کد خبر: 565926 A

فرماندار ماسال با تاکید بر لزوم احیای سنت‌ها و آیین‌های بومی محلی تالشی از برگزاری جشنواره نی‌نوازان تالشی در روز 30 آذر خبر داد.

به گزارش ایلنا از ماسال، محمود قاسم نژاد با بیان اینکه ارزش‌های بومی محلی و آیین‌هایی که در یک منطقه وجود دارد، همواره محاسنی را برای جامعه به همراه دارد، افزود: احیای سنت‌ها از جمله این محاسن است که خوشبختانه در حوزه تالش و ماسال، این پیشینه فرهنگی بسیار قوی است و مردم پایبند به سنت‌های پیشین خود هستند در حالی که در بسیاری از فرهنگ‌ها، این سنن رو به فراموشی است.

وی با تاکید بر تاثیر حفظ این سنت‌ها و سابقه‌های فرهنگی و تمدنی در رشد و بالندگی یک جامعه، اضافه کرد: ارتقای نشاط اجتماعی از دیگر محاسن برگزاری آئین‌های بومی و محلی است و به ویژه در زمینه  موسیقی‌های محلی گاهی یک موسیقی آثاری بر روح مردم می گذارد که بسیاری از اقدامات دیگر فرهنگی نمی توانند با آن برابری کنند.

فرماندار ماسال با اشاره به نقش ارزش‌ها و آداب و رسوم سنتی در ایجاد انسجام اجتماعی در بین مردم، خاطرنشان کرد: یکی از این سنن، موسیقی‌های محلی است و پیدایش موسیقی و نواها یک موضوع فرهنگی است که نشان‌دهنده غنای فرهنگی یک جامعه و منطقه است.

قاسم نژاد موسیقی و نواهای تالشی را بسیار پررنگ و اثرگذار ارزیابی کرد و اظهار داشت: در همین راستا برگزاری جشنواره نی نوازان، فرصت مناسبی برای نمایش غنای فرهنگی منطقه ی تالش محسوب می شود که می تواند علاوه بر احیای این موسیقی، ارتقای انسجام و نشاط اجتماعی را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: جشنواره نی نوازان تالشی با همکاری ادارات و نهادهای شهرستان ماسال و به دبیری بسیج هنرمندان و با حضور طیفی گسترده از نی نوازان و هنرمندان منطقه ی تالشی، عصر روز پنجشنبه 30 آذر در مکان تالار پاتریس ماسال برگزار خواهد شد.

 

آداب و رسوم بسیج رشد موسیقی ماسال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر