کد خبر: 394986 A

نایب رئیس اتاق بازرگانی کشور عنوان کرد:

نایب رئیس اتاق بازرگانی کشور گفت: اقتصاد جهان و کشور هزاره‌ها و صدها سال بر پایه کشاورزی بوده و بصورت معیشت شهروندان را تأمین کرده و تنها در دهه‌های گذشته از فعالیت‌های سنتی فاصله گرفتیم.

به گزارش ایلنا از رشت، پدرام سلطانی لحظاتی پیش در همایش ملی تبیین جایگاه بخش‌خصوصی در اقتصاد مقاومتی با همکاری اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تعاون و دانشگاه گیلان که در تالار حکمت این دانشگاه برگزار شد، گفت: تغییر سریع‌تر فناوری چرخه عمر فعالیت‌های اقتصادی را به کمتر از 10 سال رسانده و این روند امروز به زیر سه سال کاهش یافته است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بخشی از چالش‌ها در کشورها را ناشی از امر مذکور دانست و یادآور شد: در اقتصاد مقاومتی، بستر و بازیگر اقتصاد باید مقاومتی باشد.

وی دولت را متولی بستر اقتصاد کشور دانست و متذکر شد: دولت باید حرکت سریع مناسب در راستای کسب و کار داشته باشد.

به گفته وی، اگر بنگاه‌های اقتصادی کسب و کار خود را سودآور و متحول و مناسب با سلیقه مشتریان تنظیم نکنند با چالش مواجه می‌شوند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تحریم‌ها کشور را به طرف اقتصاد مقاومتی هدایت کرده است، تصریح کرد: از دهه 1990 میلادی به دلیل تحولات اساسی در اقتصاد جهانی مفهومی به عنوان تاب‌آوری اقتصاد در محافل کسب و کار بنا گذاشته شده است.

وی با اشاره به اینکه از سال 70 میلادی سیر تحول فناوری سرعت بیشتری به خود گرفته است، گفت: در سه دهه گذشته 120 بحران مالی متفاوت در کشورهای مختلف به وجود آمده است.

سلطانی با تصریح بر اینکه امروز کشورها مسابقه فعالیت‌های اقتصادی را در مساعد کردن محیط کسب و کار دنبال می‌کنند، اظهار کرد: گزارش موسسه‌های جهانی بر مبنای رصد کسب و کار بوده و کشورها بر این مبنا مقایسه می‌شوند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: اقتصاد جهان و کشور هزاره‌ها و صدها سال بر پایه کشاورزی بوده و سنتی حرکت کرده و معیشت شهروندان را تأمین کرده و تنها در دهه‌های گذشته از فعالیت‌های سنتی فاصله گرفتیم.

به گفته وی، 75درصد از جذب سرمایه‌های یکی از بانک‌های خصوصی در کشور به طرف سرمایه‌گذاری سهامداران خود هدایت شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته در بهبود کسب و کار کشور غفلت داشتیم، تصریح کرد: در مدت سه سال گذشته کسب و کار کشور بهبود نسبی داشته اما به عنوان نماینده بخش‌خصوصی اعلام می‌کنم بهبود نسبی ما به دلیل شفاف بودن عملکرد دولت به دستگاه بوده اما تغییری در کسب و کار اتفاق نیفتاده است.

وی با تصریح بر اینکه محیط قضایی باید مناسب با بهبود کسب و کار باشد، افزود: اطاله دادرسی در این زمینه تاثیر خوبی ندارد زیرا جریان فرسایشی برای شهروندان مشکل‌ساز می‌شود.

سلطانی با تأکید بر اینکه تمام ابعاد سلامت اداری باید افزایش پیدا کند، متذکر شد: فشار کاهش نرخ تورم به‌عهده فعالیت‌های اقتصادی بوده و از دولت انتظار می‌رود این دستاورد را حفظ کند.

وی بازیگران و فعالان اقتصادی را بعد دیگر اقتصاد مقاومتی خواند و خاطرنشان کرد: سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور کم نبوده اما به دلیل مشکلات نسبت به تحولات جهانی غفلت کردیم و نباید اجازه دهیم فاصله کشور با دنیا افزایش پیدا کند.

سلطانی گفت: نظام تأمین مالی کشور با قانون‌گریزی و شفاف نبودن نسبت به بهبود کسب و کار لطمه زده اما بانک مرکزی اقتدار لازم برای ساماندهی نظام بانکی کشور را نداشته و نیاز است در زمینه مذکور اتفاق خوبی بیفتد.

وی با اشاره به اینکه امروز سهم بخش کشاورزی در کشورهای توسعه یافته به کمتر از پنج درصد رسیده و بیشتر آن یک درصد است، گفت: این ارزش افزوده یک درصدی نسبت به ارزش 10 درصدی ما بیشتر است.

به گفته این مسؤول، غفلت موجب شده تا با دنیا فاصله پیدا کنیم ضمن اینکه تولید کمتر از ظرفیت به دلیل حساسیت نشان ندادن به سلیقه مشتریان داخلی و خارجی است.

وی با بیان اینکه نیاز به تغییر در روش‌ها داریم و بخش‌خصوصی باید روی اقتصاد دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کند، اظهار کرد: باید روی بهترین‌ها سرمایه‌گذاری داشته باشیم و می توانیم در این زمینه افت و خیز خود را اصلاح کرده و جبران کنیم.

سلطانی یادآور شد: در برنامه ششم توسعه کشور رشد سالانه هشت درصدی پیش‌بینی شده اما در پنج سال آینده به طور متوسط سالانه نمی‌توانیم بیش از پنج درصد رشد داشته باشیم.

وی رصد سلیقه مشتریان داخلی و خارجی را مهم دانست و گفت: به این دلیل کالای تولیدی ما به درد صادرات نمی‌خورد و در اقتصاد مقاومتی باید جایگاه بخش‌خصوصی مشخص باشد و در این راستا نیاز به طراحی رشد اقتصادی به صورت جهشی داریم.

اقتصاد جهان دولت کسب و کار بهبود یافته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر