کد خبر: 453332 A

با وجود ۹۶ باب جایگاه CNG در استان گیلان و ۳۹۹ نازل فعال در این جایگاه‌ها مجموعاً ۹۱۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی (CNG) در استان گیلان توزیع و به مصرف خودروهای گازسوز می رسد.

به گزارش ایلنا از رشت، میزان مصرف که معادل مصرف روزانه ۹۰۰ هزار لیتر بنزین است و با جایگزینی سوخت پاک صرفه جویی بنزین را به دنبال دارد از طریق ( ۳۵ باب جایگاه دو منظوره CNG و فرآورده‌های نفتی و ۶۱ باب جایگاه تک منظوره CNG ) در استان گیلان توزیع می شود .

هشت باب جایگاه CNG، دو باب جایگاه شهرداری، پنج باب مربوط به بخش‌خصوصی و یک باب به صورت مشارکتی در دست ساخت و یا افزایش ظرفیت کمپرسور هستند که به زودی وارد چرخه سوخترسانی خواهند شد.

 از مجموع پنج باب جایگاه CNG  متعلق به بخش خصوصی دو مورد آن در رودسر و لنگرود با پیشرفتی معادل ۹۰ درصد درحال احداث است و سه مورد در املش، تالش و خمام مشمول افزایش ظرفیت کمپرسورها هستند.

ظرفیت‌کمپرسور در جایگاه CNG املش از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ مترمکعب بر ساعت، در تالش از  ۲۵۰ به ۵۰۰ مترمکعب برساعت و در خمام از ۵۰۰ به ۱۵۰۰ متر مکعب بر ساعت افزایش یافته و با افزایش دو تا سه برابر ظرفیت سوخترسانی ، حجم بیشتری از خودروهای مصرف کننده سوخت پاک را تامین خواهند کرد .

جایگاههای CNG  بخش دولتی نیز که متعلق به شهرداریهای احمدسرگوراب و فومن است با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد در حال احداث هستند و یک باب جایگاه مشارکتی ( دولتی و خصوصی ) نیز در آستارا با ظرفیت ۲۰۰۰ متر مکعب بر ساعت ، چهار سکو و هشت نازل با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد در حال احداث است .  

با احداث و افزایش ظرفیت جایگاههای مذکور شمار جایگاه‌های استان به ۱۰۴ باب خواهد رسید و علاوه بر این تعداد که براساس استانداردها بیش از خودروهای گازسوز است ، پراکندگی آنها نیز به گونه ای است که مشکلی از بابت سوخترسانی در استان وجود نخواهد داشت .

گفتنی است استان گیلان ازنظر تعداد جایگاههای موجود در رتبه ششم در سطح کشور قرار دارد و در ده ماهه گذشته مصرف ۲۸۱ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۸۳ مترمکعب گاز طبیعی( CNG ) از جایگاههای فعال این استان به ثبت رسیده است .

استان گیلان بخش خصوصی بنزین بخش دولتی گاز طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر