کد خبر: 384414 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تولید سالانه یک‌ میلیون و 100 هزار تن شلتوک در گیلان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، علیرضا شعبان‌نژاد بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از اراضی زراعی این شهرستان بیان کرد: توسعه کشت دوم در اراضی زراعی و باغی از برنامه‌های سازمان مذکور در استان است.

وی از تولید سالانه یک‌ میلیون و 100 هزار تن شلتوک در گیلان خبر داد و افزود: 700 هزار تن برنج سفید در استان تولید می‌شود و شالیکاران گیلانی نیاز غذایی 20 میلیون نفر ایرانی را تامین می‌کنند.

شعبان‌نژاد بیان اینکه کاهش ضایعات کشاورزی از جمله برنامه‌های این سازمان در استان است، تصریح کرد: امسال برنامه‌ریزی برای 12 هزار تن کاهش ضایعات کشاورزی در گیلان انجام شده است.

وی به مساحت یک‌میلیون و 400 هزار هکتاری گیلان اشاره کرد و گفت: 430 هزار هکتار زمین‌های زراعی و باغی در استان وجود دارد.

شعبان نژاد با اشاره به وجود 560 هزار هکتار جنگل و 255 هزار هکتار مرتع در گیلان، بیان کرد: 87 درصد از اراضی استان در حوزه کشاورزی است و توسط این حوزه مدیریت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از اجرای طرح کشت دوم در 60 هزار هکتار اراضی زراعی و 30 هزار هکتار اراضی باغی در گیلان خبر داد و افزود: در یک برنامه پنج ساله تلاش می‌کنیم سطح زیر کشت دوم به 150 هزار هکتار در استان برسد.

وی تصریح کرد: 238 هزار هکتار از اراضی زراعی گیلان به صورت شالیزار است و 35 درصد از برنج کشور در این استان تولید می‌شود.

وی مساحت این استان را کمتر از یک درصد از مساحت کشور دانست و بیان داشت: سالانه 2 میلیون و 800 هزار تن محصولات کشاورزی توسط 330 هزار کشاورز در گیلان تولید می‌شود.

برنج جنگل جهاد کشاورزی کشاورزی محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر