کد خبر: 427281 A

استاندار گیلان:

استاندار گیلان گفت: مهمترین دستاورد سه سال گذشته در برنامه‌های حفظ کاربری اراضی کشاورزی گیلان مردمی کردن آن بود.

به گزارش ایلنا از رشت، محمد علی نجفی در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی کشور در استانداری  گیلان، بر لزوم جلوگیری از تغییر کاربری اراضی تأکید کرد و افزود: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و نیز حساسیت رئیس جمهور به مسائل زیست محیطی حفظ اراضی کشاورزی و جنگل های استان و جلوگیری از تغییر کاربری را جزء وظایف اصلی خود می دانیم.

وی با بیان اینکه گیلان بویژه در بخش اراضی کشاورزی نیازمند توسعه است خاطرنشان کرد: آیندگان نیازمند بهره بردن از زیبایی های طبیعی و مواهب آن هستند و با هرگونه ویلاسازی در زمین های کشاورزی به شدت مخالفت کرده ایم.

وی یکی از عوامل موفقیت در این بخش را افزایش دادن گشت های جلوگیری از تغییر کاربری عنوان کرد و گفت: در ابتدای دولت یازدهم 38 درصد اراضی استان تحت نظارت این گشت ها بود که در حال حاضر بیش از 90 درصد اراضی تحت پوشش هستند.

نجفی با اشاره به افزایش حساسیت مردم در خصوص تخریب منابع طبیعی و زمینهای کشاورزی افزود : مهم ترین دستاورد سه سال گذشته دربرنامه های  حفظ کاربری اراضی کشاورزی گیلان مردمی کردن آن بود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در بخش زمین های کشاورزی مجوز  تغییر کاربری داده نمی شود اظهار داشت: با تدابیری که اندیشیده شده توانستیم سطح زیر کشت دوم محصول برنج را که در سال 94، 46 هزار هکتار بوده به 96 هزار هکتار در سال 95 افزایش دهیم.

وی افزود: یکی از مباحثی که رغبت کشاورزان را برای کشت دوم افزایش داد سیاست دولت برای جلوگیری از واردات برنج بود.

 نجفی اجرای موفق طرح کاداستر در استان را یکی از موفقیت های دیگر در بخش اراضی و شناسایی مالکیت ها

دانست و افزود: بیش از 200 هزار هکتار از اراضی استان تحت عکس برداری هوایی قرار گرفته است که انتظار داریم با حمایت های بیشتر این میزان به کلیه ی اراضی موجود  تسری پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح کاداستر که با هماهنگی دستگاههای متولی انجام می گیرد باعث تعیین دقیق وضعیت مالکیت های اراضی استان و برنامه ریزی برای توسعه می گردد.

در این دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان امور اراضی کشور با قدردانی از تلاشهای ویژه استاندار گیلان در بخش حفظ اراضی استان گفت: کارهایی که در کاهش تغییر کاربری در سطح طرح های هادی انجام گرفته اقدامی تحسین برانگیز است که گیلان را در سطح کشور پیشتاز کرده است.

علیرضا اورنگی با اشاره به اینکه در استان گیلان شاهد پیشرفت های خوبی هستیم افزود: استان های شمالی در اجرای طرح های حفظ کاربری اراضی و کاداستر جزء مهم ترین کانون های توجه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اثربخشی طرح کاداستر را در نظام برنامه ریزی و توسعه بخش کشاورزی بسیار مهم عنوان و خاطرنشان کرد: آماده سازی زیرساخت ها از اهمیت خاصی برخوردار است که خوشبختانه منابع اعتباری خوبی برای آن پیش بینی شده است.

جهاد کشاورزی زمین کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر