهنگی است و باید تلاش کنیم این عرصه تقویت شود.

به گزارش ایلنا از رشت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در آیین افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان گیلان در رشت، با بیان اینکه استان گیلان در کشور دارای مشخصه های ممتاز به ویژه در فرهنگ و هنر است، اظهار کرد: در حال حاضر ١٥٨ ناشر مجوزدار داریم که از این تعداد ٣٣ ناشر فعال هستند.

وی با اشاره به فعالیت ٢٧٣ چاپخانه، ١٥٥ نشریه در حال انتشار، ٣٥٣ کانون آگهی و تبلیغات، ٨٢ موسسه فرهنگی و هنری، ١٣٠ موسسه هنرهای تجسمی، ٥٦ موسسه قرآن و عترت و ٨٧٥ کانون مساجد در گیلان، افزود: ١٣٢ کتاب فروشی، ١٠٧ کتابخانه و ٤٤ باشگاه کتابخوانی در رشت داریم. همچنین شهرستان لاهیجان به عنوان داوطلب پایتخت کتاب ٦ باشگاه، صومعه سرا یک باشگاه، ماسال دو باشگاه، فومن یک باشگاه و رودبار دو باشگاه دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، با بیان اینکه اجرای طرح عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب در استان ما همواره دارای رتبه های اول تا سوم کشور بوده است، خاطرنشان کرد: در سال ٩٣، ٥٦٩ عنوان کتاب، در سال ٩٤، ٦٧٠ عنوان کتاب، در سال ٩٥، ٧٦٠ عنوان کتاب و در ٦ ماهه نخست امسال، ٤٤٠ عنوان کتاب در گیلان به چاپ رسیده است.

فاضلی، با اشاره به برگزاری سیزدهمین نمایشگاه استانی کتاب در گیلان، عنوان کرد: امروز کسانی که معتقدند فضای مجازی جای کتاب را می گیرد، نمی دانند که کتاب برای ما زندگی می سازد و با شخصیت های کتاب ها زندگی می کنیم؛ در حالی که فضای مجازی با ما همراه نخواهد بود.

این مقام مسئول، با بیان اینکه انتقال زندگی با کتاب انجام می شود، تصریح کرد: کشورهایی که مبدع فضای مجازی هستند نیز کتاب در عرصه زندگی آنان وجود دارد؛ گویی هیچ چیز مثل بوی کاغذ نیست.

وی برگزاری نمایشگاه کتاب را مطالبه عمومی گیلان دانست و گفت: وجهه گیلان در کل کشور فرهنگی است و باید تلاش کنیم این عرصه تقویت شود و نیازمند فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی هستیم.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با بیان اینکه بهترین ناشر کشور در سال ٩٤ از استان گیلان انتخاب شد، اضافه کرد: گیلان در هر دوره نمایشگاه کتاب تهران جزو استان های فعال است که حاصل زحمت بسیار ناشران ماست.

استان گیلان فرهنگ و ارشاد فرهنگ و ارشاد اسلامی قرآن نمایشگاه کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر